14.07.09, 22:10

BBC Worldwide po raz pierwszy osiąga przychód powyżej miliarda GBP

BBC Worldwide ujawnił swoje wyniki finansowe za 12 miesięcy, za okres od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2009.  Zysk operacyjny wyniósł 103 miliony GBP przy przychodzie większym o 9,5 % i wynoszącym 1 004 miliarda GBP.

BBC Worldwide ujawnił swoje wyniki finansowe za 12 miesięcy, za okres od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2009.  Zysk operacyjny wyniósł 103 miliony GBP przy przychodzie większym o 9,5 % i wynoszącym 1 004 miliarda GBP.

Zysk bazowy zwiększył się wraz ze wzrostem wartości obrotu przekraczając 150 mln GBP. BBC Worldwide na rzecz BBC dokonało płatności w wysokości 68,8 mln GBP (w porównaniu do 49,4 mln GBP w roku ubiegłym) co w połączeniu z większymi inwestycjami bezpośrednimi w produkcje BBC oraz prawa do programów pozwoliło na zwiększenie całkowitego zwrotu do korporacji o ok. 20% tj. do ponad 170 mln GBP.
Ogłaszając wyniki finansowe John Smith, Chief Executive BBC Worldwide, powiedział, że liczby odzwierciedlają siłę biznesu. Niemal 50 mln GBP zainwestowano w zeszłym roku w szereg nowych inicjatyw pomimo poważnego załamania gospodarki, którego skutki dotknęły wszystkie sektory mediów i przemysłu rozrywkowego.

BBC Worldwide pokazało skuteczność działań i finansową siłę swego biznesu w trudnym dla naszej gałęzi gospodarki roku. Spółka dokonała tego osiągając przychód przewyższający miliard GBP, a także znacząco podnosząc zwrot na rzecz BBC” – dodał John Smith. "Pomimo trudnej sytuacji na rynku oraz znaczących inwestycji w różne części naszego biznesu, jesteśmy dobrej myśli jeśli chodzi o perspektywy rozwoju i działalność naszych najważniejszych operacji i marek na świecie."

BBC Worldwide Channels zarządza kanałami telewizyjnymi na terenie Wielkiej Brytanii oraz poza nią. Widzom w kraju i za granicą oferuje programy BBC oraz innych producentów. W sumie kontroluje 44 kanały, zarówno te w pełni należące do BBC, jak i te działające jako spółki joint venture. Piętnaście z nich uruchomiono w roku finansowym 2008/09. Kanały BBC docierają do ponad 300 milionów gospodarstw domowych w ponad stu krajach.

W rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) sprzedaż wzrosła o 17,3%, w dużej mierze dzięki trwającemu wciąż procesowi wprowadzania na rynki nowych kanałów BBC. We wrześniu w Afryce Południowej miała miejsce premiera BBC Knowledge, BBC Lifestyle, BBC Entertainment i CBeebies na platformie satelitarnej DStv. Nowe kanały wykorzystują sukces, jaki na tym rynku odnosiły uprzednio BBC Food oraz BBC Prime oraz już są numerem jeden międzynarodowego portfollio DStv pod względem udziału w widowni co odzwierciedla silne wejście w regionalną reklamę.

W Skandynawii BBC Knowledge, BBC Lifestyle, BBC Entertainment oraz BBC HD weszły do oferty Canal Digital, największej platformy DTH regionie tym bardzo konkurencyjnym regionie. W Szwecji średni rynkowy udział portfolio wzrósł o 77% od momentu premiery, zaś w Norwegii o 33% a w Danii o 18% (do marca 2009).

Rok finansowy 2008/09 był pierwszym pełnym rokiem działania kanałów w Polsce (z wyłączeniem HD). BBC Worldwide odnosi tu największe wśród zagranicznych nadawców sukcesy jeżeli chodzi o średni udział w oglądalności na platformie satelitarnej Cyfrowego Polsatu (wśród osób w wieku 16-49 lat). Kanałem, który radził sobie szczególnie dobrze jest CBeebies – jest na pierwszym miejscu wśród kanałów dziecięcych oferowanych przez Cyfrowy Polsat (wśród dorosłych z dziećmi w wieku 0-9 lat). Kanały kontynuowały rozwój dystrybucji wśród operatorów kablowych. BBC Entertainment zakończył rok finansowy docierając do 3,4 mln gospodarstw domowych – oznacza to wzrost o 143% od momentu premiery kanału.

W Wielkiej Brytanii rok okazał się korzystny dla UKTV, spółki joint venture (50:50) pomiędzy BBC Worldwide a Virgin Media. Zanotowała ona wzrost zarówno jeżeli chodzi o zasięg, jak i liczbę widzów. Warto jednak pamiętać, że w Wielkiej Brytanii spadek sprzedaży reklam dotyka wszystkich nadawców. Po sukcesie związanym z premierą kanału rozrywkowego Dave w roku 2007 roku rebranding UKTV,był kontynuowany i zakończył się w lecie 2009 roku. Rebranding oraz powiększenie portfolio rozrywkowego sprawiły, że średni dzienny zasięg kanałów wśród widzów dorosłych wzrósł o 37%, z 2,7 mln (5,6 mln włącznie z Dave) do 3,7 mln (6,9 mln włącznie z Dave), zaś średnia dzienna oglądalność wzrosła o 22%. UKTV kontroluje obecnie dziesięć kanałów telewizyjnych.

Strategia UKTV, polegająca na inwestowaniu w oryginalne, prestiżowe produkcje dała dobry rezultat w postaci wzrostu oglądalności. Pierwsza seria nowego programu Argumental osiągnęła ponad 6,5 milionową widownię w ciągu czterech miesięcy od premiery, która miała miejsce w październiku 2008, zaś popularna komedia Czerwony Karzeł wróciła z powodzeniem na antenę – jej premierowy odcinek obejrzało w kwietniu 2009 ponad 2,6 mln widzów. Jak się jednak okazało, oglądalność programu Richard and Judy nie spełniła oczekiwań nadawcy i w czerwcu 2009 zaprzestano dalszej  produkcji. Kanał Animal Planet Europe, spółka joint venture BBC Worldwide i Discovery Communications Inc., radził sobie dobrze i po raz pierwszy wypłacił dywidendę.

Dystrybucja BBC America nadal rosła (z 61 mln do 64 mln domów w porównaniu do zeszłego roku). W 2008 roku kanał świętował swe dziesięciolecie. Był to najlepszy pod względem oglądalności rok w historii stacji. Tygodniowy zasięg osiągnął poziom 9,5 mln, zaś oglądalność w kluczowej grupie widzów dorosłych (25-54 lata) wzrosła o 23%. Trzy spośród pięciu najlepiej oglądanych programów w historii kanału (w grupie wiekowej 25-54) zostały wyemitowane w 2008 roku (Torchwood, Top Gear oraz Siły pierwotne). Marzec 2009 był z kolei najlepszym miesiącem w historii kanału pod względem użytkowania usługi Video On Demand – odnotowano niemal 1,7 mln zamówień.
W tym roku BBC Worldwide Channels, poprzez współpracę dystrybucyjną z Televisią, wszedł na rynek Ameryki Łacińskiej, uruchamiając dwa kanały w całości należące do BBC. BBC Entertainment oraz CBeebies są teraz dostępne w ponad 1,8 mln gospodarstw domowych w Meksyku oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Po premierze w Meksyku hiszpańskojęzyczni widzowie w Ameryce Północnej zyskali dostęp do CBeebies dzięki umowie z DISH Network LLC. Po raz pierwszy brand CBeebies miał okazję pojawić się w USA.
Kanały działające jako spółki joint venture między BBC Worldwide i CanWest w Kanadzie – BBC Kids i BBC Canada – przekroczyły granicę 2 mln abonentów.

W Australii zakup pozostałych 80% UK.TV w lipcu 2008 umożliwił uruchomienie trzech kanałów BBC na FOXTEL – były to BBC Knowledge, BBC HD oraz CBeebies. W domach objętych abonamentem UK.TV stale plasuje się wśród pięciu najchętniej oglądanych kanałów. Tuż po zakończeniu roku odnowiono także kontrakt ze Sky na transmisję UK.TV w Nowej Zelandii. Biznes w Azji nadal przynosi straty, jednak zaczyna sobie radzić lepiej w porównaniu z poprzednimi latami nawet pomimo inwestycji, jakich wymagały nowe kanały. BBC Knowledge oraz CBeebies weszły do Indonezji w kwietniu 2008 zaś BBC Knowledge miał premierę w CJ HelloVision, największej sieci kablowej nadającej w cyfrowej jakości w Korei Południowej, w grudniu.
W innych krajach Azji szybki rozwój usług na żądanie spowodował podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności BBC HD VOD na Tajwanie (kwiecień 2008). Kanały BBC są także dostępne w Singapurze, Tajlandii, Malezji, Hongkongu oraz Indiach. Nowe umowy dystrybucyjne w Singapurze i Malezji mają zapewnić kanałom znaczący wzrost w roku finansowym 2009/10. Indie nadal są trudnym rynkiem – konkurencja jest tu duża, zaś środowisko dystrybucyjne niesprzyjające. Mimo to kraj ten pozostaje strategicznie ważnym rynkiem, a BBC Worldwide nadal jest zdeterminowana, by rozszerzać dystrybucję w Indiach.

W roku 2008, działy BBC zajmujące się sprzedażą reklam online, na kanałach oraz na kanale informacyjnym zostały połączone w dział Global Advertising Sales, podlegający nowemu kierownictwu działającemu w ramach BBC Channels. Dzięki temu klienci mogą zwracać się do jednego miejsca w sprawie kampanii, które obywają się na wielu platformach – poprzez BBC World News (światowy kanał informacyjny BBC), BBC Worldwide Channels oraz serwis www.bbc.com Dział odnotował udany pierwszy rok. BBC World News i www.bbc.com przybyło ponad 400 nowych klientów, zaś przychody z BBC America wzrosły o 39%. Decyzja o połączeniu działów sprzedaży reklam tak, by generować przychody z "trzech ekranów" (telewizja, komputery, telefony komórkowe) zyskała poklask w kwietniu 2009, gdy połączony zespół zdobył tytuł Multiplatform Media Owner of the Year na Festiwalu Mediów w Walencji.

Komentarze

Powiązane

03.12.24, 19:58
| telewizja / VOD » informacje
Ludzie i maszyny w TVP Historia
Telewizja Polska rozpoczyna emisję nowego cyklu prezentującego polskie przemysłowe dziedzictwo i to, jak wpływa ono na nasze życie. Program „Ludzie i maszyny” będzie emitowany w TVP Historia.
03.12.24, 16:00
| telewizja / VOD » ludzie
Robert Kosobucki przechodzi do MWE Networks
Robert Kosobucki dołączył do MWE Networks i objął stanowisko Dyrektora Marketingu i Rozwoju.
03.12.24, 12:34
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska w likwidacji likwiduje Biuro Dystrybucji. Mniej stanowisk dyrektorskich w spółce
Telewizja Polska zlikwidowała Biuro Dystrybucji, a jego kompetencje przejęły Ośrodek TVP Technologie, Biuro Handlu i Współpracy Międzynarodowej oraz TVP+. Nową jednostką w spółce jest Ośrodek Mediów dla Zagranicy, który wchłonął kanały TVP World i Biełsat.
02.12.24, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Zakrocki laureatem nagrody Osobowość 35-lecia Wolności RP
Maciej Zakrocki, dziennikarz Telewizji Polskiej otrzymał nagrodę specjalną Federacji Przedsiębiorcy.pl – Osobowość 35-lecia Wolności RP. Wyróżnienie przyznano „za wybitne osiągnięcia dziennikarskie, znaczący wkład w rozwój polskich mediów oraz zaangażowanie w propagowanie wartości Unii Europejskiej”.
02.12.24, 07:30
| telewizja / VOD » ludzie
Zmiany w Pytaniu na Śniadanie. Barbara Dziedzic szefową formatu
Od listopada br. formatem „Pytanie na Śniadanie” (TVP2) kieruje Barbara Dziedzic. Program zyskuje widzów i coraz częściej wygrywa z konkurencją.
29.11.24, 16:47
| telewizja / VOD » informacje
Call to Earth Day 2024. CNN promuje globalną współpracę na rzecz planety
4 grudnia 2024 r. CNN po raz czwarty zorganizuje Call to Earth Day, skupiając się na znaczeniu współpracy między ludźmi i kulturami w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W ramach wydarzenia CNN współpracować będzie ze szkołami, organizacjami i osobami prywatnymi na całym świecie, promując świadomość ekologiczną oraz edukację na temat ochrony planety.
28.11.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nagrody Rose d’Or. TVP z dwiema nominacjami w prestiżowych kategoriach
Organizatorzy 63. edycji nagród Rose d’Or ogłosili nominacje, a wśród wyróżnionych znalazły się produkcje Telewizji Polskiej: serial „Procesy” w kategorii Multiplatform Series oraz „The Voice of the Country” w kategorii Competition Reality. Nagroda Rose d’Or, przyznawana przez Europejską Unię Nadawców (EBU), to jedno z najważniejszych wyróżnień w branży telewizyjnej i radiowej.
27.11.24, 21:00
| telewizja / VOD » seriale
Śleboda na SkyShowtime. Premierę zaplanowano na 12 grudnia 2024 r.
Serial "Śleboda" zadebiutuje na SkyShowtime 12 grudnia 2024 roku, kiedy to w serwisie pojawią się dwa z sześciu odcinków. Ta nowa polska produkcja SkyShowtime Original zabierze widzów na Podhale, a w głównych rolach wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacyk.
27.11.24, 12:17
| telewizja / VOD » informacje
Mikołaj na sygnale. Mikołaj Roznerski i Wiktoria Gąsiewska w świątecznym filmie TVP
6 grudnia br. w Mikołajki premierowo na platformie TVP VOD pojawi się najnowsza produkcja świąteczna Telewizji Polskiej pt. „Mikołaj na sygnale”.
27.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Dokument Pianoforte otrzymał nagrodę Emmy
Platforma Max kontynuuje tradycję HBO w produkcji dokumentów, które zdobywają międzynarodowe uznanie. Film "Pianoforte", portretujący młodych pianistów w Konkursie Chopinowskim, otrzymał nagrodę Emmy, a serial "Łowcy skór" stał się najpopularniejszą produkcją dokumentalną w serwisie Max, zarówno w Polsce, jak i Europie, oraz cieszy się rosnącą popularnością w Stanach Zjednoczonych.