26.05.09, 21:27
Obchody rocznicy 4 czerwca w TVP
Przez cały dzień telewizja publiczna będzie relacjonować obchody, nie zabraknie również tematycznych filmów dokumentalnych, fabularnych i publicystyki
W czwartek 4 czerwca Telewizja Polska przez cały dzień relacjonować będzie przebieg obchodów 20. rocznicy Upadku Komunizmu i Odzyskania Wolności w Europie. Świętowanie w TVP1 rozpocznie już z samego rana. W programie „Kawa czy herbata?” gościć będzie młodzież urodzona dokładnie dwadzieścia lat temu. Rozmowy będą dotyczyły Polski sprzed wolnych wyborów, przyszłości naszej ojczyzny i znaczenia rocznicy także dla ich rodziców i dziadków. Sprawy dotyczące upadku komunizmu będą też poruszone w specjalnym wydaniu „Leksykonu PRL (godz. 7.58) i „Kwadransie po ośmej”. W samo południe odbędzie się transmisja uroczystości na Wawelu. Wydarzenia sprzed dwudziestu lat przypomniane zostaną również w „Rozmowie Jedynki” i specjalnym wydaniu Wiadomości, prowadzonym z Gdańska przez Piotra Kraśko. Jedynka przygotowuje także specjalny spot okolicznościowy.
Relacje w TVP2 przebiegać będą pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”, a zakończą się transmisją koncertu polskich i zagranicznych gwiazd w Stoczni Gdańskiej. W magazynie „Pytanie na śniadanie” prowadzący razem ze specjalnymi gośćmi wspominać będą wydarzenia sprzed 20 lat. Zaplanowano także łączenia na żywo z Gdańskiem, Wrocławiem i Krakowem. Od południa TVP2 przewiduje siedem wejść antenowych z relacjami z obchodów w różnych miastach, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Przewidywane są rozmowy z liderami solidarnościowej opozycji. W specjalnie przygotowanym studiu w Stoczni Aleksandra Rosiak i Piotr Maślak będą rozmawiać z legendarnymi przywódcami związkowymi, artystami oraz dawnymi opozycjonistami. Wśród gości wystąpią ci, którzy przyczynili się do upadku komunizmu, m.in. Lech Wałęsa i Vaclav Havel. Od godz.19.00 na antenie TVP2 rozpocznie się transmisja koncertu w Stoczni Gdańskiej „Zaczęło się w Polsce”. Wystąpią m.in. Lombard, Tilt, Kombi, Kora oraz Scorpions. Koncert poprowadzą Beata Sadowska i Michał Olszański. Kulminacyjna część koncertu w Stoczni Gdańskiej rozpocznie się o 21.15. Na scenie zaśpiewa Kora, a w studiu wśród gości między innymi wystąpi o. Maciej Zięba – organizator obchodów reprezentujący Europejskie Centrum Solidarności. Ich kulminacją ma być symboliczne wywrócenie gigantycznych kostek domina obrazujących upadek poszczególnych państw komunistycznych. Następnie odbędzie się transmisja pełnego koncertu legendarnej grupy „Scorpions”. Zmontowany materiał z koncertu i fragmenty występów wszystkich gwiazd, w tym Kylie Minogue widzowie TVP2 będą mogli obejrzeć w niedzielę 7 czerwca o godz. 17.15.
Przez cały dzień wydarzenia rocznicowe relacjonować będzie również TVP Info. O północy kanał wyemituje film dokumentalny Marii Zmarz –Koczanowicz „Pokolenie’ 89” - portret generacji, pierwszego pokolenia Polaków, które swą dorosłość zaczęło w III Rzeczpospolitej.
Podobnie jak TVP1, również TVP Polonia transmitować będzie uroczystości na Wawelu. O godz. 22.25 (powtórka o godz. 4.10) kanał wyemituje film dokumentalny Anny Mydlarskiej „Solidarność – czas spotkania”. Film ukazuje czas powstania Solidarności jako czas wielowymiarowego spotkania różnych poglądów, postaw, osobowości. Zachowuje także w zbiorowej pamięci najważniejszego wydarzenia społeczno - politycznego XX wieku, dotyczącego regionu gdańskiego i miasta Gdańska, promieniującego nadal na całą Europę oraz utrwalenie wizji Solidarności jako ruchu, który narodziwszy się na Wybrzeżu Gdańskim, zmienił oblicze i mapę Polski i Europy. Film ukaże także wybitne osoby tworzące Solidarność i związane z Solidarnością oraz ich refleksje nad dorobkiem Solidarności.
TVP Kultura o godz. 15.05 wyemituje film „Solidarność, Solidarność”. Film składa się z 13 etiud wybitnych polskich reżyserów, którzy dzielą się swymi refleksjami związanymi z 25 rocznicą powstania NSZZ "Solidarność". Etiudy zrealizowali: Filip Bajon, Jacek Bromski, Ryszard Bugajski, Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Robert Gliński, Andrzej Jakimowski, Jan Jakub Kolski, Juliusz Machulski, Małgorzata Szumowska, Piotr Trzaskalski, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi. Każda z etiud ma charakter indywidualnej artystycznej wypowiedzi, jej czas nie przekracza 10 minut. Andrzej Wajda zrealizował etiudę dokumentalną, wywiad z Lechem Wałęsą. Krzysztof Zanussi wykorzystał materiały z własnego filmu, zrealizowanej w 1980 r. fabularnej biografii Karola Wojtyły "Z dalekiego kraju". Ryszard Bugajski stworzył teledysk, w którym Grzegorz Markowski rapuje tekst o historii Polski do muzyki Jarosława Śmietany. Feliks Falk zrealizował etiudę animowaną. Jerzy Domaradzki zaproponował etiudę dokumentalną: Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki wspominają w niej historyczne wydarzenia. Film wymienia wszystkie 21 postulatów sierpniowych. Juliusz Machulski zrealizował etiudę w tonacji komediowej, "film w filmie". Małgorzata Szumowska zaproponowała dokument fabularyzowany. Z pomocą zdjęć archiwalnych zrealizowanych przez swego ojca opowiada o tym, jak Solidarność zmieniła życie jej rodziny. W „Studiu Kutura” (godz. 17.15) zostaną zrelacjonowane wydarzenia kulturalne związane z obchodami 4 czerwca. O godz. 22.40 TVP Kultura zaprasza na „Rozmowy istotne – Norman Davies” – gdzie profesor mówi o tożsamości narodowej, roli historyka w jednoczącej się w Europie, między innymi w perspektywie dwudziestej rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów.
TVP Historia wyemituje o godz. 8.00 „Krótki kurs historii - kwiecień-czerwiec 1989”. Program ukazuje przełomowe dla dziejów współczesnej Polski miesiące z lat 1988, 1989 i 1990. Ważne wydarzenia przypominane są przez fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, Dziennika Telewizyjnego i konferencji prasowych rzecznika rządu Jerzego Urbana. Prezentowane wydarzenie komentuje historyk lub socjolog.
Komentarze