28.10.08, 23:56

Kazimierz Dolny: Zakończyło się XIV Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów

Laureatem Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory został Andrzej Guzowski z Polskiego Radia Białystok. Nagrodę w Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia SA otrzymała Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice, natomiast Nagrodę Publiczności przyznano Dorocie Hałasie i Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin.

 

We wtorek w Kazimierzu Dolnym zakończył się XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu i dokumentu „Kazimierz 2008”. Organizatorami seminarium było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A., Dział Polityki Personalnej i Szkoleń Polskiego Radia S.A. oraz Radio Lublin.

Do XIV edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, skierowanego do najmłodszej kadry reportażystów, zgłoszono w tym roku szesnaście reportaży i dokumentów radiowych z całej Polski. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Dwójkę) oraz dziesięć rozgłośni regionalnych. Spośród wstępnie wyłonionych jedenastu audycji, jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Elżbieta Pleszkun-Olejniczak, Anna Sekudewicz, Katarzyna Michalak oraz Patrycja Gruszyńska-Ruman do II etapu zakwalifikowało sześć prac finałowych: „Balet dla BBojów” Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia), „Przeżyłam (rzeź wołyńską)” Adriana Chimiaka (Radio Opole), „Mlecze na łące” Andrzeja Guzowskiego (Radio Białystok), „Pył z bagdadzkich ulic” Moniki Malec (Radio Lublin), „Spotkanie z Grażyną – szczęśliwy jej dzień” Sebastiana Przybyłowicza (Radio Kielce) oraz „Jutrzenkę” Marty Zdanowicz (Radio Gdańsk). Dodatkowo jury zarekomendowało do przesłuchań następujące audycje: „Rytuał” Katarzyny Więckowskiej (Radio Zachód) oraz „Bardzo mi przykro, Sidorowski jestem” Bartosza Panka (Dwójka), uznając, że stanowią ciekawy materiał do dyskusji nad warsztatem reportażysty. Przesłuchania reportaży miały miejsce podczas seminarium, a oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpiło dzisiaj, we wtorek 28 października o godz. 18.30. Po wysłuchaniu przez uczestników Seminarium sześciu finałowych reportaży, jury, uwzględniając werdykt publiczności, nagrodę główną – stypendium im. Jacka Stwory przyznało Andrzejowi Guzowskiemu z Radia Białystok, autorowi reportażu „Mlecze na łące” za wrażliwość, dyscyplinę i odwagę w pokazaniu najważniejszych chwil, z którymi musi zmierzyć się człowiek. Jury przyznało także wyróżnienie Adrianowi Chimiakowi z Radia Opole, autorowi reportażu „Przeżyłam (rzeź wołyńską)” za dziennikarską dociekliwość, rzetelną dokumentację i konsekwencję w podjęciu trudnego i bolesnego tematu.

Tradycję Konkursu o Grand Prix KRRiT kontynuował Konkurs o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Do udziału w nim zgłoszono w tym roku siedemnaście prac. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Dwójkę), dziesięć rozgłośni regionalnych oraz jednego producenta niezależnego. Jury w składzie Witold Kołodziejski (przewodniczący), Anna Kaczkowska, Irena Piłatowska, Małgorzata Żerwe i Waldemar Modestowicz nominowało do tej prestiżowej nagrody pięć reportaży: „Dobrychłop bez laski” Małgorzaty Nabel i Konrada Stanilewicza z Radia Zachód, „Dziewczynka z billboardu” Jolanty Rudnik z Radia Koszalin, „Ja ojciec, ja syn” Anny Dudzińskiej z Radia Katowice, „Modlitwa zapomnianej” Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin i „Siostry z Kossakówki” Magdaleny Wadowskiej z Radia Kraków. Decyzją jury tegoroczną nagrodę Grand Prix Prezesa Polskiego Radia otrzymała Anna Dudzińska z Radia Katowice za reportaż „Ja ojciec, ja syn” za znakomity warsztat reporterski w subtelnej opowieści o ojcu Ślązaku, żołnierzu Wehrmachtu, dla którego przez całe życie syn szuka miejsca w historii. Laureatce nagrodę wręczył Krzysztof Czabański. Przyznano także Nagrodę Specjalną Przewodniczącego KRRiT dla Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin, autorkom reportażu „Modlitwa zapomnianej” za znakomitą konstrukcję, dociekliwość i bogactwo radiowych środków wyrazu. Nagrodę wręczył przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Podczas seminarium uczestnicy drogą głosowania przyznali także Nagrodę Publiczności, ustanowioną przez prezesa Radia Lublin, Mariusza Deckerta. W Konkursie o Nagrodę Publiczności udział wzięło 13 audycji prezentowanych w czasie Seminarium Reportażu - sześć prac finałowych zgłoszonych do Konkursu im. Jacka Stwory, dwie audycje zarekomendowane do przesłuchań konkursowych oraz pięć reportaży finałowych zgłoszonych do konkursu o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Najwięcej głosów oddano na reportaż „Modlitwa zapomnianej” Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin. Nagrodę wręczył osobiście Mariusz Deckert.

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
10.06.24, 07:30
| radio » ludzie
Piotr Jaśkowiak gospodarzem sobotnich poranków w TOK FM
Piotr Jaśkowiak został nowym prowadzącym sobotnich "Poranków Radia TOK FM". Na antenie będzie można go usłyszeć między 7:00 a 9:00.
10.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Marcin Grzebielucha redaktorem wydania Wiadomości Radia Zet
Marcin Grzebielucha dołączył do zespołu Działu Informacji Radia ZET.
07.06.24, 17:09
| radio » informacje
Rusza Podcast Roku 2024. Zgłoszenia do końca czerwca
Największy w Polsce konkurs podcastowy, noszący imię redaktora Janusza Majki, startuje z IV edycją. Najlepsze podcasty wybierze kilkudziesięcioosobowe Jury oraz słuchacze w głosowaniu internetowym. Zgłoszenia trwają do końca czerwca 2024 r.
06.06.24, 21:45
| radio » informacje
Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy. Piegowaty koncert Polskiego Radia
Pod hasłem „Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy” odbędzie się kolejny koncert, na który zapraszają Katarzyna Stoparczyk, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy i Polskie Radio Dzieciom.
06.06.24, 17:30
| radio » informacje
Radiobal Romana Rogowieckiego w Radiu dla Ciebie
W ofercie Radia dla Ciebie (Warszawa) debiutuje nowa audycja Romana Rogowieckiego „Radiobal”. Program będzie emitowany w piątki od 20.05 do 22.00.
06.06.24, 13:45
| radio » informacje
Czwórka feat. Młode Głowy. Specjalna audycja o zdrowiu psychicznym
7 czerwca br. Czwórka zaplanowała specjalną audycję poświęconą zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, nadawaną prosto z ogólnopolskiej konferencji „Młode Głowy. Otwarcie o Zdrowiu Psychicznym”, którą program objął patronatem medialnym. Relacje z wydarzenia oraz rozmowy na ważne tematy pojawią się od godz. 9.00 na antenie Czwórki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.