23.10.08, 22:26
Nowe pasma programowe w TVP Kultura
TVP Kultura od 3 listopada br. wydłuża czas emisji programów. Oznacza to wprowadzenie nowych, pasm m.in. o charakterze edukacyjnym oraz pasma poświęconego najszlachetniejszym odmianom rozrywki pt. „Na wyrywki z rozrywki”. Główna filmowa pozycja dnia przeniesiona zostanie na godz. 20:00.
TVP Kultura od 3 listopada br. wydłuża czas emisji programów. Oznacza to wprowadzenie nowych, pasm m.in. o charakterze edukacyjnym oraz pasma poświęconego najszlachetniejszym odmianom rozrywki pt. „Na wyrywki z rozrywki”. Główna filmowa pozycja dnia przeniesiona zostanie na godz. 20:00.
O godzinie 7:00 rano w TVP Kultura pojawi się pasmo poranne, w którym prezentowane będą programy publicystyczne, aktualne wydarzenia kulturalne, wiadomości i rozmowy.
Od poniedziałku do piątku od 8:00 rano TVP Kultura poleca najlepsze polskie seriale: „Alternatywy 4”, „Ballada o Januszku”, „Daleko od szosy”, „Droga”, „Dom”, „Barbara i Jan”, „Królowa Bona” oraz inne produkcje Telewizji Polskiej od lat cenione przez publiczność.
Nowe pasmo edukacyjne TVP Kultura będzie pojawiać się będzie od poniedziałku do piątku od godz. 11:00. Zaprezentowane zostaną w nim filmy i dokumenty poświęcone wybitnym postaciom świata kultury i nauki.
Od wtorku do piątku zaraz po porannym serialu TVP Kultura proponuje pasmo rozrywkowe „Na wyrywki z rozrywki”. W tym paśmie emitowane będą najciekawsze archiwalne programy Telewizji Polskiej, których autorami są najwybitniejsi przedstawiciele kultury popularnej oraz wyrafinowanej rozrywki. W paśmie rozrywkowym pojawią się także programy cykliczne: „Ich pierwsze miłości” - autorski program Magdy Umer oraz „W życiu jak w teatrze” - cykl audycji poświęconych Edwardowi Dziewońskiemu, znakomite koncerty m.in. „Mieliśmy wtedy po 16 lat”, „Przeboje polskich nagrań”, „Koncert na 707 ulic”, jak również krótkie formy kabaretowe: skecze Stanisława Tyma, Munio i Kabaretu Potem.
Codziennie o godz. 17:15 TVP Kultura zaprasza na „Informacje Kulturalne” - jedyny w Polsce telewizyjny serwis informacyjny w całości poświęcony kulturze i sztuce oraz aktualne wiadomości kulturalne z całej Polski i spoza jej granic. „Informacje kulturalne” to wybór najważniejszych zagadnień związanych ze sztuką, literaturą, teatrem i filmem.
Cały tydzień (z wyjątkiem wtorków) o godz. 20:00 TVP Kultura poświęca czas kinomanom. W tym paśmie zaprezentowane zostaną największe, wielokrotnie nagradzane polskie i zagraniczne produkcje filmowe, wysoko ocenione przez międzynarodową krytykę. Kino najnowsze i arcydzieła klasyki. Filmy, które stały się legendą. Oscarowe role, słynni reżyserzy i doskonała muzyka. W najbliższym czasie w TVP Kultura zobaczyć będzie można takie filmy, jak: „Pianista”, „Zagubiona autostrada”, „Kabaret”, „Kansas City”, „Smak wiśni” czy „Tańcząc w ciemnościach”.
We wtorek o godz. 20:00 pojawi się Teatr w TVP Kultura. TVP Kultura świętuje 55 lat Teatru Telewizji. Z tej okazji we wtorkowe wieczory przypomni legendarne przedstawienia telewizyjnej sceny, m.in.: „Apollo z Bellac” w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Mieszczanin szlachcicem” w reż. Jerzego Gruzy, „Trzy siostry” w reż. Aleksandra Bardiniego, „Damy i huzary” w reż. Olgi Lipińskiej, „Oświadczyny” w reż. Jerzego Antczaka, „Do piachu” w reż. Kazimierza Kutza, „Drewniany talerz” w reż. Jana Bratkowskiego. Plejada aktorów, świetni reżyserzy, klasyka literatury – telewizyjny teatr, wizytówka Telewizji Polskiej w najlepszym wydaniu.
Od poniedziałku do piątku o godzinie 22:00 stałym punktem programu w TVP Kultura jest pasmo publicystyczne. W poniedziałki i piątki o godz. 22:00 TVP Kultura zaprasza na program „Studio Kultura Rozmowy”. Poniedziałkowe rozmowy Jerzego Sosnowskiego to program pisarza, który uważnie śledzi polską codzienność w kulturze, literaturze i życiu. Autor ciekawy świata i sztuki, usiłuje ją przybliżyć widzom TVP Kultura. Do studia zapraszani są twórcy, dziennikarze, naukowcy i filozofowie. Wspólnie z gośćmi Sosnowski w głęboki i wyważony sposób stara się nie tylko analizować bieżące wydarzenia, ale także na ich podstawie formułować szersze wnioski na temat kondycji człowieka we współczesnej kulturze. W piątki w TVP Kultura „na żywo” odbywać się będą najważniejsze debaty publicystyczne. Prowadzący razem z zaproszonymi gośćmi będą dyskutować o najważniejszych - ich zdaniem - aktualnych wydarzeniach kulturalnych. Autorzy programu zapewniają szeroką gamę tematów oraz gorący spór ciekawych osobowości z gośćmi. We wtorki w TVP Kultura pojawiać się będą magazyny tematyczne przygotowane przez poszczególne redakcje TVP Kultura, obejmujące muzykę, film, teatr i sztuki wizualne i wiele innych. W środy TVP Kultura poleca reportaże w programie „Studio R”. W każdą pierwszą środę miesiąca w TVP Kultura emitowany będzie program „16:9”. Będzie on realizowany we współpracy z wydziałem dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzi twórcy będą posługiwać się różnymi narzędziami rejestracji obrazu: zarówno profesjonalną kamerą telewizyjną, jak i małą kamerą amatorską. Pod opieką znanych dokumentalistów przygotują krótkie formy telewizyjne, które zostaną przeanalizowane specjalnie dla widzów TVP Kultura. Nad projektem czuwać będzie znany dokumentalista, Andrzej Sapija. W czwartki w TVP Kultura pojawiać się będzie program „Rozmowy istotne”, który prezentuje najważniejszych „bohaterów” polskiego i międzynarodowego życia intelektualnego. Ich dokonania, najważniejsze etapy biografii, fascynacje i przemyślenia. Naszymi gośćmi będą m.in.: kompozytor, znany twórca muzyki filmowej Enio Moriccone, Jan A.P. Kaczmarek, Daniel Libeskind – architekt i wizjoner oraz Janusz Wiśniewski – wybitny reżyser teatralny
Strefa Nocą to wieczorne pasmo programów pojawiające się w TVP Kultura od poniedziałku do czwartku o godz. 23:30, przedstawiające w sposób nowoczesny i autorski różnorodne nurty w sztuce, muzyce, literaturze i kinie. „Strefa Nocą” ma na celu ukazywanie tego, co w kulturze współczesnej jest najciekawsze. Jest wolnym polem dla działań twórców eksperymentujących i poszukujących nowych form w sztuce. Program składa się z cykli takich jak: „Alfabet polskiego performance”, „Poza kontrolą”, kino niezależne „Kult off kino”, magazyn autorstwa Mateusza Szlachtycza „Komiks”, programy przedstawiające młodych twórców literatury i teatru: „Wierszem”, „Czytanie dramatu” i „Prozaicy”. W czwartki „Strefa Nocą” zaprasza na debaty dotyczące najważniejszych zjawisk współczesnej kultury i jej emanacji w społeczeństwie.
W każdy wtorek o 18:30 TVP Kultura zaprasza na cykl programów pt. „Czytelnia”, recenzujących nowości książkowe na polskim rynku. W każdym odcinku trójka recenzentów omawia pięć książek: proza polska i obca, eseistyka, poezja. W programie w formie sondy zamieszczone są rekomendacje czytelników polecających najciekawsze ich zdaniem lektury oraz wypowiedzi znanych osobowości ze świata literatury w module programowym „Fiszka”. Program jest realizowany przez Dariusza Pawelca według pomysłu i scenariusza Aleksandry Czerneckiej.
Wznawiany jest „Tani program o poezji” - najbardziej kultowy program o literaturze lat 90-tych (poniedziałki 16.40). W każdą sobotę o godzinie 15:00 „Skarby Filmoteki” - nowe pasmo, w którym zaprezentowane zostaną zaginione perły polskiej kinematografii. Wśród odnalezionych przez nas skarbów znajdziecie państwo nie prezentowane nigdy wcześniej w telewizji filmy tak uznanych twórców jak: Wojciecha Jerzy Hass, Jerzy Bossak, Natalia Brzozowska, Tadeusz Makarczyński i Jarosław Brzozowski. Po raz pierwszy na taką skalę Filmoteka Narodowa udostępni tyle tytułów, które nigdy nie miały swojej emisji w telewizji i nie są znane nawet wytrawnym kinomanom. TVP Kultura zaprezentuje większość z nich w swoim nowym paśmie.
W niedzielny ranek o godzinie 10:30 TVP Kultura zaprasza na program dla dzieci od lat 3, oparty na najciekawszych pozycjach wydawniczych - „Bajkonurr, czyli w świecie książek dla dzieci”. Celem programu jest prezentacja najciekawszych książek dziecięcych ostatnich lat oraz promocja dobrych wzorców czytelniczych. Połączenie dobrej literatury dla dzieci z interesującymi ilustracjami.
Komentarze