11.06.08, 21:22

Duch wolności, Duch zmian: Strategia marki gdńsk na lata 2008-2013

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku agencja reklamowa DEMO Effective Launching opracowała strategię marki Gdańsk na lata 2008–2013. Miasto postawiło 5 strategicznych celów, których realizacja ma służyć umocnieniu wizerunku Gdańska i odpowiedniemu pozycjonowaniu miasta w kraju i zagranicą.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku agencja reklamowa DEMO Effective Launching opracowała strategię marki Gdańsk na lata 2008–2013. Miasto postawiło 5 strategicznych celów, których realizacja ma służyć umocnieniu wizerunku Gdańska i odpowiedniemu pozycjonowaniu miasta w kraju i zagranicą. Stratedzy DEMO Effective Launching przedstawili rekomendacje, które z jednej strony mają budować wizerunek silnej, prestiżowej marki Gdańsk w skali globalnej, z drugiej stwarzać szanse na zmianę jakości życia mieszkańców. Do każdego z 5 celów strategicznych dla miasta Gdańsk przyporządkowane zostały cele podstawowe (15), do których następnie przypisano 52 projekty marketingowe. Koszt przygotowania strategii marki miasta Gdańsk na lata 2008–2013, w tym projekt badawczy przygotowywany przez TNS OBOP, wyniósł 518 tys. 710 zł.

Strategia marki odpowiada na pytanie o tożsamość miasta, wyjątkowy charakter Gdańska. Pokazuje, czym odróżnia się od podobnych miast, co jest w nim inne i niepowtarzalne, jakie są jego główne atuty oraz w jaki sposób wykorzystać szanse, które przed nim stoją,” – podkreśla Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Przy formułowaniu idei marki Gdańsk punktem wyjścia stał się obecny wizerunek miasta. Niewiele jest miejsc na świecie, które tyle razy (początek II wojny światowej, Grudzień 70, Sierpień 80, powstanie Solidarności, strajki 89 roku, zainicjowanie ruchu, którego efektem był upadek komunizmu w Europie) odegrały tak znaczącą rolę w historii świata. To nie przypadek, że wydarzenia te miały miejsce w Gdańsku – twierdzą stratedzy DEMO Effective Launching. Fakty te stały się podstawą w pozycjonowaniu marki miasta i określeniu jego pożądanej percepcji.

Gdańsk ma w sobie aurę, która wielokrotnie sprawiała, że ludzie potrafili zjednoczyć się i podjąć działania w imię wolności, w imię zmiany na lepsze. Świat rozwija się dzięki takim miejscom”– wyjaśnia ideę marki Gdańsk Jacek Sadowski, prezes DEMO Effective Launching. „Dziś wolności nie utożsamiamy z walką. Wolność to dziś otwartość na zmiany, ciekawość świata, otwartość na myśl, na nowe idee, na ludzi, na różnorodność. Wyzwaniem jest podkreślenie otwartości miasta na przyszłość, dodanie jego wizerunkowi lekkości i emocji” - dodaje Sadowski.

Cele strategiczne dla Gdańska na lata 2008–2013:
1. Cel główny: budowa silnej, prestiżowej marki na rynku globalnym (2 cele podstawowe, 8 projektów marketingowych).
2. Zwiększenie liczby turystów odwiedzających Gdańsk, zwłaszcza poza głównym sezonem turystycznym (2 cele podstawowe, 9 projektów marketingowych).
3. Wykorzystanie potencjału rozwojowego miasta, zwiększenie tempa napływu inwestycji oraz przyspieszenie rozwoju przedsiębiorczości (3 cele podstawowe, 14 projektów marketingowych).
4. Aktywizacja społeczna mieszkańców i wytworzenie silnego poczucia identyfikacji z „małą ojczyzną” (2 cele podstawowe, 14 projektów marketingowych).
5. Efektywne wykorzystanie pozycji organizatora EURO 2012 jako szansy umocnienia marki oraz wsparcie działań służących zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (4 cele podstawowe, 7 projektów marketingowych).

Przykładem projektu marketingowego, który będzie realizowany w obszarze głównego celu strategicznego jest organizacja międzynarodowych obchodów w 30-rocznicę powstania Solidarności. W obchodach wzięliby udział przedstawiciele 30 krajów, w których zaszły ważne zmiany społeczno-polityczne jako skutek ruchu solidarnościowego. Kolejnym projektem rekomendowanym przez DEMO Effective Launching jest nawiązanie współpracy i przyciągnięcie do miasta organizacji użytku publicznego, fundacji, ambasadorów idei.

Projekty marketingowe będą realizowane z udziałem przedstawicieli środowisk zawodowych Gdańska, a ich ogłoszenie nastąpi w momencie uruchomienia danego projektu. W debacie na temat strategii dla miasta Gdańsk, która odbyła się 10 czerwca w nowo otwartym Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym wzięli udział Tadeusz Iwanowski (Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej), Iwona Grajewska (Dyrektor Biura Marketingu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), prof. Renata Ochocka (Pełnomocnik Rektora AMG ds. Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Molekularnej), Ewa Salamon (studentka marketingu, Koło Naukowe Strateg, drużyna SIFE – studenci dla przedsiębiorczości), Beata Staszyńska (reżyser filmowy, autor projektu Teleport), prof. Wojciech Sadowski (Prorektor PG ds. Współpracy ze Środowiskiem Gospodarczym i z Zagranicą), Rafał Stepnowski (Dyrektor Generalny Jeppesen Company, Boeing), Ryszard Sobczak (Prezes Sekcji Szermierczej AZS AWFiS Gdańsk) oraz Jacek Sadowski (prezes DEMO Effective Launching) i Monika Hajdas (planer strategiczny DEMO Effective Launching). Uczestnicy panelu podkreślali rolę, jaką odgrywa przyjęcie strategii marki miasta w realizacji przedsięwzięć i projektów w zakresie reprezentowanych przez nich dyscyplin nauki, biznesu, sztuki i sportu.

Komentarze

Powiązane

13.04.24, 12:56
| reklama & PR » ludzie
Łucja Zaorska w zespole Flying Bisons i FDC
Łucja Zaorska, objęła nowo powstałe stanowisko Senior Digital Producer & Team Lead w połączonym Flying Bisons i FDC.
13.04.24, 08:34
| reklama & PR » informacje
Kappahl będzie współpracować z Creative Brand Stories
Kappahl, skandynawska sieć modowa, powierza obsługę swoich działań public relations grupie Creative Brand Stories.
12.04.24, 18:15
| reklama & PR » ludzie
Mateusz Stępniak przechodzi z Horex.pl do Altavia Kamikaze + K2
Do agencji Altavia Kamikaze + K2 dołączył Mateusz Stępniak, który objął stanowisko Content Specialist.
12.04.24, 17:20
| reklama & PR » informacje
first aid communication team obsługuje Ørsted
first aid communication team od lutego br. odpowiada za doradztwo i realizację działań public relations w zakresie komunikacji korporacyjnej dla Ørsted w Polsce, globalnego lidera w morskiej energetyce wiatrowej.
12.04.24, 08:35
| reklama & PR » informacje
Grupa OEX przejęła Loyalty Point i jej spółki zależne
10 kwietnia br. sfinalizowano transakcję, w wyniku której OEX S.A. nabyła 56,6 proc. udziałów w spółce Loyalty Point tworzącej wraz ze swoimi spółkami zależnymi Grupę Data Science House.
12.04.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
Neo Energy Group klientem Beyond Public Relations
Agencja Beyond Public Relations rozpoczęła współpracę z Neo Energy Group działającą na rynku odnawialnych źródeł energii. To pierwsza umowa firmy z agencją PR.
11.04.24, 22:52
| reklama & PR » informacje
Design by Śliwka Nałęczowska 2024. Piąta edycja konkursu dla pasjonatów grafiki i designu
Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie kultowych pralin. Nadesłane prace powinny być ilustracją hasła marki: „Śliwka Nałęczowska – inspiruje wszystkie zmysły”. 
11.04.24, 18:45
| reklama & PR » ludzie
Łukasz Jankowski w zespole agencji Ancymony
Do agencji Ancymony dołączył Łukasz Jankowski, który objął stanowisko senior art director & motion designer.
11.04.24, 17:30
| reklama & PR » ludzie
Magdalena Kubiak przechodzi z Lens That do Altavia Kamikaze + K2
Do zespołu kreacji agencji Altavia Kamikaze + K2 dołączyła Magdalena Kubiak, która objęła stanowisko Junior Art Director.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Euro-zet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy