15.06.08, 15:30

Dolina Nicości – Wildstein o III RP

Autor „Mistrza”, „Dekomunizacji której nie było” i opowiadań „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością” powraca na księgarskie półki. „Dolina Nicości” to obraz pokomunistycznej Polski, nierozliczonej z przeszłością w której swe miejsce i władzę odnajdują demony PRL-u.

Autor „Mistrza”, „Dekomunizacji której nie było” i opowiadań „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością” powraca na księgarskie półki. „Dolina Nicości” to obraz pokomunistycznej Polski, nierozliczonej z przeszłością w której swe miejsce i władzę odnajdują demony PRL-u. Jest też uderzeniem w Michnika i jego środowisko na miarę „Michnikowszyzny” Rafała Ziemkiewicza. Z tą różnicą, że mamy do czynienia z literaturą  fabularną.

Nowa książka Bronisława Wildsteina, obecnie publicysty Rzeczpospolitej opowiada o lustracji, mediach, chorych układach, polityce i patologiach lat 90 tych. W symbolicznej i metaforycznej powieści  autor zawarł wszystko co negatywnie wpływało (wpływa ?) na obraz III RP. W książce nie brakuje politycznego humoru oraz ironii charakterystycznej dla Wildsteina, który o patologiach i zaniedbaniach we współczesnej Polsce pisze  choćby na lamach Rzeczpospolitej.
Ona próbuje opowiedzieć na pytania dotyczące naszej rzeczywistości. Poza tym stawia ja w szerszych i uniwersalnych wymiarach – mówił o powieści Wildstein podczas jej promocji w Warszawie.
Wszyscy którzy znają stosunek autora do spraw lustracji, demokracji i polityki nie będą zaskoczeni w jakie środowiska książka uderza swą nieprzejednaną krytyką. Chodzi m.in. o antylustracyjne środowisko Gazety Wyborcze (tzw. Warszawki) które idei rozliczeń mocno się od zawsze przeciwstawiało.

Wildstein natomiast stawia niebanalne  pytania o to co nam dala (czytaj: odebrała) demokracja bez  pełnego rozliczenia z przeszłością  PRL-u.
Krytycyzm zawarty w książce opiera się właśnie na ocenie „grubej kreski” i wszystkich którzy poprzez niezdrowe mechanizmy umoczyli swoje sumienia, tworząc patologiczne mechanizmy i układy na styku biznesu, polityki i mediów. Tutaj Wildstein staje się bacznym  obserwatorem rzeczywistości. Można mu ufać – sam bowiem jak jeden z bohaterów powieści był w szczytowych momentach powodem  agresywnych ataków nieprzychylnego zmianom środowiska.

W fabule powieści mamy Adama Wilczyckiego, naczelnego „Kuriera”, który decyduje się na publikację materiałów opartych na  komunistycznych teczkach, które demaskują profesora Mariana. Udowadniają one niezbicie jego działalność na rzecz PRL-owskiej władzy. Wtedy następuje (także medialna) nagonka na bohaterów którzy odważyli się podnieść rękę na szanowanego w III RP profesora. Warszawski salon nie może zdzierżyć upokorzenia i decyduje się na zniszczenie osób, które tknęły święty autorytet profesorski. W obronie profesora staje środowisko, które na słowo lustracja dostaje nerwowych drgawek. Na czele frontu antylustracyjnego staje inny naczelny – Michal Bogatyrowicz ze „Słowa”.
Wildstein poprzez głównych bohaterów pokazuje paradoksy współczesnej historii. Wilczycki bowiem – ten który demaskuje niechlubną przeszłość piewcy salonów, zostaje zwyczajnie zaszczuty, poniżony i „wygnany” od jedynego istniejącego i  słusznego  światopoglądu.  Antylustracyjengo przede wszystkim.

Książka przepełniona jest postaciami, które poprzez metaforyzm fabuły mogą znaleźć swe odzwierciedlenie we współczesności. Jednak Wildstein zastrzega, że nie jest to kwestia jednoznaczna i tak jak w wypadku „Wesela” Wyspiańskiego, wymagająca innego spojrzenia. Autor mówi, że niewiele zawartych w niej osób ma pełne odbicie w rzeczywistości. – Postacie oprócz tego ze są konkretnymi postaciami, są postaciami uniwersalnymi (...) poprzez konkret pozwalają zobaczyć sprawy szersze. – dodaje Wildstein.

Zdrada, donosy, personalne rozgrywki z PRL-em w tle. Choć obraz III RP który przedstawia Wildstein może wydać się zbyt mroczny i przesadzony, bo i trochę rzeczy o moralnie pozytywnym zabarwieniu było w Polsce ery Walesy i Kwaśniewskiego, to przecież nie można jednocześnie za fałszywy uznać jak to czynią niektórzy obraz Polski, w której wciąż decydowały siatki byłych  agentów SB. Nikt kto śledzi współczesność na bieżąco nie zaprzeczy istnienia powiązań biznesu, służb i polityki zarówno w skali makro i mikro. Przykładów aż nadto. Powieści o tym traktujących niewiele, stąd też znaczenie ksiązki Wildsteina.

Ale prawdziwą recenzją treści w niej zawartej będzie ocena jaką jej wystawi historia w następnych latach. Czy spełnią się słowa samego autora, który ma nadzieję, że książka będzie w przyszłości czytana jak dziś „Wesele” z symboliką postaci charakteryzujących czasy które opisuje?

Komentarze

Powiązane

22.09.24, 16:30
| kultura » muzyka
Koncert Earth 2.0 – Był sobie Człowiek w katowickim Spodku
Na jednej scenie w ramach koncertu Earth 2.0 – Był sobie Człowiek wystąpią: Maria Peszek, Natalia Przybysz, Justyna Święs, Krzysztof Zalewski, Marcin „Abradab” Marten i Błażej Król pod kierownictwem Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza w niezwykłym widowisku poświęconym człowiekowi we współczesnym świecie.
20.09.24, 23:46
| radio » informacje | kultura » muzyka
Cztery domy słońca. Lato i Jesień. Koncertowa premiera albumu na antenie Polskiego Radia Dzieciom
W sobotę, 21 września br. o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, odbędzie się premiera koncertowa albumu „Cztery domy słońca. Lato i Jesień”. Transmisja koncertu na antenie odbędzie się na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
19.09.24, 11:40
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Harry Potter i Komnata Tajemnic. Unikalna moneta kolekcjonerska będzie dostępna w nakładzie tylko 100 sztuk
Mennica Gdańska oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products premierę wprowadzą nową monetę kolekcjonerską „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.
13.09.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Królik Bugs bohaterem kolekcjonerskiej monety od Mennicy Gdańskiej. Jej nakład to tylko 500 sztuk
W ramach współpracy licencyjnej z Warner Bros. Discovery Global Consumer, Products Mennica Gdańska wprowadza nową kolekcjonerską monetę, która nawiązuje do filmowego hitu z 1996 r. „Kosmiczny mecz”. Wyjątkowy numizmat z kultowym królikiem Bugsem został wykonany z najwyższej próby srebra 999 o wadze 2 uncje (62,2 grama).
12.09.24, 10:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Niepewność. Zakochany Mickiewicz. TVP przygotowała lekcję on-line o Adamie Mickiewiczu
W związku z premierą kinową filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” ukazującego pierwszą młodzieńczą miłość poety, Telewizja Polska dyspozycji myślą o nauczycielach szkół przygotowała bezpłatną lekcję on-line, która od 12 września będzie dostępna w serwisie internetowym nadawcy.
04.09.24, 15:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert na żywo w Dwójce
14 września br. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Transmisja wydarzenia odbędzie się w Programie 2 Polskiego Radia.
27.08.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
„Roztańczony PGE Narodowy” w Polsacie i Polo TV. Wystąpi m.in. zespół The Kolors
„Roztańczony PGE Narodowy” to wydarzenie muzyczne organizowane przez Krysiak Polska, które będzie emitowane na antenie Polsatu oraz Polo TV. 
27.08.24, 09:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
ANAKLASIS na fali. Jesienne koncerty na antenie Radia Kraków
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zorganizują jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.
26.08.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Castingi do „Must Be the Music” zaplanowano na wrzesień
Castingi do nowej edycji programu „Must Be the Music” odbędą się we wrześniu tego roku w sześciu miastach w Polsce.
24.08.24, 19:06
| internet » informacje | reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Gazeta.pl wspiera Męskie Granie
Portal Gazeta.pl został oficjalnym patronem „Męskiego Grania”. Projekt świętuje w tym roku swoje 15-lecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Grafik – Dział Imprez i Promocji

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta | Kraków

Przejdź do oferty

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty

Kierownik/Kierowniczka Działu Promocji

Teatr KTO | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.