02.02.18, 08:00

Magdalena Mazurkiewicz-Skuza: media społecznościowe okazały się megafonem (podsumowanie 2017 roku)

Magdalena Mazurkiewicz-Skuza
Fot.: archiwum autora

Magdalena Mazurkiewicz-Skuza, PR Manager Agencji Imagine podsumowuje wydarzenia i zjawiska na rynku w 2017 r. dla portalmedialny.pl. 

Rynek reklamy, mediów i digitalu w ogóle, jest bardzo dynamicznie zmieniającą się branżą. Technologia, która towarzyszy wykonywanym przez nas na co dzień czynnościom, stale się rozwija i staje się coraz bardziej zaawansowana. Coraz większy nacisk kładzie się na to, by inteligentne produkty bezbłędnie spełniały założone zadania, a kluczem do sukcesu w tym przypadku jest pogodzenie części wizualnej z UX-ową, nie stawiając żadnej z nich ponad drugą.

Najważniejsza zmiana na rynku reklamy i mediów w 2017 roku

Rok 2017 to rok relacji. Większość marek skupiała się na sprzedawaniu emocjami, dlatego w przekazie prezentacja produktu i producenta nie jest już najważniejsza. W reklamach produkty przestają być przedstawiane dosłownie, co jest źródłem niebywałego rozkwitu storytellingu. W końcu obrót tak nieoczywistym i nienamacalnym towarem, mimo że jest wyjątkowo intrygujący, nie należy do najprostszych. Marki skupiają się na budowaniu historii i przedstawianiu konkretnego stylu życia, z którym identyfikują się ich odbiorcy. Ponadto stawiają sobie za cel pozytywne oddziaływanie na społeczeństwo, a tym samym przedstawiają im moralne (pozamaterialne) benefity wynikające ze współtworzenia tej historii. Widoczne jest wplecenie CSR w codzienne reklamy, które z założenia nie są przecież spotami społecznymi i tym samym dostrzegalna jest wreszcie równowaga pomiędzy sprzedawaniem emocjami, a szczerością i wiarygodnością marki. Nic dziwnego, że twórcy w końcu stawiają na uczciwość. Konsumenci są coraz bardziej wymagający, przyciągnięcie ich uwagi, a przede wszystkim zatrzymanie jej na dłużej, staje się powoli wyczynem niemalże heroicznym. Konsument stał się centrum - to przez niego, ze względu na niego i dzięki niemu marketerzy wydobywają kreatywność ze wszystkich zakamarków swoich agencji. To on jest teraz na pierwszym miejscu i ma rzeczywisty wpływ na działania producentów. Jest prosumentem. To jego upodobania, preferencje i potrzeby stają się dźwignią prowadzonych przez marki działań.

Najważniejszy sukces 2017 roku

Ponownie - rok 2017 to rok relacji. Ogromną rolę w ich budowaniu odegrała technologia w ogóle - big data czy sztuczna inteligencja, które pomogły w personalizacji kierowanego do konkretnych odbiorców contentu. Mimo, że personalizacja zadebiutowała dużo wcześniej, to marketerzy dopiero teraz zaczynają rozumieć, że bez wykorzystania możliwości, jakie niosą ze sobą rozwiązania IT, nie będą w stanie dotrzeć do całego potencjalnego grona swoich odbiorców. Ilość danych zbierana o konsumentach, chociażby poprzez geotargeting czy retargeting, jest tak duża, że przygotowywane kampanie w końcu nie są strzałami na oślep, lecz wynikiem przemyślanych i zaplanowanych działań.

Nowe zjawiska 2017 roku

Powszechność portali społecznościowych i technologia otworzyły drogę do poznania potrzeb odbiorców. Ta sama technologia rozpieściła tych, którzy zdążyli już przyzwyczaić się do łatwej, szybkiej i sprawnej komunikacji. Tego samego oczekują nie tylko od swoich znajomych i rodziny, ale też od producentów, których produkt lub usługę planują zakupić. Oczekują natychmiastowej i kompletnej odpowiedzi. Do niedawna, w przypadku wszystkich firm, komunikacja odbywała się w sposób “tradycyjny”. Pani Ania, przez 8h dziennie siedziała przy laptopie, otwierała każdą wiadomość po kolei i na każdą z nich odpowiadała. Proces ten nie mógł być szybki, szczególnie z uwagi na mnogość zapytań, które przesyłają potencjalni klienci i ograniczony czas pracy Pani Ani. Odpowiedzią na ten problem okazały się Chatboty. Nie są nowością, gdyż pojawiły się już jakiś czas temu, jednak w 2017 roku znacząco zyskały na popularności. Są efektem zaawansowanych prac nad stworzeniem sztucznej inteligencji, a ostatni postęp w tym obszarze sprawił (i nadal sprawia), że korzystanie z nich stało się bardziej wartościowe dla biznesu, bo umożliwia prowadzenie skutecznej komunikacji i usprawnienie relacji z klientami. To rozwiązanie pozwala eliminować przeszkody w komunikacji, takie jak na przykład długi czas oczekiwania na odpowiedź, bo daje szansę na interakcję z klientem w każdej sytuacji i o każdej porze. Pozwala to znacznie poprawić poziom obsługi klienta, a tym samym - jego zadowolenie. Z tego powodu wiele marek, tych mniejszych i tych większych, zdecydowało się w 2017 roku na usprawnienie swoich relacji z klientami właśnie poprzez wprowadzenie Chatbotów. W 2018 roku tych marek będzie więcej. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że niewielu będzie takich, którzy na Chatboty się nie zdecydują.  

Trend 2017 roku

Widocznym trendem zeszłego roku było przeniesienie działań społecznych do mediów społecznościowych, a dokładniej - podstawą większości social mediowych akcji były rzeczywiste wydarzenia społeczne. Dzięki wykorzystaniu charakterystycznych cech społecznościówek, takich jak szybkie przekazywanie informacji, w mgnieniu oka pojawiało się wyjątkowe poczucie wspólnoty. Media społecznościowe okazały się megafonem, a chęć aktywności online pobudziła podjęcie rzeczywistych działań, również na naszym rodzimym podwórku. Tysiące wrzucanych zdjęć i filmów, mnogość dyskusji oraz - z racji na równoległy trend na live streaming - wysyp amatorskich transmisji z tych wydarzeń.

Swoją drogą, cały rok 2017 upłynął właśnie pod znakiem video contentu, szczególnie video 360°, VR i live streamingu. Video w zasadzie opanowało portale społecznościowe. Bardzo popularne stały się Stories na Instagramie, gify zawładnęły Facebookiem. Pojawia się coraz więcej technik, które sprawiają, że nie wszystko wygląda tak samo jak dotychczas. Pomijając amatorsko tworzone treści, bardzo często trudno jest odróżnić spoty od wysokobudżetowych produkcji z Hollywood.

Największe rozczarowanie 2017 roku

W moim odczuciu nadal bardzo niekomfortowy jest problem YouTube z kontekstem, w jakim wstawiane są spoty reklamowe. Często reklama występująca przed lub w trakcie filmu, głosi wartości niespójne z wartościami, którymi kieruje się autor danego filmu. Co gorsze, często - tak, jak miało to miejsce w tym roku - spoty promujące produkty/usługi dla dorosłych wyświetlane są podczas filmów skierowanych do dzieci. Skutek jest taki, że reklamodawcy z YouTube uciekają, odbiorcy również, a sam portal przeżywa dość poważny kryzys wizerunkowy. To w zdecydowany sposób wpływa na postrzeganie tego serwisu i finalnie może dać przewagę serwisom z contentem premium, który jest bezpieczny dla reklamodawców.

Podsumowując - jak co roku, najtrudniejszym wyzwaniem dla marketerów było zdobycie i utrzymanie atencji odbiorcy. Mamy coraz więcej bodźców i komunikatów, które przykrywają otaczający ze wszystkich stron coraz lepszy jakościowo content. Trudno jest się wyróżnić, zainteresować widza, nie wspominając o nakłonieniu do interakcji, ale  - nie jest to niemożliwe. Mimo wielu trudności, ten rok był bardzo dobry. Marki poszły do przodu, poszerzając swój kąt widzenia - teraz prócz czubka własnego nosa, widzą też (a może - przede wszystkim) potrzeby i odczucia swoich klientów. Przestają krzyczeć, by zdobyć uwagę, a zaczynają słuchać i tym samym szybciej osiągają cel.

Podsumowanie wydarzeń w IMAGINE, które miały miejsce w 2017 r.

Agencja IMAGINE wzmocniła kompetencje User Experience, znacznie powiększyła zespół i zdobyła ośmiu nowych Klientów.

Najważniejsze awanse

Po tym, jak w 2016 r. agencja została przekształcona w spółkę, a jej udziałowcami i członkami zarządu zostało czterech wieloletnich pracowników firmy, w 2017 IMAGINE awansowała kolejnych swoich pracowników. Justyna Staszewska ze stanowiska Senior Account Managera awansowała na Client Service Directora - objęła obowiązki związane z zarządzaniem Działem Obsługi Klienta. Olek Tryzna, wcześniej Account Manager - awansował i objął nowo utworzoną funkcję New Business Managera.

Nowe osoby w zespole

Zespół IMAGINE jest o 35 proc. większy, w stosunku do wielkości z początku 2017 roku. O 30 proc. powiększył się dział IT, dział grafików o 20 proc., dział client service aż o 40 proc.

Działania agencji zostały wzmocnione między innymi przez - Rafała Kowalczyka (Project Managera z siedmioletnim doświadczeniem w branży digital, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. w Telma Communications Agency, Inwedo i Agencji Lightscape), Daniela Kmiecia (Graphic Designera, który przed przyjściem do IMAGINE pracował m.in. w Deloitte Digital i Agencji Sfera) i Magdalenę Mazurkiewicz-Skuza (PR Managera, która współpracowała wcześniej m.in. z Łódź Art Center przy projektach dla Łódź Design Festival oraz Agencją 2inCreatives).

Najważniejsze wydarzenia

Poza awansami, nastąpiły również inne zmiany w strukturze agencji – w pierwszym kwartale 2017 roku z Działu Graficznego został wyodrębniony Dział User Experience. Na jego czele - jako UX/UI Director - stanął Igor Pietrzak, współudziałowiec agencji i dotychczasowy Art Director. Powstanie działu znacząco podniosło kompetencje agencji w obszarze UX/UI, a sam zespół UX-owców wzmocniony został o dwie nowe osoby. 

Najważniejsze osiągnięcia

Agencja utrzymała w 2017 r. wszystkie współprace i zdobyła osiem nowych budżetów, w tym dwie obsługi długoterminowe. W przeprowadzonym przez Magazyn MMP (we współpracy z Millward Brown Poland) badaniu, IMAGINE zyskała jeszcze lepsze wyniki niż w roku ubiegłym, a wskaźniki satysfakcji jej Klientów w większości kategorii (m.in.: Zadowolenie ze współpracy z agencją, Zadowolenie z obsługi klienta, Profesjonalizm w rozwiązywaniu problemów marketingowych) przekroczyły średnią o 10 proc.

Najciekawsze realizacje i kampanie

1.    EnveloBank
IMAGINE wsparła digitalowo debiut EnveloBanku – cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja zajęła się UX i architekturą informacji oraz przygotowała dla marki całościową koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także filmy marketingowe i instruktażowe. Celem projektu było dostarczenie klientom rozwiązania, które - zgodnie z hasłem przewodnim banku “Finanse w porządku” - uczyni życie łatwiejszym.

“Chcieliśmy stworzyć serwis inny niż wszystkie, ale nie jedynie po to, by odróżnić się od reszty. Chcieliśmy, aby ludzie przeglądający envelobank.pl mieli poczucie, że bank rozumie ich styl życia i potrzeby, a oferta produktowa jest zaprezentowana tak, aby wychodzić tym potrzebom naprzeciw.” – mówi Filip Iwański, CEO IMAGINE.

EnveloBank skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych z różnych grup: od wchodzących na rynek pracy, niezależnych singli po młodych rodziców. IMAGINE zaproponowało stworzenie głównej strony serwisu w kilku dedykowanych wersjach. Każda z nich to odrębna historia, dopasowana do innej grupy odbiorców. Strony produktowe zostały zaprojektowane z użyciem specjalnie dobranych środków wizualnych, które efektywnie oddziałują na wyobraźnię współczesnych młodych.

Film opowiadający o projekcie: http://bit.ly/videoenvelobankkonkurs

Link do strony Banku: www.envelobank.pl

2.    Shumee
IMAGINE wsparła graficznie debiut Shumee - nowej platformy społecznościowej. Agencja przygotowała koncepcję i design aplikacji mobilnej. Platforma skierowana jest do osób, które chcą wyrazić siebie poprzez głosowanie oraz takich, które szukają odpowiedzi na pytania i chcą zbadać cudze opinie. Użytkownicy mogą polecać, zadawać pytania i głosować na treści innych osób. W jakim celu powstała aplikacja? By ludzie o zupełnie innych poglądach na życie, mieli szansę się poznać. Wszystko po to, aby pokazać łączność między światem społecznościowym a sprzedażą. Zamiast wydawać miliony złotych na standardową komunikację, Klient chciał przygotować platformę do wymiany myśli, mając świadomość, że ludzie lubią wspierać się opinią innych przy dokonywaniu decyzji zakupowych. 

Link do filmu:http://bit.ly/shumeevideo

Przykładowe projekty ekranów aplikacji: http://bit.ly/appshumeeekrany

3.    Allianz
IMAGINE wsparła Allianz w przygotowaniu systemu samoobsługowego dla konsultantów. W ramach współpracy agencja zajęła się UX i architekturą informacji, a także przygotowała projekty graficzne.

4.    BIK
IMAGINE wsparła BIK w przygotowaniu systemu samoobsługowego dla klientów. W ramach współpracy agencja zajęła się UX i architekturą informacji, a także przygotowała projekty graficzne.

Magdalena Mazurkiewicz-Skuza
Objęła w IMAGINE nowo utworzone stanowisko PR Managera w lutym 2017 r.nWcześniej współpracowała m.in. z Łódź Art Center przy projektach dla Łódź Design Festival oraz z 2inCreatives - agencją kreatywną w całości dedykowaną tworzeniu wizerunku w mediach społecznościowych.

IMAGINE
Agencja interaktywna zatrudniająca specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji e-marketingowej i projektowania graficznego. Specjalizuje się w działaniach z zakresu UX, wsparcia sprzedaży, pozycjonowania marki w internecie oraz identyfikacji wizualnej.
W portfolio IMAGINE znajduje się wiele projektów realizowanych dla największych marek, m.in.: Orange, Mitsubishi, Bank Pocztowy, EnveloBank, Ruch S.A., Nest Bank, BIK S.A., Allianz, Athlon, Oberthur Technologies, mBank, European Space Agency, ASUS, Henkel, Hasbro, SMYK, PZPN, Rossmann, Komfort S.A., Bisnode, Confluentia Group.  

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 14:00
| reklama & PR » informacje
Tradycyjnie pyszne Święta. W marcu startuje kampania Galeo
1 marca br. startuje kampania reklamowa Galeo. Wsparte zostaną majeranek oraz pieprz czarny Galeo, reprezentujące portfolio przypraw niezbędnych do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych dań.
23.02.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Havas Media utrzymuje budżet marki Tarczyński
Dom mediowy Havas Media (Havas Media Group) obronił budżet Tarczyński i zwyciężył w przetargu na obsługę mediową marki wędlin.
23.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Kupuj z głową. Kampania serwisu Otomoto
Ruszyła kolejna kampania telewizyjna największego serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Tym razem Otomoto stawia na edukację i wsparcie dla tych, którzy planują kupić auto.
23.02.18, 10:10
| internet » e-commerce | reklama & PR » informacje
Definicja lepszych zakupów. Trwa kampania supermarketu Frisco.pl
W lutym br., wystartowała kampania supermarketu online Frisco.pl. To pierwsza kampania stworzona w ramach nowej platformy komunikacji marki, której przewodzi hasło „Frisco.pl – Definicja lepszych zakupów”.
22.02.18, 22:00
| reklama & PR » informacje
PTAK WARSAW EXPO stałym członkiem SBE
W lutym br. do grona członków Stowarzyszenia Branży Eventowej dołączył PTAK WARSAW EXPO, największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej.
22.02.18, 18:00
| reklama & PR » informacje
Już ponad 5 tys. osób skorzystało z porad chatbota Zieleniec SKI Areny

Zieleniec SKI Arena to największy w Polsce ośrodek narciarski. W zimie odwiedza go blisko 400 tys. turystów. I to właśnie w tym czasie goście zadają najwięcej pytań. Odpowiedzi szukają z reguły w mediach społecznościowych ośrodka. Głównie na Facebooku i w Messengerze, gdzie od tego sezonu - w tym komunikatorze - wspiera ich chatbot.
22.02.18, 17:00
| reklama & PR » informacje
Planet PR obsłuży kolejny raz European Rover Challenge
Planet PR po raz kolejny będzie obsługiwać jedno z największych międzynarodowych wydarzeń robotyczno-kosmicznych w Europie – European Rover Challenge. 
22.02.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Grzegorz Krzemień szefem Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska
Pracami drugiej kadencji Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska, której celem jest kształtowanie standardów kompetencji e-marketingowych, pokieruje od początku marca br. Grzegorz Krzemień, Prezes GoldenSubmarine. 
22.02.18, 15:00
| reklama & PR » ludzie
Awanse w Mindshare Polska
Żaneta Szysz oraz Małgorzata Żeleźnik awansują w strukturze domu mediowego Mindshare Polska. Natomiast Anna Milewska, obejmuje nadzór nad pracami zespołu Client Leadership. 
22.02.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
Wielkie badanie wzroku. Walk realizuje kampanię 360 stopni dla Vision Express
20 lutego br., marka Vision Express rozpoczęła akcję pt. „Wielkie badanie wzroku”, której celem jest zachęcenie Polaków do dbania o oczy poprzez udział w profesjonalnych badaniach wzroku. Walk odpowiada za realizację działań w zakresie komunikacji 360 stopni. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL