17.01.18, 08:00

Beata Grzybek-Zielińska: marketerzy stali się bardziej świadomi w planowaniu i optymalizowaniu modeli komunikacji

BeataGrzybekZielinska
Beata Grzybek-Zielińska

Rok 2017 na rynku i w firmie podsumowuje dla portalmedialny.pl Beata Grzybek-Zielińska, Green Parrot, Head of Communication. 

Rok 2017 na rynku
To co mnie najbardziej cieszy w kontekście minionego roku, to fakt, że marketerzy stali się bardziej świadomi w planowaniu i optymalizowaniu modeli komunikacji. Miało to swoje odzwierciedlenie w intensywności wykorzystywania poszczególnych narzędzi, ich odpowiedniego doboru i koncentracji na wynikach. Mam wrażenie, że dzięki temu powoli zmierzamy w stronę naprawdę wartościowych, mocno spersonalizowanych i przemyślanych treści, na czym zyskamy nie tylko my, ale także nasz klient oraz docelowo konsumenci. Wracając natomiast do wspomnianych narzędzi, to bez wątpienia rok 2017 należał do wideo, nowych funkcjonalności Messengera (Sponsored Messeges), Instagrama ze Stories oraz chatbotów. Równie wiele działo się w obszarze współpracy marek z mikroinfluencerami, którzy oferują coraz więcej możliwości pod względem jej form.
Nowością, która szczególnie zapadła mi w pamięć było wprowadzenie funkcji Facebook Marketplace, czyli wirtualnego pchlego targu, na który możemy zajrzeć bezpośrednio ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej Facebooka. Będę śledzić jej losy, ponieważ jestem ciekawa jak jej uruchomienie wpłynie na funkcjonowanie i wyniki biznesowe Allegro czy OLX.

Nie lubię mówić o porażkach czy rozczarowaniach, ale… W minionym roku moje szczególne zainteresowanie wzbudziła sprawa kryzysu wizerunkowego marki Tiger i cała dyskusja, która toczyła się wokół tej sprawy i która była szeroko komentowana w mediach. Z kolei w kategorii zachwytu wymienić mogę „Czego szukasz w Święta?|English for beginners” dla Allegro oraz współpracę marki Henessy z O.S.T.R. Kilka tygodni temu wciągnęło mnie „Studnio Tymbark” – doceniam za pomysł, formę i swobodną narrację.

Rok 2017 w firmie
Rok 2017 był dla naszej Agencji szczególny. Wszystko za sprawą nowej strategii rozwoju, której konsekwencją było utworzenia zupełnie nowego departamentu Multichannel, którego zadaniem jest doradztwo strategiczne klientom Agencji, wspieranie zespołów przetargowych, przygotowywanie warsztatów dla klientów, identyfikowanie insightów oraz opracowanie kompleksowych koncepcji dla obecnych i nowych klientów Agencji z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań, takich jak chatboty. Kolejnym krokiem było wzmocnienie działu Client Service, obsadzenie stanowiska szefa tego zespołu oraz zatrudnienie nowych osób do obsługi klientów. Końcówka roku to z kolei tworzenie od podstaw działu komunikacji i sprzedaży, który w najbliższych miesiącach będzie się mocno rozwijał. Konsekwencją zmian dotyczących struktury i podejścia do prowadzonych przetargów są nowi klienci, m.in. BGŻ PNP Paribas, Yves Rocher Sesderma, Unipharm.

Jeśli chodzi o kampanie, którymi chcemy się pochwalić, to z całą pewnością jest to akcja z marką Yves Rocher #StopSmogNaturalnie. W ramach promocji towarzyszącej wprowadzeniu nowej edycji produktów Elixir Jeunesse, propagowaliśmy ideę ekologicznego stylu życia, prezentowaliśmy rośliny antysmogowe i badaliśmy stan powietrza. Stworzyliśmy chatbota, który pomaga monitorować stopień zanieczyszczeń, udziela ekoporad i kieruje do tekstów specjalistów. W ramach kampanii zorganizowaliśmy tez konkurs i zaprojektowaliśmy piękne EkoWlepy. Wspólnie z trzema blogerkami rozdawaliśmy rośliny warszawiakom i zachęcaliśmy do dbania o środowisko. Na dedykowanym landing page umieściliśmy widget smogowy, porady ekspertów i video promujące projekt. Akcja cieszyła się niezwykły zainteresowaniem i była mocno angażująca. To utwierdziło nas w przekonaniu, że autentyczny dialog z konsumentem, prowadzony w wielu kanałach, to najlepszy sposób na udaną kampanię. Niezwykle dumni jesteśmy także z naszej najświeższej realizacji w postaci współpracy z Bankiem BGŻ BNP Paribas. Zespół specjalistów z Green Parrot opracował kompleksową koncepcję komunikacji dla Konta Optymalnego w Banku BGŻ BNP Paribas (z opcją mobilnych płatności zbliżeniowych w ramach aplikacji GOMobile) w social media, a następnie wdrożył ją w takich kanałach jak: Facebook, LinkedIn oraz Youtube. W ramach współpracy, Agencja była także odpowiedzialna za działania z Influencerami – w kampanii wzięły udział czołowe postaci ze świata blogosfery (Szczęśliva, Paula Jagodzińska, Michał Górecki, Marysia Górecka), które w ciekawy i niestandardowy sposób zaprezentowały zalety korzystania z aplikacji mobilnej Banku.

Zapraszamy do śledzenia naszych agencyjnych losów w 2018 roku – mamy już na horyzoncie kilka ciekawych projektów, którymi chętnie za chwilę się pochwalimy, a co najważniejsze, będziemy obchodzić dziesięciolecie!

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 14:00
| reklama & PR » informacje
Tradycyjnie pyszne Święta. W marcu startuje kampania Galeo
1 marca br. startuje kampania reklamowa Galeo. Wsparte zostaną majeranek oraz pieprz czarny Galeo, reprezentujące portfolio przypraw niezbędnych do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych dań.
23.02.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Havas Media utrzymuje budżet marki Tarczyński
Dom mediowy Havas Media (Havas Media Group) obronił budżet Tarczyński i zwyciężył w przetargu na obsługę mediową marki wędlin.
23.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Kupuj z głową. Kampania serwisu Otomoto
Ruszyła kolejna kampania telewizyjna największego serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Tym razem Otomoto stawia na edukację i wsparcie dla tych, którzy planują kupić auto.
23.02.18, 10:10
| internet » e-commerce | reklama & PR » informacje
Definicja lepszych zakupów. Trwa kampania supermarketu Frisco.pl
W lutym br., wystartowała kampania supermarketu online Frisco.pl. To pierwsza kampania stworzona w ramach nowej platformy komunikacji marki, której przewodzi hasło „Frisco.pl – Definicja lepszych zakupów”.
22.02.18, 22:00
| reklama & PR » informacje
PTAK WARSAW EXPO stałym członkiem SBE
W lutym br. do grona członków Stowarzyszenia Branży Eventowej dołączył PTAK WARSAW EXPO, największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej.
22.02.18, 18:00
| reklama & PR » informacje
Już ponad 5 tys. osób skorzystało z porad chatbota Zieleniec SKI Areny

Zieleniec SKI Arena to największy w Polsce ośrodek narciarski. W zimie odwiedza go blisko 400 tys. turystów. I to właśnie w tym czasie goście zadają najwięcej pytań. Odpowiedzi szukają z reguły w mediach społecznościowych ośrodka. Głównie na Facebooku i w Messengerze, gdzie od tego sezonu - w tym komunikatorze - wspiera ich chatbot.
22.02.18, 17:00
| reklama & PR » informacje
Planet PR obsłuży kolejny raz European Rover Challenge
Planet PR po raz kolejny będzie obsługiwać jedno z największych międzynarodowych wydarzeń robotyczno-kosmicznych w Europie – European Rover Challenge. 
22.02.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Grzegorz Krzemień szefem Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska
Pracami drugiej kadencji Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska, której celem jest kształtowanie standardów kompetencji e-marketingowych, pokieruje od początku marca br. Grzegorz Krzemień, Prezes GoldenSubmarine. 
22.02.18, 15:00
| reklama & PR » ludzie
Awanse w Mindshare Polska
Żaneta Szysz oraz Małgorzata Żeleźnik awansują w strukturze domu mediowego Mindshare Polska. Natomiast Anna Milewska, obejmuje nadzór nad pracami zespołu Client Leadership. 
22.02.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
Wielkie badanie wzroku. Walk realizuje kampanię 360 stopni dla Vision Express
20 lutego br., marka Vision Express rozpoczęła akcję pt. „Wielkie badanie wzroku”, której celem jest zachęcenie Polaków do dbania o oczy poprzez udział w profesjonalnych badaniach wzroku. Walk odpowiada za realizację działań w zakresie komunikacji 360 stopni. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL