18.01.18, 09:00

Robert Sosnowski (Biuro Podróży Reklamy): 2017 rok można z powodzeniem nazwać rokiem „fejków”

Robert Sosnowski
Fot.: materiały prasowe

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy podsumowuje rok 2017 w branży i firmie.

Rok 2017 r. pod pewnymi względami zaskoczył, a w innych aspektach był do bólu przewidywalny. Potwierdziły się przypuszczenia z końcówki 2016 roku, które mówiły o rosnącej sile video i influencerów. W 2017 roku większość kampanii wykorzystywało celebrytów i gwiazdy. Sporo z nich zostało wtedy odkrytych (spory przyrost fanów MniamMniam.pl czy Oczami Mężczyzny) i wielu docenionych przez marki i użytkowników. Influencer marketing ma się świetnie i na pewno w bieżącym roku będzie się dalej rozwijał. Zwłaszcza w obszarze mikro-fluencerów, czyli osób o mniejszych zasięgach, które jednocześnie precyzyjnie docierają do grupy docelowej. Widzimy to bardzo mocno, np. na platformie ReachaBlogger, w której zainteresowanie współpracą z blogerami, których jest już prawie 5000, rośnie każdego miesiąca.

W obszarze reklamy w social media i influencer marketingu mamy zdecydowaną dominację przekazów live, które budzą największe zainteresowanie odbiorców. Wprawdzie wszelkie tabu zostały już złamane (mieliśmy przecież już nawet transmisję seksu na żywo celebrytki Kristin Hancher), ale marki będą korzystać z tego formatu, a to oznacza konieczność inwestycji.

Ubiegły rok można też z powodzeniem nazwać rokiem „fejków”. Nagle okazało się, że bardzo słabo potrafimy odsiewać prawdziwe informacje od nieprawdziwych. Efektem było kilka kryzysów wizerunkowych i wpadek w social mediach (np. uśmiercenie Tiny Turner przez „Panoramę” TVP2) oraz bazujące na fejkach kampanie (Reserved), które nie spodobały się internautom.

Przy okazji walki z nieprawdziwymi informacjami okazało się również, że social media trzeba solidniej monitorować by odsiać treści nieodpowiednie dla użytkowników. Dla wydawców takich jak YouTube czy Facebook nadchodzi dość trudny czas – ilość generowanego kontentu jest tak duża, że ręczny monitoring kosztuje krocie (i również bywa nieskuteczny – vide zablokowany profil artysty fotografa Chrisa Niedenthala). Jednocześnie prace nad automatyzacją procesu oceny nadal nie są wystarczająco zaawansowane. Reklamodawcy obawiają się publikacji reklam obok drastycznych czy rasistowskich treści. Chcą by wydawcy dbali o brand safety, a to będzie owocować zmniejszeniem budżetów na niektóre formaty reklam.

Do najważniejszych zmian na pewno należy ustalenia standardu Viewability przez IAB, które pozwoli markom efektywniej monitorować skuteczność reklamy. W sytuacji, w której nieustannie (i bez sukcesów) walczymy z AdBlockerami, a ilość clickbaitów jest tak duża, że średni czas użytkownika na witrynie kurczy się do milisekund, takie standard są konieczne.

Nowym zjawiskiem, które powinno się rozwijać i znaleźć niemałą niszę, jest Augmented Reality, które wprowadzają Social Media. Nie jest to może totalna nowość, ale możliwości rozszerzonej rzeczywistości są znacznie większe niż to, jak dotąd wykorzystywała ją branża reklamowa. Przyszły rok powinien przynieść przynajmniej kilka ciekawych newsów.

Ubiegły rok przyniósł też ważną obserwację – czas na działania dopasowane do użytkowników i reklamę nieinwazyjną. Powiadomienia push, źle prowadzony remarketing i przeładowanie serwisów reklamami sprawia, że użytkownicy są coraz bardziej zmęczeni. Dla marek oznacza to konieczność jeszcze bardziej precyzyjnego targetowania, znalezienia sposobów na dotarcie do użytkownika i to nie siłowo (przez działania typu „push” czy bezrefleksyjne emitowanie reklam), ale tak, by to użytkownik sam poszukiwał informacji i chętnie się nią dzielił. Jak to osiągnąć? Dobry przykład daje IKEA i jej intensywne działanie w obszarze RTM i social media. Prawdopodobnie żadna inna marka w 2017 r. nie miała tylu udanych akcji RTM. Innym obszarem do rozwoju są mikromomenty i oczywiście świecące triumfy w 2017 roku chatboty.

2017 rok w Biurze Podróży Reklamy

Biuro Podróży Reklamy pozyskało w 2017 roku kilkunastu nowych klientów. Agencja wygrała m.in. przetarg na obsługę digital sklepu internetowego Redcoon.pl, dla którego do połowy 2018 r. będzie realizować strategię komunikacji, usługi graficzne, web developer, a z kolei już od 2017 r. dla International Paper agencja pracuje na kilku europejskich rynkach. W ramach tej współpracy w 2017 r. realizowała m.in. kampanię darmowej aplikacji mobilnej Happy2Print w blogach i w mediach społecznościowych. Kampania była prowadzona w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i krajach Beneluksu. Rozpoczęła również współpracę z Muzeum Historii Żydów POLIN, dla której zajęła się promocją filmu „Obcy w domu. Wokół marca ’68”. Nowym klientem agencji w zakresie działań digital została marka Tymbark Vitamini należąca do Maspex.

Agencja ma doświadczenie w realizowaniu projektów dla instytucji społecznych, współpracowała w 2015 r. ze Stowarzyszeniem Wiosna, a w tym roku rozpoczęła działania dla Fundacji Integracja, dla której zrobiła nową wersję serwisu Sprawniwpracy.pl, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Biuro Podróży Reklamy wzmacnia także swoje kompetencje w obszarze influence marketingu, w dedykowanym mu dziale agencji pracują w już trzy osoby, które zajmują się kampaniami z blogerami, YouTuberami i influencerami. Efektem współpracy z blogerami była zrealizowana w 2017 r. kampania promująca Papiery POL (International Paper).

W 2017 r. agencja zdobyła nagrodę AME Bronze Medallion za kampanię PR dla Szlachetnej Paczki pt. „5 fikcyjnych filmów - Szlachetny Projekt Filmowy”.

W planach na 2018 r. mamy zwiększenie liczby obsługiwanych przez nas klientów zagranicznych oraz dalszy rozwój własnego software do realizacji kampanii z influencerami.

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy
Właściciel i dyrektor zarządzający w agencji Biuro Podróży Reklamy, która od 2003 roku pracowała już dla ponad 100 uznanych marek. Zebrał szerokie, praktyczne doświadczenie w zakresie skuteczności internetowych narzędzi reklamowych. Specjalizuje się w optymalnym dopasowaniu narzędzi do celów i uwarunkowań oraz w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań reklamowych w digitalu. W projektowanych strategiach stawia na skuteczność i efektywność kosztową. Specjalizuje się w reklamie online połączonej z innowacyjną technologią, marketingiem partyzanckim i ambientem. 
Absolwent SGH w Warszawie oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Członek IAB Polska i ISOC Polska. Mentor na Startup.pl. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Agencja Biuro Podróży Reklamy jest laureatem licznych nagród, m.in.: AME Awards 2017, Kreatura 2016 i Złote Spinacze 2016, Kampania Społeczna Roku 2015, Silver Epica Award, Agency of the Year 2014, Grand Prix Kreatura, Mixx Award, Pióro Roku, Webstar Creative, Golden Arrow, Impactor, Agencja Marketingu Zintegrowanego Roku 2014, Impactor, Innovation Award.

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 14:00
| reklama & PR » informacje
Tradycyjnie pyszne Święta. W marcu startuje kampania Galeo
1 marca br. startuje kampania reklamowa Galeo. Wsparte zostaną majeranek oraz pieprz czarny Galeo, reprezentujące portfolio przypraw niezbędnych do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych dań.
23.02.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Havas Media utrzymuje budżet marki Tarczyński
Dom mediowy Havas Media (Havas Media Group) obronił budżet Tarczyński i zwyciężył w przetargu na obsługę mediową marki wędlin.
23.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Kupuj z głową. Kampania serwisu Otomoto
Ruszyła kolejna kampania telewizyjna największego serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Tym razem Otomoto stawia na edukację i wsparcie dla tych, którzy planują kupić auto.
23.02.18, 10:10
| internet » e-commerce | reklama & PR » informacje
Definicja lepszych zakupów. Trwa kampania supermarketu Frisco.pl
W lutym br., wystartowała kampania supermarketu online Frisco.pl. To pierwsza kampania stworzona w ramach nowej platformy komunikacji marki, której przewodzi hasło „Frisco.pl – Definicja lepszych zakupów”.
22.02.18, 22:00
| reklama & PR » informacje
PTAK WARSAW EXPO stałym członkiem SBE
W lutym br. do grona członków Stowarzyszenia Branży Eventowej dołączył PTAK WARSAW EXPO, największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej.
22.02.18, 18:00
| reklama & PR » informacje
Już ponad 5 tys. osób skorzystało z porad chatbota Zieleniec SKI Areny

Zieleniec SKI Arena to największy w Polsce ośrodek narciarski. W zimie odwiedza go blisko 400 tys. turystów. I to właśnie w tym czasie goście zadają najwięcej pytań. Odpowiedzi szukają z reguły w mediach społecznościowych ośrodka. Głównie na Facebooku i w Messengerze, gdzie od tego sezonu - w tym komunikatorze - wspiera ich chatbot.
22.02.18, 17:00
| reklama & PR » informacje
Planet PR obsłuży kolejny raz European Rover Challenge
Planet PR po raz kolejny będzie obsługiwać jedno z największych międzynarodowych wydarzeń robotyczno-kosmicznych w Europie – European Rover Challenge. 
22.02.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Grzegorz Krzemień szefem Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska
Pracami drugiej kadencji Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska, której celem jest kształtowanie standardów kompetencji e-marketingowych, pokieruje od początku marca br. Grzegorz Krzemień, Prezes GoldenSubmarine. 
22.02.18, 15:00
| reklama & PR » ludzie
Awanse w Mindshare Polska
Żaneta Szysz oraz Małgorzata Żeleźnik awansują w strukturze domu mediowego Mindshare Polska. Natomiast Anna Milewska, obejmuje nadzór nad pracami zespołu Client Leadership. 
22.02.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
Wielkie badanie wzroku. Walk realizuje kampanię 360 stopni dla Vision Express
20 lutego br., marka Vision Express rozpoczęła akcję pt. „Wielkie badanie wzroku”, której celem jest zachęcenie Polaków do dbania o oczy poprzez udział w profesjonalnych badaniach wzroku. Walk odpowiada za realizację działań w zakresie komunikacji 360 stopni. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL