11.01.18, 08:00

TVP zaprezentowała własny pomiar oglądalności

Logo TVP
Fot.: materiały prasowe

10 stycznia br., w siedzibie Telewizji Polskiej zaprezentowano wyniki prac nad pomiarem oglądalności telewizji bazującym na danych ze ścieżki zwrotnej dekoderów telewizji kablowej. Uruchomienie alternatywnego pomiaru oglądalności było jednym z celów Zarządu Prezesa Jacka Kurskiego.

Wielokrotnie podkreślałem nasze wątpliwości do dotychczas prezentowanych wyników oglądalności TVP. Dzięki naszej inicjatywie możemy w końcu skonfrontować wyniki, z których korzysta rynek z naszym zdecydowanie dokładniejszym panelem. Był to jeden z najbardziej ambitnych projektów, z którym się zmierzyliśmy i mieliśmy przeciwko sobie wielu graczy na scenie medialnej, ale dziś mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że odnieśliśmy sukces. Nie chodzi tylko o pomiar oglądalności, ale działania w oparciu o najnowsze technologie tak by kreować coraz lepszą i dynamiczniejszą ramówkę, a także reagować w czasie rzeczywistym na oczekiwania widzów” - powiedział  Jacek Kurski, Prezes TVP.

Pomiar wykorzystuje dane z ponad 180 tys. gospodarstw domowych, rozlokowanych w ponad 1500 gminach w Polsce, co stanowi około 55 [proc. wszystkich gmin w Polsce, z czego prawie 850 gmin to gminy wiejskie. Zdaniem TVP takie rozproszenie próby badawczej ma gwarantować jej bardzo dobrą reprezentatywność względem miejsca zamieszkania. Wszystkie dane są zanimizowane i zakodowane algorytmem stosowanym przez NSA oraz uznanym za federalny standard przetwarzania informacji rządu Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje TVP, we współpracy z ekspertami z Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej zbudowano model przeliczania danych z dostępnych punktów pomiarowych na wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Jak podkreślił szef zespołu badawczego, dr Grzegorz Koloch z SGH pierwsze wyniki pokazują, że zarówno jakość jak i ilość posiadanych danych pozwalają zbudować bardzo precyzyjny model, który z dużą dokładnością prezentuje wyniki oglądalności prawie 200 kanałów telewizyjnych w Polsce. „Zastosowane przez nas podejście pokazuje wyniki oglądalności na podstawie rzeczywistych zachowań widzów przed telewizorami w gospodarstwach domowych. Dlatego stworzony przez nas algorytm nazwaliśmy modelem oglądalności rzeczywistej – MOR. Eliminujemy w nim element deklaratywności spotykany w innych metodach badania widowni telewizyjnej, a tym samym możliwości wpływania na wynik badania, co przy małych próbach badawczych może mieć znaczenie. Ponadto zastosowane przez nas podejście idealnie wpisuje się w najnowsze trendy BigData” - podkreślił dr Koloch.

Stworzony przez TVP model oglądalności rzeczywistej wykorzystuje dane spływające z punktów pomiarowych w czasie rzeczywistym, co pozwala zobaczyć wynik oglądalności danej pozycji programowej z maksymalnie kilkuminutowym opóźnieniem, a sam model ma być weryfikowany rzeczywistymi zachowaniami rozwijanego mikropanelu. Firma widzi wiele zastosowań biznesowych dla takiego rozwiązania, np. dzięki informacji o oglądalności on-line już dziś lepiej dostosowuje ramówkę programów emitowanych na żywo do aktualnych preferencji i oczekiwań widzów. W przyszłości takie podejście oparte na technologii klasy big data lub sztucznej inteligencji ma pozwolić inteligentnie zarządzać reklamą.

Grzegorz Koloch to doktor ekonomii, pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, specjalizuje się w zastosowaniach data science, sztucznej inteligencji i optymalizacji do wspierania procesów w szerokim spektrum branż gospodarki. Prowadzi badania z obszaru metod ilościowych. Ma ponad 10 lat doświadczenia w doradztwie oraz tworzeniu oraz wdrażaniu narzędzi analitycznych dla firm i instytucji w Polsce na świecie, w takich obszarach jak finanse i bankowość, ubezpieczenia, logistyka, energetyka, trading czy policy making.

Standardem z którego korzystają wszyscy uczestnicy rynku medialnego (również i TVP) pozostają badania prowadzone przez Nielsena.

Od redakcji:
Przedstawiciele portalmedialny.pl nie zostali zaproszeni na prezentację panelu, mimo że od kilku tygodni chcieliśmy zadać przedstawicielom TVP wiele pytań dotyczących badania. W korespondencji z serwisem, dr Grzegorz Koloch odpisał, że nie jest upoważniony do udzielania odpowiedzi w tej sprawie i poprosił o kontakt z Biurem Prasowym TVP. Z kolei biuro rzecznika nie odpowiedziało nam na prośbę wskazania osoby, która może na nasze pytania w tej sprawie odpowiedzieć.

Komentarze

Powiązane

16.01.18, 20:00
| telewizja » informacje
Ramówka Eurosport 1 podczas igrzysk całkowicie dostosowana do polskiego rynku
Zespół Eurosportu na czas igrzysk olimpijskich wzmocnią m.in. sportowiec Tomasz Sikora, żona i menedżerka dwukrotnego mistrza olimpijskiego Ewa Bilan-Stoch, skoczek narciarski Jakub Kot oraz youtuber Krzysztof Gonciarz. W roli ekspertów i reporterów będą przybliżać kibicom wydarzenia zbliżających się XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang 2018.
16.01.18, 15:00
| telewizja » informacje
INEA z kolejną odsłoną kampanii Dobrzy ludzi od internetu
INEA wprowadziła elastyczną ofertę, umożliwiającą klientom wybór usług dopasowanych do ich potrzeb. Ofercie towarzyszy także kolejna odsłona kampanii „Dobrzy ludzie od internetu”, w której ponownie występują pracownicy INEA.
16.01.18, 14:00
| telewizja » informacje
Kanał Da Vinci dostępny w wersji HD
Od 15 stycznia br., Da Vinci Media GMBH udostępnia wszystkim nadawcom telewizji kablowej w Polsce możliwość retransmisji kanału Da Vinci w wersji HD.
16.01.18, 13:32
| telewizja » informacje
SCI FI od teraz w wersji HD
15 stycznia br. NBCUniversal International Networks uruchomiło wersję HD kanału SCI FI, jedynej stacji telewizyjnej poświęconej tematyce science fiction w Polsce. Kanał jest obecny na platformie Cyfrowego Polsatu
16.01.18, 11:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
Policja zlikwidowała piracki serwis. Straty dla nadawców wstępnie szacuje się na ok. 3,5 mln zł
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, zatrzymali trzech mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania sygnału płatnych telewizji cyfrowych czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. 
16.01.18, 10:18
| telewizja » informacje
Prof. Janusz Kawecki uważa decyzję uchylającą karę dla TVN za złą
Prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stanowczo odciął się od uchyleniem kary nałożonej na spółkę TVN przez przewodniczącego KRRiT.
16.01.18, 09:00
| telewizja » ludzie
TVP ABC w 2017 r. liderem segmentu kanałów dziecięcych
Niezwykle udany był miniony, 2017 rok dla TVP ABC. Kanał nie tylko utrzymał pozycję lidera z 2016 r., w grupie kanałów dziecięcych, ale znacznie zwiększył udziały i przewagę nad konkurencją.
15.01.18, 15:00
| telewizja » informacje
Gametoon HD dołącza do oferty INEA
Esportowy kanał telewizyjny Gametoon HD, którego dystrybutorem w Polsce jest spółka Kino Polska TV SA, dołączył do oferty sieci INEA SA.
15.01.18, 14:14
| telewizja » badania rynku
Raport TV: Polsat liderem, bezkonkurencyjna M jak miłość
Liderem w ubiegłym tygodniu był Polsat, a serial "M jak miłość" był propozycją nie do przebicia przez konkurencję - wynika z danych przygotowanych przez Nielsen Audience Measurement dla portalmedialny.pl za okres od 8 do 14 stycznia 2018 r. 
15.01.18, 11:00
| telewizja » badania rynku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy najchętniej oglądana o 19.45
Najpopularniejszą częścią podczas transmisji 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na antenie TVN, było wejście antenowe wyemitowane między 19.45 a 20.10 - wynika z danych NAM.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 17.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL