10.01.18, 16:00

Polsat z zakazem publikacji o sprawach związanych z Hotelem Ossa

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Jak poinformowała Telewizja Polsat, wbrew dowodom zebranym w śledztwie dziennikarskim w sprawie Hotelu Ossa, sąd bez wysłuchania dziennikarzy wydał zakaz publikacji. Stacja z tego powodu zorganizowała konferencję prasową.

Dziennikarze Telewizji Polsat ujawnili szereg nieprawidłowości związanych z działalnością właścicieli największego w Polsce centrum kongresowo-konferencyjnego – Hotelu Ossa. Swoje materiały dziennikarskie oparli je o dowody, zeznania i dokumenty – w tym urzędowe. Tymczasem warszawski sąd okręgowy 22 grudnia 2017 r. (doręczone 2 stycznia br.) wydał postanowienie, w którym zakazał dziennikarzom Telewizji Polsat informowania o sprawach związanych z Hotelem Ossa.

Zdaniem Polsatu, swoje postanowienie sąd wydał na podstawie wyłącznie twierdzeń niepopartych żadnymi dowodami byłego już dzierżawcy hotelu. Prawnicy CK Ossa cytowali fragmenty programów Telewizji Polsat, przy czym jedynym ich argumentem było stwierdzenie, że to nieprawda. „Od sądu w państwie prawa należy wymagać jednak więcej niż wydawania rozstrzygnięć na podstawie bezpodstawnych zarzutów i niezweryfikowanych dowodów” – czytamy w oświadczeniu telewizji Polsat.

Jest to sytuacja bezprecedensowa dla całego rynku mediów w Polsce – wystarczy zwrócić się do sądu z wnioskiem o zakaz publikacji danej informacji, uzasadniając to jedynie stwierdzeniem „to nieprawda”. Postanowienie sądu przeciwko dziennikarzom Telewizji Polsat jest cenzurą prewencyjną i ograniczeniem wolności słowa. W państwie demokratycznym, gdzie każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, sąd niemal bez uzasadnienia, a przede wszystkim bez wysłuchania argumentów drugiej strony, wydał dziennikarzom zakaz publikacji. Sąd blokuje w ten sposób miesiące rzetelnej i ciężkiej pracy wielu dziennikarzy, którzy, dochowując najwyższej staranności dziennikarskiej, ujawnili w interesie publicznym nieprawidłowości w działalności właścicieli Ossy” – czytamy dalej w komunikacie przekazanym redakcji portalmedialny.pl.

W związku z decyzją sądu, Telewizja Polsat protestuje przeciwko obecnie obowiązującym przepisom, proponując środowisku dziennikarskiemu debatę w tej sprawie.Należy wprowadzić zmiany, które umożliwią pozwanym mediom odniesienie się do zarzutów przed wydaniem postanowienia o zakazie publikacji. W obecnej sytuacji sądy wydają zakazy po tygodniu od złożenia wniosku, a media muszą czekać na rozpatrzenie swoich argumentów nawet po kilka miesięcy. Zmiany wymagają przepisy regulujące zabezpieczenie tymczasowe w sprawach dotyczących mediów, gdyż obecnie są one wykorzystywane do blokowania publikacji” – czytamy w komunikacie.

Władze Telewizji Polsat w pełni wspierają swoich dziennikarzy. 9 stycznia br. zostało złożone zażalenie na postanowienie sądu.

Warto podkreślić, że w sporze prawnym z Małgorzatą Chechlińską (założycielką Hotelu Ossa) pozostaje Tobias Solorz, Prezes Grupy Polsat, który próbował kupić Hotel Belvedere w Zakopanym. Mimo umowy przedwstępnej, do finalizacji zakupu nigdy nie doszło. Do tej pory trwa spór prawny dotyczący innego hotelu w Zakopanym, który miał być zabezpieczeniem zadatku transakcji, w której Chechlińska zobowiązała się do sprzedaży Belvedere kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy.

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 08:00
| telewizja » informacje
Sporo nowości w wiosennej ofercie TVP1 i TVP2
Wiosenne ramówki dwóch najważniejszych anten TVP wypełnione sporą ilością nowości. Nie zabraknie jednak kontynuacji popularnych formatów. 
22.02.18, 13:00
| telewizja » informacje
Wspólna akcja BBC Brit i BlaBlaCar z okazji premiery 25. Sezonu Top Gear
Z okazji premiery nowego sezonu „Top Gear”, BBC Brit wspólnie z BlaBlaCar przygotowują dla polskich widzów sześć samochodowych przejazdów z siedmioma osobami.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 08:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż pierwsza, Wiadomości poza TOP 20
Transmisje z igrzysk olimpijskich, polskie seriale i programy informacyjne – to Polacy w zeszłym tygodniu oglądali najczęściej – wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalmedialny.pl (dane za okres od 12 do 18 lutego 2019 r.).
20.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Wolf Creek. Ogólnopolska premiera w Stopklatce TV
Stopklatka TV jako pierwsza telewizja w Polsce zaprezentuje serial „Wolf Creek".
20.02.18, 15:06
| telewizja » badania rynku
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018: drużynowe skoki narciarskie z dużą widownią
Skoki narciarskie wciąż są chętnie oglądane przez telewidzów. Zdobycie brązowego medalu przez polskich skoczków na igrzyskach oglądało w Jedynce 4,21 mln widzów, a w Europsorcie 1 – prawie 1,1 mln widzów – wynika z raportu Nielsen Audience Measurement.
20.02.18, 09:00
| telewizja » seriale
Pensjonat nad rozlewiskiem w nowy dzień tygodnia
Serial „Pensjonat nad rozlewiskiem” powracają na antenę Jedynki 27 lutego br. Premierowe odcinki nowej serii emitowane będą o nowej porze – we wtorki o godz. 21.35.
19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL