10.12.17, 15:00

Film Dotknięcie Anioła laureatem 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco

Henryk Schonker
Fot.: materiały prasowe

Koprodukcja Telewizji Polskiej „Dotknięcie Anioła” w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego wygrała Angel Peace Award - jedną z dwóch głównych nagród 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco (4 – 7 grudnia 2017 r.). 

Dokument „Dotknięcie Anioła” to poruszające świadectwo polskiego Żyda Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny 1939 r. oraz w fenomenalny sposób zaświadcza o trudnej roli Polaków w ratowaniu Żydów podczas wojny. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka.

Zespół filmu to najlepsi w swojej dziedzinie – muzykę komponował Michał Lorenc, zdjęcia realizował Jacek Januszyk, dźwięk Jacek Hamela i Tomasz Sikora, montował Cezary Grzesiuk, zaś niezwykłe „archicollage” tworzył Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Za kostiumy w scenach odpowiadała Agata Uchman, korekcję barw i technologię postprodukcji prowadził Łukasz Strent, a całym procesem produkcji kierowała producentka Małgorzata Walczak.

„Dotknięcie Anioła” to polsko-niemiecka produkcja Telewizji Polskiej, Zoyda Art Production, Westdeutscher Rundfunk ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Media Development współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monaco, na którym film uhonorowany film, ma prestiżowy status, jego odbiorcami są wpływowi i opiniotwórczy w świecie rezydenci księstwa Monaco. W pokazie i spotkaniu autorskim po filmie uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście, ekipy filmowe z całego świata, ale również sześcioosobowe jury z różnych krajów. Uroczysty pokaz wsparła z wielkim entuzjazmem mocna ekipa Polonii, aktualnie rezydująca w Monaco. Festiwal promuje niezwykle dziś ważne w świecie filmy bez przemocy z humanitarnym przesłaniem.

„Dotknięcie Anioła” wywarło ogromne wrażenie na wszystkich widzach i jurorach, którzy uznali właśnie ten film za najtrafniej oddający pokojowe przesłanie Festiwalu.Film ma trudne, ale i ważne przesłanie. Świat w czasie wojny opuścił polskich Żydów, którzy mogli liczyć tylko na pomoc zwykłych Polaków i bohater Henryk Schoenker o tej pomocy zaświadcza. Cała historia pokazuje, że nawet zwykłym, małym gestem można czasem uratować człowieka” - powiedzał podczas gali rozdania nagród Marek Tomasz Pawłowski.

Film jest obecnie absolutnym rekordzistą – zgromadził 35 nagród, wiele z nich w Stanach Zjednoczonych (m.in. Gold World Medal New York Festivals, GoldRemi Award Houston, Impact Docs Award, czy ostatnio Best Documentary Universal Film Festival w Kansas City), ostatnio wygrał aż trzy festiwale w jednym czasie – w USA, Rumunii i Chorwacji. W Ameryce reżysera nazwano polskim wizjonerem sztuki dokumentu.

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 08:00
| telewizja » informacje
Sporo nowości w wiosennej ofercie TVP1 i TVP2
Wiosenne ramówki dwóch najważniejszych anten TVP wypełnione sporą ilością nowości. Nie zabraknie jednak kontynuacji popularnych formatów. 
22.02.18, 13:00
| telewizja » informacje
Wspólna akcja BBC Brit i BlaBlaCar z okazji premiery 25. Sezonu Top Gear
Z okazji premiery nowego sezonu „Top Gear”, BBC Brit wspólnie z BlaBlaCar przygotowują dla polskich widzów sześć samochodowych przejazdów z siedmioma osobami.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 08:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż pierwsza, Wiadomości poza TOP 20
Transmisje z igrzysk olimpijskich, polskie seriale i programy informacyjne – to Polacy w zeszłym tygodniu oglądali najczęściej – wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalmedialny.pl (dane za okres od 12 do 18 lutego 2019 r.).
20.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Wolf Creek. Ogólnopolska premiera w Stopklatce TV
Stopklatka TV jako pierwsza telewizja w Polsce zaprezentuje serial „Wolf Creek".
20.02.18, 15:06
| telewizja » badania rynku
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018: drużynowe skoki narciarskie z dużą widownią
Skoki narciarskie wciąż są chętnie oglądane przez telewidzów. Zdobycie brązowego medalu przez polskich skoczków na igrzyskach oglądało w Jedynce 4,21 mln widzów, a w Europsorcie 1 – prawie 1,1 mln widzów – wynika z raportu Nielsen Audience Measurement.
20.02.18, 09:00
| telewizja » seriale
Pensjonat nad rozlewiskiem w nowy dzień tygodnia
Serial „Pensjonat nad rozlewiskiem” powracają na antenę Jedynki 27 lutego br. Premierowe odcinki nowej serii emitowane będą o nowej porze – we wtorki o godz. 21.35.
19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL