01.12.17, 16:12

Przystanek Miasto 2017. Projekt Gazety Wyborczej i Radia TOK FM

KV kampanii
Fot.: materiały prasowe

1 grudnia br. na łamach „Gazety Wyborczej” i w Radiu TOK FM rozpoczął się projekt „Przystanek Miasto 2017”, czyli dyskusja o przyszłości polskich miast. Dokładnie 10 lat po pierwszej edycji „Przystanku” dziennikarze, czytelnicy i słuchacze będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy – dzięki publikacjom, specjalnym debatom, a także wyjątkowemu sondażowi uwzględniającemu głosy ponad 16 tys. respondentów.

„Przystanek Miasto 2017” to badanie i projekt redakcyjny „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM, w który zaangażowanych jest 19 miast. Jego celem jest przedstawienie wyjątkowej opowieści o największych miejscowościach w kraju oraz pobudzenie rozmowy o ich rozwoju i ofercie dla mieszkańców, zwłaszcza w lokalnej społeczności. Twórcy projektu chcą poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: czy za 10 lat - z powodu wyczerpania funduszy unijnych i zapaści demograficznej - skończy się „złota era” polskich miast; czy po latach ożywienia partycypacja obywatelska jest w kryzysie; jak rewolucja ekologiczna i cyfrowo-technologiczna zmieni nasze miasta; czy grozi nam recentralizacja w zarządzaniu miastami.

Dokładnie 10 lat temu „Gazeta Wyborcza” przeprowadziła kampanię „Przystanek Miasto 2007” - ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W 2007 r. pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania. "Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na „Przystanku Miasto” i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać „Przystanek Miasto 2027” – mówi Wojciech Bartkowiak, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

1 grudnia br. w ogólnopolskiej „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki nowego badania sondażowego, a w nich: jak oceniamy nasze miasta, co w nich lubimy, a co nam przeszkadza. „Gazeta Wyborcza" zleciła badanie 19 polskich miast - dzięki niemu dowiemy się, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością.

Publikacje pod hasłem „Przystanek Miasto 2017” będą się pojawiać na łamach „Gazety Wyborczej” przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ale projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika – w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. „Przystanek Poznań 2017” czy „Przystanek Wrocław 2017”. W serwisie Wyborcza.pl ruszy strona Wyborcza.pl/przystanekmiasto agregująca wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu. Materiały będą też dostępne w lokalnych serwisach Wyborcza.pl.

Przez cały czas trwania „Przystanku Miasto 2017” Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach.

Dyskusję w ramach projektu będą poszerzać też dwie debaty, organizowane przez „Gazetę Wyborczą” w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia br. pod hasłem „Koniec złotej ery polskich miast?”, a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz sami mieszkańcy. 

„Przystanek Miasto 2017" wspiera autopromocja na łamach „Gazety Wyborczej”, w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych. Partnerzy projektu to 18 miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Komentarze

Powiązane

07.12.17, 10:12
| prasa » ludzie
Krzysztof Kraszewski dyrektorem produkcji w Edipresse Polska od lutego 2018 r.
Danuta Kamińska – Adamkowska, dyrektor produkcji Edipresse Polska S.A. , podjęła decyzję o odejściu ze spółki po 22 latach pracy. 
06.12.17, 15:12
| prasa » informacje
Ruszyła VII edycja Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka
Ruszyły zgłoszenia do siódmej edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Laureaci zdobywają swoje pierwsze nagrody, oraz budują kunszt dziennikarski.ale również zawierają cenne znajomości. Podobnie jak w poprzednim roku zgłoszenia można nadsyłać w czterech kategoriach.
06.12.17, 15:12
| prasa » informacje
Wprost obchodzi 35 urodziny
35 lat temu, 5 grudnia 1982 r. w Poznaniu ukazał się pierwszy numer tygodnika „Wprost”. 
06.12.17, 12:12
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborcza Classic. Nowy internetowy magazyn tworzony z archiwalnym artykułów Gazety Wyborczej
6 grudnia br., w serwisie Wyborcza.pl ukazało się pierwsze wydanie „Wyborcza Classic”, czyli internetowego magazynu tworzonego z archiwalnych tekstów „Gazety Wyborczej".
02.12.17, 21:12
| prasa » informacje
Laureaci XI edycji Plebiscytu MediaTory
Studenci dziennikarstwa z 22 polskich uczelni wybrali najlepszych, według nich, dziennikarzy minionego roku akademickiego. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Grzegorz Kwolek, Ewa Żarska, Robert Mazurek oraz Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz. W kategorii AuTORytet studenci wyróżnili Ewę Ewart - reportażystkę i producentkę filmów dokumentalnych.
02.12.17, 20:12
| prasa » informacje
Panorama przyszłej Warszawy w sobotnim wydaniu Gazety Wyborczej
Jak będzie wyglądała Warszawa w 2020 roku, po zrealizowaniu wszystkich toczących się i zaplanowanych inwestycji? Przekonają się o tym czytelnicy sobotniego wydania "Gazety Stołecznej", do której została dołączona wyjątkowa, malowana akwarelą mapa stolicy.
02.12.17, 12:12
| prasa » informacje
Święta. Specjalne wydanie magazynu Kuchnia w ramach Kolekcji dla smakoszy
117 przepisów na dania na Boże Narodzenie i karnawał znalazło się w specjalnym wydaniu magazynu „Kuchnia” pt. „Święta”. Numer, który jest kolejną częścią wyjątkowej „Kolekcji dla smakoszy”, ukazał się w sprzedaży 28 listopada br.
01.12.17, 16:12
| prasa » informacje
Przystanek Miasto 2017. Projekt Gazety Wyborczej i Radia TOK FM
1 grudnia br. na łamach „Gazety Wyborczej” i w Radiu TOK FM rozpoczął się projekt „Przystanek Miasto 2017”, czyli dyskusja o przyszłości polskich miast. 
01.12.17, 15:12
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy Praca. Nowy magazyn Agory
1 grudnia br. na prasowym rynku ukazał się nowy magazyn Agory. „Wysokie Obcasy Praca” to kontynuacja wydanego w maju br. wydania specjalnego „Wysokich Obcasów” pt. „IT Girls”.
29.11.17, 15:11
| prasa » dodatki do gazet
Gazeta Wyborcza z kalendarzem przyrodniczym Adama Wajraka na 2018 rok
W czwartek, 30 listopada br. razem z „Gazetą Wyborczą" ukaże się kalendarz przyrodniczy na 2018 rok. Znajdą się w nim zdjęcia z Puszczy Białowieskiej autorstwa Adama Wajraka, przyrodnika i dziennikarza „Gazety Wyborczej".
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 12.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL