30.11.17, 17:11

160. rocznica urodzin Josepha Conrada w Dwójce

Logo Dwójki
Fot.: materiały prasowe

Sobotnia (2 grudnia br.) premiera słuchowiska według „Szaleństwa Allmayera” oraz specjalne wydanie „Strefy literatury” w niedzielę (3 grudnia br.) mają przypomnieć słuchaczom o Josephie Conradzie i jego twórczości.

Twórczość Josepha Conrada Korzeniowskiego, którego rok obchodzimy obecnie w Polsce, od dawna inspiruje filmowców i ludzi teatru, także telewizyjnego oraz radiowego. Program 2 Polskiego Radia chętnie sięga po jego utwory, czego przykładem była niedawna premiera słuchowiska według „Tajnego agenta” w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.

W przeddzień 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, w sobotę 2 grudnia, Dwójka przygotowała premierę słuchowiska na podstawie debiutanckiej powieści pisarza „Szaleństwo Allmayera” w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Waldemara Modestowicza. To osadzona w egzotycznej scenerii, wzorowanej na wyspie Borneo, opowieść o holenderskim kupcu, tytułowym Allmayerze. Można tu znaleźć fascynujące wątki poszukiwania skarbów, bardziej i mniej legalnych interesów kolonialnych, wielkiej miłości ojca do córki. Przede wszystkim jednak powieść traktuje o trudnym spotkaniu kultur Wschodu i Zachodu (symbolizowanym m.in. przez dom, który na wzór europejski Allmayer stara się postawić w środku dżungli) oraz o granicach przynależności i obcości kulturowej. W roli narratora będzie można usłyszeć Krzysztofa Gosztyłę, jako Kaspar Allmayer wystąpi Piotr Grabowski, jako jego córka Nina - Michalina Łabacz, a także Wiktor Zborowski jako radża Lakamba, jeden z przywódców rdzennych mieszkańców wyspy. Początek – godz. 19.00.

Natomiast w niedzielę 3 grudnia, w dzień urodzin Josepha Conrada, Dwójka zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie audycji „Strefa literatury", zatytułowane „Conrad współczesnej Europy". O recepcji jego twórczość na Zachodzie opowiadać będą profesorowie: Robert Hampson z University of London, przewodniczący brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada oraz John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Josepha Conrada. Z kolei o polskim odbiorze tej twórczości mówić będzie profesor Andrzej Juszczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada. Jak informują Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska, autorki audycji, goście Dwójki będą dyskutować o tym, jaka jest literacka przynależność narodowa Conrada i czy w ogóle można ją wskazać, sprawdzą czy i przez kogo jego proza jest dziś czytana oraz jaki wpływ wywarł on na literaturę i szerzej – kulturę popularną w XX wieku. O swoim zainteresowaniu Conradem opowie także goszczący niedawno w Polsce Salman Rushdie. Audycja rozpocznie się o godz. 20.00.

Komentarze

Powiązane

14.12.17, 14:12
| radio » informacje | internet » informacje
Search the Radio. Innowacyjny projekt TOK FM ze wsparciem programu Digital News Initiative
"Search the Radio" to projekt cyfrowy Radia TOK FM, który wygrał dofinansowanie z funduszu Google DNI w ramach czwartej rundy programu the Digital News Initiative. Prototypowe rozwiązanie ma umożliwić digitalizację treści radiowych za pomocą samodoskonalącego się systemu transkrypcji. 
14.12.17, 13:12
| radio » informacje | prasa » informacje
IMM: RMF FM cytowane najczęściej w listopadzie 2017 r.
Na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów w Polsce w listopadzie br. znajduje się RMF FM – wynika z najnowszego badania Instytutu Monitorowania Mediów. Drugie miejsce zajęło Radio ZET, trzecie należy do dziennika „Rzeczpospolita”.
13.12.17, 15:12
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska mocno w górę, słaby debiut Meloradia
Słuchalność Radia Eska wystrzeliła w górę. Nadawca zwiększył słuchalność stacji w ostatnim okresie aż o 1,3 p.p. – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. (sieci radiowe). 
13.12.17, 14:12
| radio » badania rynku
RMF FM ma już blisko 26 proc. udziału w rynku, Jedynka i Trójka mocno w dół
Radio RMF FM umocniło pozycję lidera. Stacja generuje już blisko 26 proc. udziału w rynku – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
12.12.17, 17:12
| radio » informacje | internet » informacje
Planeta.fm zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy
Serwis internetowy Planeta.fm należący do Grupy Eurozet zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy.
12.12.17, 09:12
| radio » informacje
Zaproś Mikołaja. Akcja Radia WAWA
Na antenie Radia Wawa wystartowała akcja „Zaproś Mikołaja”. Zabawa potrwa do 22 grudnia br.
11.12.17, 21:12
| radio » informacje
Édith Piaf Et Ses Amis. Premiera płyty Tom&Lucy w Radiu Koszalin
19 grudnia br. o godz. 18:00 w Studiu Nagraniowo-Koncertowym Polskiego Radia Koszalin odbędzie się premiera płyty „Édith Piaf Et Ses Amis” koszalińskiego duetu Lucy & Tom. 
11.12.17, 18:12
| radio » informacje
Aktualności Czwórki nagrodzone w konkursie EDUinspiracje – Media
Dziennikarze Czwórki z redakcji „Aktualności” odebrali główną nagrodę w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji EDUinspiracje – Media. 
11.12.17, 10:12
| radio » informacje
Dziennikarze Jedynki zaśpiewali Hej Kolęda, Kolęda!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia spotkali się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana i zaśpiewali wspólnie „Hej Kolęda, Kolęda!”.
11.12.17, 08:12
| radio » informacje
RMF Classic tradycyjnie tylko ze świątecznymi piosenkami
W poniedziałek, 11 grudnia br. po raz szósty z rzędu w RMF Classic startuje akcja „Najpiękniejsza muzyka na Święta”.
Stacja całkowicie zmieni repertuar z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL