01.12.17, 08:12

Starcom: Rynek reklamowy rośnie, ale poniżej oczekiwań

Fot.: Starcom

W trzech kwartałach br. wartość netto rynku reklamy w Polsce wyniosła 6 118 mln zł, wynika z najnowszego raportu agencji mediowej Starcom. Jest to o 1,2 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Po dobrym pierwszym kwartale (+2,2 proc.), w drugim kwartale dynamika spadła do +0,5 proc., a w trzecim wyniosła +1,1 proc.

Po trzech kwartałach rynek reklamy w Polsce rozczarowuje. Wzrost wydatków reklamodawców o 1,2 proc. przy dynamice PKB na poziomie 4 proc. jest zaskakująco słabym wynikiem. Wchodzimy jednak w czwarty kwartał i okres świąteczny, więc intensywna walka o klientów, którzy w tym roku mają wyjątkowo zasobne portfele, przełoży się na wyższy niż w ciągu ostatnich 9 miesięcy wzrost wydatków na reklamę. Tym samym przewidujemy, że dynamika rynku na koniec 2017 r. wyniesie 2 proc.” – komentuje Magda Kolenkiewicz, dyrektor generalna Starcomu.

Po dziewięciu miesiącach br. aż osiem sektorów zintensyfikowało swoje inwestycje reklamowe oraz osiem ograniczyło. W przypadku żywności i finansów spadki były najbardziej dotkliwe i wyniosły odpowiednio: - 41 mln zł (-6,3 proc.) oraz - 31,7 mln zł (-6,1 proc.).
Łącznie w trzech kwartałach najwięcej wydał handel – wzrost o 11,4 mln zł (+1,2proc.). Największy wolumenowy wzrost wygenerował sektor media, który wydał na reklamę aż o 79,6 mln zł więcej niż w 2016 r. (dynamika +32,0 proc.). Zarówno w pierwszym półroczu, jak i w III kwartale dużo w reklamę inwestowały witryny internetowe takie jak: Pyszne.pl, Momondo.pl, Booking.com czy Showmax.com.
Istotny wzrost wartości budżetów reklamowych odnotowano także w przypadku sektora pozostałe (+54 mln zł, dynamika +15,1 proc.). Była to zasługa dużych wydatków na kampanie społeczne urzędów administracji rządowej, tj. Ministerstwa Zdrowia; Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Sektory, które podobnie jak żywność i finanse mocno zmniejszyły swoje wydatki reklamowe, to: podróże i turystyka (-17,9 mln zł, dynamika -10,1 proc.) oraz komputery i audio video (-16,8 mln zł, dynamika -19,4 proc.).

Reklama kinowa i internetowa w górę
Po dziewięciu miesiącach 2017 r. najwyższą dynamikę wzrostową zanotowały wydatki na reklamę kinową (+9,1 proc.). Rosła także wartość rynku reklamy internetowej (+7,9 proc.). W pozostałych mediach odnotowano spadki. Reklama TV spadła o 0,5 proc., radiowa o 1,1 proc., a zewnętrzna o -3,0 proc. Redukcje budżetów reklamowych w dziennikach oraz magazynach wyniosły odpowiednio 15,7 proc. i 9,4 proc.
W samym III kwartale najsilniej rósł segment online – wzrost o 6,6 proc., czyli o 40 mln zł. Ponadto przyrost wartości wydatków reklamowych odnotowany został także w kinie (+5,8 proc.) oraz radiu (+5,1 proc.).
Biorąc pod uwagę wolumen, najwyższy wzrost w okresie od stycznia do września odnotowała reklama internetowa. Wpływy reklamowe online wzrosły mocno, bo o 146,8 mln zł, jednak dynamika wzrostu wyhamowała do 7,9 proc..
Liderem wydatków w internecie jest sektor handlowy, który zwiększył swoje inwestycje o 8,1 proc. (+23,3 mln zł). Kolejne sektory pod względem wartości wydatków to finanse (-10,3 mln zł, dynamika -4,0 proc.) oraz motoryzacja (+10,3 mln zł, dynamika +4,5proc.).
Najsilniejszy wpływ na kondycję rynku reklamy online mają globalni gracze – Google i Facebook. Zainteresowanie reklamą SEM, w serwisie YouTube oraz reklamą w mediach społecznościowych wciąż rośnie. Są to nieodzowne elementy większości kampanii. Starcom zauwaza, że coraz więcej w internecie wydają mali reklamodawcy. Ogólnie dostępne narzędzia do zakupu powierzchni reklamowych oraz brak bariery wejścia w postaci minimalnych wartości budżetów sprawiają, iż mikro przedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa decydują się na inwestycje w reklamę internetową.

Wartość budżetów telewizyjnych spadła w okresie od stycznia do września 2017 r. o 15 mln zł, czyli o 0,5 proc. Inwestycje reklamowe zwiększyło osiem sektorów i także osiem zmniejszyło. W trzecim kwartale spadek wartości rynku reklamy telewizyjnej był pochodną niewystarczającej ilości zasobów reklamowych. Średni czas oglądania telewizji (ATV) w grupie 16-49 spadł aż o 6,8 proc. To zaś przełożyło się na spadek dostępnych EqGRP o około 5 proc. Reklamodawcy wykazywali duże zainteresowanie reklamą w telewizji i byliby skłonni wydać o kilkanaście milionów zł więcej, gdyby na rynku były dostępne zasoby reklamowe.

Po słabym pierwszym półroczu (-3,9 proc.), w trzecim kwartale nastąpiło odbicie na rynku reklamy radiowej. Wydatki reklamodawców wzrosły o 5,1 proc. i dzięki temu spadek w całym okresie od stycznia do września został zredukowany do -1,1 proc. Najlepszym miesiącem w całym roku jak do tej pory był sierpień – wzrost względem poprzedniego roku wyniósł +11,4 proc. Największy wolumenowy wzrost inwestycji reklamowych zanotowały produkty farmaceutyczne i leki (+10,1 mln zł, przy dynamice +14 proc.).

W III kwartale nastąpiło załamanie na rynku reklamy zewnętrznej. Reklamodawcy wydali o 8,4 proc. mniej niż w poprzednim roku i po trzech kwartałach wartość rynku spadła o 3 proc. Pięć sektorów zwiększyło swoje wydatki, zaś jedenaście zmniejszyło. Największy wzrost odnotowany został w mediach (+8,0 mln zł, +21,1 proc.), głównie za sprawą dużych inwestycji w reklamę serwisu internetowego Pyszne.pl. Liderami spadków były sektory: handel (-4,8 mln zł, dynamika -7,7 proc.), telekomunikacja (-4,8 mln zł, dynamika -11,6 proc.), napoje i alkohole (-3,1 mln zł, dynamika -10,2 proc.), podróże i turystyka (-2,9 mln zł, dynamika -26,5 proc.).

W analizowanym okresie wartość budżetów reklamowych w magazynach spadła o 9,4 proc. Dynamika spadków spowolniła z 12,5 proc. w miesiącach styczeń-marzec, do 8,0 proc. w drugim kwartale i trzecim kwartale. Największymi sektorami pod względem inwestycji reklamowych w magazynach były higiena i pielęgnacja oraz produkty farmaceutyczne i leki. W całym analizowanym okresie dziesięć sektorów zmniejszyło swoje wydatki, zaś sześć zwiększyło. Najwyższa dynamika odnotowana została w branży farmaceutycznej (+3,9 mln zł, dynamika +11,4 proc.) – głównie za sprawą intensyfikacji działań marketingowych Aflofarm Farmacja Polska. Największą redukcję budżetów zanotował sektor: higiena i pielęgnacja (-8,2 mln zł, dynamika -16,5proc.). W tym przypadku kluczowe znaczenie miał spadek inwestycji L’Oréal Polska.

W okresie od stycznia do września wydatki na reklamę w dziennikach spadły o 27,2 mln zł, notując tym samym ujemną dynamikę na poziomie 15,7 proc. Zdecydowanie najsłabszy był drugi kwartał, w którym spadek wyniósł 18,4proc.. Dwanaście sektorów obniżyło swoje nakłady na reklamę w dziennikach. Najsilniejsze redukcje budżetów zaobserwowaliśmy w sektorach: media (-7,9 mln zł, dynamika -44,8 proc.), pozostałe (-10,4 mln zł, dynamika -19,5 proc.) i handel (-3,7 mln zł, dynamika -9,5 proc.). Jedynie sektor czas wolny istotnie zwiększył swoje inwestycje w reklamę w prasie codziennej (+0,8 mln zł, dynamika +6,2 proc.). W pozostałych przypadkach wzrosty nie przekroczyły 300 tys. zł.

Reklama kinowa rosła dynamicznie kolejny kwartał z rzędu. Po wzroście o 10,9 proc. w pierwszym półroczu, w trzecim kwartale dynamika lekko wyhamowała do 5,8 proc. Była to pochodna faktu, iż trzeci kwartał był pierwszym od kilku lat spadkowym kwartałem pod względem liczby sprzedanych biletów (-8,2 proc.). W analizowanym okresie aż jedenaście sektorów zanotowało wzrost wydatków reklamowych. Najsilniej rosły: media (+5,7 mln zł, dynamika +24,6 proc.) i telekomunikacja (+4,6 mln zł, dynamika +44 proc.). Spośród pięciu spadkowych sektorów najsilniej inwestycje reklamowe zredukowali producenci napojów i alkoholi (aż o 4 mln zł, dynamika -48 proc.) – głównie za sprawą niższych wydatków Coca-Cola Poland.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale udział internetu w wydatkach reklamowych wynosił około 32 proc. W trzecim kwartale było to już 35 proc.. Spadek wydatków telewizyjnych przełożył się na spadek udziału tej klasy mediów aż o 0,8 pkt procentowego do 46,4 proc. w całym okresie od stycznia do września 2017 r. Oprócz telewizji udział w wydatkach polskich reklamodawców zmniejszył się także w przypadku magazynów (-0,4 pkt proc.), dzienników (-0,5 pkt proc.), reklamy zewnętrznej (-0,2 pkt proc.) oraz radia (-0,2 pkt proc.). Na znaczeniu zyskuje reklama kinowa, która posiadała po trzech kwartałach 2017 r. 1,5 proc. udziału w torcie reklamowym (wzrost o 0,1 pkt proc.). 

Komentarze

Powiązane

15.12.17, 19:12
| reklama & PR » informacje
Kostrzewa PR dla Eichholtz by Clue
Z początkiem grudnia br. Kostrzewa PR rozpoczęła działania public relations dla Eichholtz by Clue, flagowego salonu w Polsce ekskluzywnej marki Eichholtz.
15.12.17, 14:12
| reklama & PR » informacje
Postaw talerz na Święta. Akcja marki Ambition
Agencja K2 Media, w ramach nowo rozpoczętej współpracy z marką Ambition, producentem rozwiązań AGD do kuchni i jadalni, realizuje akcję „Postaw talerz na Święta”, w której całkowity dochód ze sprzedaży specjalnie wyprodukowanych, świątecznych talerzy zostanie przekazany bankom żywności.
15.12.17, 13:12
| reklama & PR » informacje
Ambasadorki Streetcom testują nową linię produktów marki Winiary
2000 Ambasadorek Streetcom będzie testować nową linię produktów WINIARY POMYSŁ NA… Pieczone w sosie. To kolejna współpraca agencji z marką.
15.12.17, 11:12
| reklama & PR » informacje
Cut The Mustard obsłuży markę Dawtona w 2018 roku
W ramach wygranego przetargu, agencja Cut The Mustard wprowadzi nową platformę komunikacji dla marki Dawtona w mediach społecznościowych oraz będzie odpowiedzialna za stałe tworzenie contentu.
15.12.17, 10:12
| reklama & PR » informacje
Trwa kampania multirozrywkowych laptopów IdeaPad marki Lenovo
Wystartowała kampania telewizyjna i internetowa dla nowej serii laptpów IdeaPad marki Lenovo. Przygotowaniem jej zajęły się Agencja kreatywna Change Serviceplan i dom mediowy Value Media, które działają w ramach Group One.
15.12.17, 09:12
| reklama & PR » informacje
Raiffeisen Polbank klientem Opus B
Agencja Opus B zwyciężyła w przetargu Raiffeisen Polbank. Współpraca Opus B z klientem obejmuje obszary ATL i BTL. 
14.12.17, 19:12
| reklama & PR » informacje
SMOG [ERROR]. Antysmogowa kampania społeczna w Krakowie
Kraków od lat boryka się ze smogiem. Miasto królów dusi się w kłębach szarego dymu. Nowa kampania społeczna SMOG [ERROR] przygotowana przez agencję Dziadek do orzechów ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem, z którym od lat boryka się miasto.
14.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
Badanie ScreenLovers i IAA: rosną rola i przychody audytorów mediowych
Rynek audytu mediowego wzrósł o 10 proc. w stosunku do ub.r. Instytut Audytu Mediowego pozostaje największy, a Stars rośnie najszybciej. Agencje mediowe najlepiej postrzegają Accenture i Media Strategy – wynika z badania ScreenLovers zrealizowane przy wsparciu IAA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. 
14.12.17, 15:12
| reklama & PR » informacje
Napojowskazy dla marki Coca-Cola w czterech lokalizacjach
Agencja 4Frame zrealizowała dla koncernu Coca-Cola cztery „Napojowskazy” - interaktywne rozwiązania, których celem jest zwiększenie doznań i wrażeń podczas zakupów. Innowacyjna nawigacja po kategorii napojów dostępna jest w sklepach Carrefour w Warszawie i Poznaniu.
14.12.17, 09:12
| reklama & PR » ludzie
Katarzyna Wójtowicz-Pietroń w Grayling Poland
Do zespołu agencji Grayling Poland dołączyła Katarzyna Wójtowicz-Pietroń, która objęła stanowisko Account Managera. Do jej obowiązków będzie należało tworzenie i realizacja projektów z obszaru komunikacji korporacyjnej i kryzysowej. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL