10.11.17, 09:00

Koncerty i specjalne audycje. Święto Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Zbliża się 99. rocznica odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.

Jedynka. Z okazji Święta Niepodległości Radiowa Jedynka przygotowała rocznicowe audycje, transmisje z oficjalnych uroczystości oraz inaugurację kalendarium pt.: „Niepodległa dzień po dniu”.

„Niepodległa dzień po dniu” to specjalny cykl felietonów, autorstwa Andrzeja Sowy, prezentujących zarówno najważniejsze wydarzenia polityczne jak i codzienne, trudne realia życia na ziemiach polskich w roku poprzedzającym odzyskanie niepodległości. Do słuchania dwuminutowych odcinków kalendarium, czytanych przez Macieja Gudowskiego,  Jedynka zaprasza codziennie, przez cały rok, w ramach „Sygnałów Dnia” o godz. 8.32.

W godz. 11.00-13.00 na transmisję z oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości oraz rozmowy w studiu z zaproszonymi gośćmi zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Henryk Szrubarz. O godz. 14.10 specjalne wydanie „Historii Żywej”, w której prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak porozmawiają o trudnej sytuacji Polski w chwilę po odzyskaniu niepodległości. O godz. 15.10 w specjalnej audycji muzycznej współczesne utwory patriotyczne zaprezentuje Iza Żukowska. Tuż po godz.20. w  „Muzycznym Wehikule Czasu” Dariusz Michalski opowie o narodzinach i zagranicznych karierach polskich przebojów w latach 1918-1939. W godz. 21.00-22.00 Program 1 zaprasza na transmisję ze studia im. W. Szpilmana, gdzie młodzi wykonawcy Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia wykonają interpretacje utworów jednego z najwybitniejszych bardów Solidarności – Jacka Kaczmarskiego.

Ponadto od 13 listopada w każdy poniedziałek i środę o godz. 10.40 będzie można usłyszeć odcinek z cyklu „100 na 100 czyli znaki niepodległej”, powstały w oparciu o archiwa Polskiego Radia. W trzyminutowych felietonach słuchacze będą mogli się zapoznać z życiem Polski i jej mieszkańców w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Dwójka. 11 listopada Radiowa Dwójkawyemituje m.in. na audycję Anny Lisieckiej „Kabarety literackie: Lata dwudzieste XX wieku” (godz. 15.00-15.30), specjalne wydanie „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Droga do wolności kraju, którego nie było” Hanny Mari Gizy (16.00-17.00) i opowieść o Józefie Wieniawskim (17.00-18.00; prowadzi Małgorzata Pęcińska).

Wieczorem (18.00-19.30) Program 2 zaprasza na transmisję koncertu z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego – w programie Symfonia h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego J. Paderewskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy.

Z kolei w „Wieczorze ze słuchowiskiem” (19.30-21.00) „Chryje z Polską. Rzecz o Wyspiańskim” Macieja Wojtyszko w reżyserii autora i ze znakomitą obsadą – m.in. Mariuszem Bonaszewskim,  (w roli Stanisława Wyspiańskiego), Adamem Baumanem (Józef Piłsudski) i Zbigniewem Konopką (Stefan Żeromski).

A wreszcie w godz. 21.00-23.00 „Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki” – audycja Jacka Hawryluka – w programie m.in. Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego. 

Trójka. Niemal cała ramówka Trójki w dniu 11 listopada będzie nawiązywała do Święta Niepodległości – informacje o uroczystych obchodach tego dnia w kraju i zagranicą będą się pojawić oczywiście w serwisach informacyjnych.

O godz. 19.00 Program 3 wyemituje specjalny koncert grupy Złe Psy pt. „Duma” nawiązujący repertuarem właśnie do Święta Niepodległości. Liderem zespołu jest Andrzej Nowak, założyciel zespołu TSA i Złe Psy.

Natomiast „Listę osobistą” otworzy (o godz. 19.00) premierowe odtworzenie spotkania z Arturem Rojkiem, które odbyło się kilka dni wcześniej w Muzycznym Studiu im. A. Osieckiej. W trakcie tamtego wieczoru Piotr Metz, gospodarz spotkania, rozmawiał z byłym wokalistą Myslovitz, a dziś artystą solowym przede wszystkim o jego nowej płycie „Koncert w NOSPR”.

Następnie (godz. 20.00-21.00) emisja koncertu akordeonisty Marcina Wyrostka, a zaraz potem (21.00-22.00) audycja specjalna Dariusza Rosiaka o Josephie Conradzie. 

Polskie Radio 24. Gośćmi specjalnego, świątecznego wydania „Debaty PR24” (godz. 10.06) będą: prof. Janusz Odziemkowski – historyk UKSW; prof. Paweł Skibniewski – historyk UW; prof. Wiesław Wysocki – historyk UKSW; prof. Bohdan Cywiński – historyk idei; Piotr Semka – publicysta. Prowadzenie – Krzysztof Świątek.

O godz. 13.15 w cyklu „Utracone, odzyskane” Magdalena Ogórek nawiąże do wydarzeń z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie – gość:  Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW.

Natomiast w audycji „Na scenie” (godz. 20.06) gościem Katarzyny Oklińskiej będzie Janusz Majcherek – krytyk teatralny, filozof, socjolog kultury, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się również oczywiście relacje reporterskie oraz transmisje z uroczystości poświęconym obchodom Święta Niepodległości w Warszawie oraz Krakowie. 

Czwórka. 9 listopada ruszył Niepokorny Quiz Czwórki. Akcja potrwa do końca 11 listopada i nawiązuje do IX Koncertu Niepodległościowego „Niepokorne”. W konkursie można wygrać pakiet trzech gier: „Dywizjon 303”, „Quiz Historia Polski”, „Quiz o Polsce”, a także voucher o wartości 100 zł na zakup odzieży patriotycznej. Aby wziąć udział w konkursie należy udzielić poprawnej odpowiedzi na cztery pytania zamknięte i jedno otwarte – dostępne na stronie internetowej.

W piątek 10 listopada wskazówka dla uczestników Niepokornego Quizu Czwórki – po godz. 12.00 Patryk Kuniszewicz zaprasza do „Stacji Nauka”, gdzie przedstawione zostaną niepokorne kobiety walczące o polską naukę, a także kobiety-patriotki, które walczyły o Polskę bez broni.

W sobotę 11 listopada po godz. 14.00 w „Zaklinaczach Czasu” Anna Hardej i Jakub Jamrozek gościć będą dr Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tematem rozmowy będzie „cud niepodległości” odzyskanej przez Polskę po 123 latach zaborów. 

Polskie Radio dla Zagranicy. Oprócz relacji z oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało na 11 listopada szereg tematycznych audycji, w tym m.in. o: symbolach polskiej państwowości (spotkanie z Alfredem Znamierowskim, cenionym na całym świecie polskim heraldykiem i weksylologiem) czy o działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (spotkanie z Ewą Babiarz, z Rady Dyrektorów Instytutu). PRdZ zaprezentuje też sylwetkę Konstantego Gorskiego – wybitnego kompozytora, który włączył się w odbudowę życia muzycznego Polski po 1918 roku, oraz relacje z koncertu „Polska – Zasłużonym dla ojczyzny” w Filharmonii Narodowej w hołdzie bohaterom niepodległości oraz relacja z „Przystanku Niepodległość” – wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Polski (m.in. rozmowa z Gabrielą Sierocińską-Dec z MHP). 

PolskieRadio.pl. Korzystając z zasobów Archiwum Polskiego Radia, portal PolskieRadio.pl oddał głos naocznym świadkom wydarzeń, które rozegrały się w Warszawie 11 listopada 1918 r. Wyzwania, przed którymi stanął Józef Piłsudski w pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości przedstawi prof. Wojciech Roszkowski. 11 listopada portal PolskieRadio.pl przeprowadzi relację z obchodów Święta Niepodległości. Dziennikarze będą tam, gdzie będą odbywały się wszystkie ważne wydarzenia tego dnia, m.in. na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz na Marszu Niepodległości.

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 20:00
| radio » informacje | kultura » książki
Ja, pustelnik. Pierwszy audiobook nagrywany w Radiu Łódź
Himalaista Piotr Pustelnik opowiedział swoją historię, wysłuchał jej i spisał Piotr Trybalski, a przeczyta – łódzki aktor Ireneusz Czop. W Radiu Łódź powstaje właśnie audiobook „Ja, pustelnik” - autobiograficznej książki himalaisty.
21.02.18, 18:00
| radio » informacje | internet » informacje
Polskie Radio ze specjalnym serwisem w 40. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych
Z okazji 40. rocznicy powstania pierwszych Wolnych Związków Zawodowych, Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis, w którym znalazły się materiały dźwiękowe i wideo, opinie historyków oraz nagrania i relacje osób, które współtworzyły organizację.
21.02.18, 16:00
| radio » informacje
Zagadkowa Osiecka dla dzieci po raz drugi. Koncert grupy Kilersi z programem Pan Tuwim i Pan Brzechwa robią show
W niedzielę, 25 lutego br. odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Zagadkowa Osiecka”. Początek o godz. 9.05, a w programie – oprócz audycji „Zagadkowa niedziela” zaplanowano koncert grupy Kilersi z programem „Pan Tuwim i Pan Brzechwa robią show”.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 22:00
| radio » informacje
Adam Ferency czyta Nadberezyńców w Dwójce
Adam Ferency czyta "Nadberezyńców" Floriana Czernyszewicza w radiowej Dwójce. Informacja prasowa
20.02.18, 11:00
| radio » informacje
Witold Lazar ponownie odszedł z ekipy Radia Zet
Witold Lazar, prezenter Radia Zet, definitywnie rozstał się z Radiem Zet. 
15.02.18, 20:00
| radio » informacje
Słuchowisko Tangibile. RadiOpera w Dwójce
W sobotę, 17 lutego br., Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Lidii Amejko „Tangibile. RadiOpera” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Początek o godz. 19.00.
15.02.18, 14:00
| radio » informacje
Nowe programy Michała Margańskiego i Michała Migały w Trójce
W ramówce Trojki pojawią się dwie nowe autorskie audycje - „Annały Migały” i „AnagrammarganA”.
14.02.18, 14:00
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska i RMF MAXXX z największym wzrostem
Radio Eska pozostaje liderem wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (sieci radiowe).
14.02.18, 12:00
| radio » informacje
Festiwal Trójka Górom 2018 ponownie w Szklarskiej Porębie
Koncerty, spotkania i rozmowy z gwiazdami sportu, literatury i ekranu, filmy, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz dyskoteki i kabarety, a wreszcie audycje na żywo – tak zapowiada się kolejna edycja Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL