08.11.17, 11:00

KRRiT odpowiedziała na zarzuty Krystyny Pawłowicz

Logo KRRiT
Fot.: materiały prasowe

W wywiadzie opublikowanym w tygodniku „Sieci Prawdy” (z 30 października br.) Krystyna Pawłowicz, posłanka Prawa i Sprawiedliwości negatywnie oceniła wykonywanie obowiązków przez KRRiT. Do zarzutów odniósł się Witold Kołodziejski, Przewodniczący KRRiT.

„Rada nie reaguje na najbardziej skrajne, kłamliwe, antypolskie wystąpienia, chociaż dysponuje środkami prawnymi, włącznie z karami finansowymi” – napisała posłanka na łamach tygodnika. W odpowiedzi KRRiT podkreśla, że Rada działając w oparciu o normy konstytucyjne stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w mediach.

Jak podkreśla Kołodziejski, w bieżącym roku KRRiT przeprowadziła 11 procesów o nałożenie kary dla nadawcy. Wśród wydanych decyzji finansowych jest np. kara w wysokości 100 tys. zł dla Telewizji Superstacja (grupa medialna Telewizji Polsat) za naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy o rtv poprzez propagowanie mowy nienawiści, agresji, działań sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, jak również dwie nałożone na spółkę TVN, o łącznej wysokości 80 tys. zł. „Pragnę podkreślić, że w większości spraw KRRiT musi obronić zasadność decyzji i wysokość nałożonej kary w długich i żmudnych postępowaniach przed sądem” – pisze Kołodziejski.

KRRiT podjęła także trzy uchwały dotyczące cofnięcia koncesji, a w toku są cztery następne takie postępowania. „Należy w tym miejscu przywołać problem związany z podjętą przez KRRiT decyzją o cofnięciu koncesji dla lokalnego, legionowskiego Radia Hobby. Nadawca prezentował ofertę programową rosyjskiego Radia Sputnik, należącego do rosyjskiego przedsiębiorstwa – Rossija Siegodnia, które prezentowało informacje i komentarze zgodne z rosyjską polityką państwową” – przypomina Przewodniczący KRRiT.

Po szczegółowym postępowaniu wyjaśniającym, Rada wydała decyzję o cofnięciu koncesji, jednak jej wykonanie z przyczyn regulowanych prawem gospodarczym, uwzględniającym interes ekonomiczny przedsiębiorcy medialnego, zostało wstrzymane przez sąd do czasu rozpatrzenia odwołania polskiego koncesjonariusza. Rosyjskie radio jest więc dostępne dla słuchaczy, a KRRiT nadal prowadzi działania w celu ostatecznego wyłączenia tego programu, co ma wkrótce nastąpić.

Zobowiązanie konstytucyjne KRRiT zostało szczegółowo nakreślone w przepisach ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 roku. Obecna Rada zwracała już uwagę na to, że ten akt prawny sprzed 25 lat jest mocno nieprzystający do aktualnego stanu rozwoju rynku audiowizualnego w Polsce i na świecie, a więc wymaga kompleksowego i gruntownego przeglądu” – podkreśla Kołodziejski.

Przewodniczący KRRiT na zarzut Pawłowicz, że Rada niedostatecznie czuwa nad sposobem wykonywania koncesji, odpowiada, że posłanka nie bierze pod uwagę tych właśnie uwarunkowań prawnych sprzed ćwierćwiecza, które szczegółowo wyznaczają min. zakres rozpatrywania skarg i wniosków.

Należy tutaj zauważyć, że fragmentaryczne nowelizacje ustawy dokonywane wskutek konieczności implementacji przepisów europejskich, dodatkowo wprowadziły w zakres kompetencji KRRiT ograniczenia prawne dotyczące możliwości podejmowania przez organ działań interwencyjnych, zmniejszając w ten sposób możliwość wpływu na sposób wykonywania zadań programowych przez nadawców” – przypomina Witold Kołodziejski.

Z kolei na zarzut dotyczący rzekomo łagodnego potraktowania stacji TVN wobec 12 tys. jednobrzmiących skarg, które wpłynęły do KRRiT za pośrednictwem automatycznej platformy citizen.go odpowiada, iż wystąpienia te zawierające żądanie cofnięcia koncesji wydanej Spółce TVN, nie zawierają jednak sprecyzowanych argumentów, które umożliwiłyby przeprowadzenie tego rodzaju procedury.

Odnosząc się do sformułowanego przez panią poseł zarzutu, iż „Rada jest martwa” pragnę zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie KRRiT prowadzi szereg działań w celu odbudowania pluralizmu medialnego w Polsce” – podkreśla Witold Kołodziejski. I wylicza, że na skalę niespotykaną w dotychczasowej historii Urzędu, KRRiT jest zaangażowana w działania mające na celu zmianę ram prawnych ustroju medialnego, biorąc udział w licznych projektach legislacyjnych, pracując nad ustawą dekoncentracyjną, stwarzającą szansę funkcjonowania dla nowych stacji radiowych i telewizyjnych. KRRiT prowadzi także intensywne prace dotyczące zorganizowania nowoczesnych badań widowni telewizyjnej i audytorium radiowego z dostępem dla każdego nadawcy. Jak podkreśla Kołodziejski, taka forma udostępniania badań, w zasadniczy sposób poprawi sytuację drobnych nadawców i umożliwi ich pełne uniezależnienie. KRRiT wniosła również główny wkład merytoryczny w prace nad stabilizacją funkcjonowania mediów publicznych, opracowując we współpracy z MKiDN koncepcję nowej ustawy dotyczącej opłaty audiowizualnej. Ponadto, Rada prowadzi działania mające na celu doprecyzowanie zasad wydatkowania pieniędzy publicznych na działalność misyjną oraz implementację Karty Powinności.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji docenia troskę pani poseł Pawłowicz o stan kultury medialnej w Polsce, jak również o ład konstytucyjny, któremu ma służyć zarówno wolność słowa, jak i pluralizm medialny. Zwraca jednak uwagę na to, że działa w granicach obowiązujących obecnie uwarunkowań prawnych, które z pewnością wymagają szczegółowego przeformułowania. Jest to poważne, wymagające dużej rozwagi wyzwanie, by skonstruować ramy prawne, które będą działać obiektywne i sprawiedliwe dla wszystkich nadawców” – napisał Witold Kołodziejski, Przewodniczący KRRiT.

Komentarze

Powiązane

22.02.18, 13:00
| telewizja » informacje
Wspólna akcja BBC Brit i BlaBlaCar z okazji premiery 25. Sezonu Top Gear
Z okazji premiery nowego sezonu „Top Gear”, BBC Brit wspólnie z BlaBlaCar przygotowują dla polskich widzów sześć samochodowych przejazdów z siedmioma osobami.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 08:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż pierwsza, Wiadomości poza TOP 20
Transmisje z igrzysk olimpijskich, polskie seriale i programy informacyjne – to Polacy w zeszłym tygodniu oglądali najczęściej – wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalmedialny.pl (dane za okres od 12 do 18 lutego 2019 r.).
20.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Wolf Creek. Ogólnopolska premiera w Stopklatce TV
Stopklatka TV jako pierwsza telewizja w Polsce zaprezentuje serial „Wolf Creek".
20.02.18, 15:06
| telewizja » badania rynku
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018: drużynowe skoki narciarskie z dużą widownią
Skoki narciarskie wciąż są chętnie oglądane przez telewidzów. Zdobycie brązowego medalu przez polskich skoczków na igrzyskach oglądało w Jedynce 4,21 mln widzów, a w Europsorcie 1 – prawie 1,1 mln widzów – wynika z raportu Nielsen Audience Measurement.
20.02.18, 09:00
| telewizja » seriale
Pensjonat nad rozlewiskiem w nowy dzień tygodnia
Serial „Pensjonat nad rozlewiskiem” powracają na antenę Jedynki 27 lutego br. Premierowe odcinki nowej serii emitowane będą o nowej porze – we wtorki o godz. 21.35.
19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
18.02.18, 17:00
| telewizja » informacje
Atomówki inspiracją nowej kolekcji Katy Eary i Cartoon Network
Cartoon Network i Katy Eary zaprezentowali nową kolekcję ubrań inspirowaną „Atomówkami”.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL