09.08.17, 12:08

Branża elektroniczna apeluje do minister Streżyńskiej w sprawie cyfryzacji

Logo ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Fot.: materiały prasowe

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.

W specjalnym liście do minister Streżyńskiej ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, który zrzesza największe w Polsce firmy branży nowoczesnych technologii, zwraca uwagę, że zauważalnym zjawiskiem na rynku jest nieuczciwa konkurencja, która sprzedaje odbiornik w technologii DAB jako odbiorniki cyfrowe. Konsumenci, którzy decydują się na zakup odbiornika cyfrowego niekompatybilnego w Polsce zazwyczaj są wprowadzani w błąd. Jak wynika z badań rynkowych GFK Polonia aż 10 proc. wszystkich sprzedanych od końca września 2016 r. odbiorników cyfrowych, to urządzenia pracujące w starej technologii DAB.

„Analogicznie jak to miało miejsce w procesie cyfryzacji telewizji mamy dostępne różne rodzaje standardów radia cyfrowego. Polska przyjęła standard DAB+, wobec wcześniejszej jego wersji DAB. Zatem odbiorniki w standardzie DAB są niekompatybilne z sygnałem nadawanym w standardzie DAB+ – tłumaczy prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów. Sprzedając im odbiorniki w technologii DAB świadomie wprowadzają ich w błąd”.

Jak zaznacza prezes Związku konsument powinien mieć dostęp do wiarygodnych informacji, co jest istotne przy wyborze właściwego odbiornika cyfrowego.

„Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez Ministerstwo Cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych” – mówi Kanownik.

Związek ponadto zwraca uwagę, że Polska powinna pójść w ślady innych europejskich państw – np. Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania – które zdecydowały się na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

„Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju. Podążanie w kierunku innowacyjności zawsze będzie budzić wątpliwości, nawet ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jednak stanie w miejscu często okazuje się krokiem w tył. Postulowane przez nas rozporządzenie będzie regulowało obecny stan rynku, a także zapobiegało sytuacji, w której obecne nieuczciwe praktyki sprzedawców mogą zrazić konsumentów do możliwej w przyszłości pełnej transformacji radia z analogowego na cyfrowe” – napisano w liście do minister Streżyńskiej.

Zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” takie rozporządzenie będzie również szansą na to, by rynek mógł się przygotować na dokonaną w przyszłości cyfryzację radia.

„Taka decyzja będzie niewątpliwie bardzo istotna z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, dla których otworzy się szansa na zaistnienie na rynku poprzez oferowanie nowoczesnych, cyfrowych odbiorników radiowych. A dla konsumentów będzie to szansa na dostęp do nowoczesnych usług oferowanych w ramach sygnału cyfrowego” – ocenia prezes Kanownik.

Komentarze

Powiązane

16.08.17, 22:08
radio » informacje
Radio Zet zmienia logo
Radio ZET wprowadza zmodernizowane logo i system identyfikacji wizualnej marki. Kreację przygotowało studio UVMW.
16.08.17, 17:08
radio » informacje
Czy znasz ten dworzec? Nowa akcja Trójki
Trójka wystartowała z nowym, trzyodcinkowym konkursem dla słuchaczy – przede wszystkim podróżników i miłośników kolei. 
13.08.17, 12:08
radio » informacje
Pieskie życie zmieniamy na dobre. Akcja adopcyjna Radia Kraków 
11 cudownych psiaków i tysiąc powodów, aby przygarnąć każdego z nich... Podobnie jak rok temu „Marsz jamników” poprzedzi akcja „Pieskie życie zmieniamy na dobre!”, podczas której Radio Kraków postara się pomóc w znalezieniu dobrych domów dla psów czekających na adopcję w małopolskich schroniskach.
12.08.17, 15:08
radio » informacje
Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa w Dwójce
Od 12 do 30 sierpnia w Warszawie trwać będzie 13. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i jego Europa”, organizowanyprzez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Program 2 Polskiego Radia.
12.08.17, 09:08
radio » informacje
Koncert grupy Paula i Karol w Trójce
W  niedzielę 13 sierpnia br., Program 3 Polskiego Radia wyemituje koncert folkowo-popowej grupy Paula i Karol, która w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej zagrała m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty „Our Town”. Początek jak zwykle o godz. 19.05.
11.08.17, 17:08
radio » wydarzenia branżowe
Vavamuffin w Forum Przestrzenie, czyli finał Czwórkowej akcji „Od Ujścia do Źródła”
Radiowa Czwórka zaprasza na finałowy koncert i audycję plenerową „Od Ujścia do Źródła”, który odbędzie się 14 sierpnia br. w krakowskim Klubie Forum Przestrzenie. 
11.08.17, 09:08
radio » badania rynku
Eska liderem, Złote Przeboje w dół
Eska pozostaje najpopularniejszą siecią radiową w Polsce – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 lipca 2017 r. (sieci radiowe).
11.08.17, 08:08
radio » badania rynku
RMF FM liderem, Trójka w dół
Radio RMF FM pozostaje najpopularniejszą stacją radiową w Polsce – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 lipca 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne radiowe).
11.08.17, 00:08
radio » ludzie
Paweł Truszczyński zastępcą Dyrektora Informacji Radia Zet
Paweł Truszczyński, dotychczasowy szef redaktorów wydań, awansował na stanowisko z-cy dyrektora informacji Radia ZET.
09.08.17, 12:08
radio » informacje
Branża elektroniczna apeluje do minister Streżyńskiej w sprawie cyfryzacji
ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 11.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Łowca szczurów".

do 10.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Opowieści tajemnicze i szalone".

do 02.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Zatoka Latarni".

Kalendarium
Dziś jest 24 sierpnia 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

15.09.2017 r., Kraków.

Http://www.Autodoc.PL