09.08.17, 12:08

Branża elektroniczna apeluje do minister Streżyńskiej w sprawie cyfryzacji

Logo ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Fot.: materiały prasowe

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.

W specjalnym liście do minister Streżyńskiej ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, który zrzesza największe w Polsce firmy branży nowoczesnych technologii, zwraca uwagę, że zauważalnym zjawiskiem na rynku jest nieuczciwa konkurencja, która sprzedaje odbiornik w technologii DAB jako odbiorniki cyfrowe. Konsumenci, którzy decydują się na zakup odbiornika cyfrowego niekompatybilnego w Polsce zazwyczaj są wprowadzani w błąd. Jak wynika z badań rynkowych GFK Polonia aż 10 proc. wszystkich sprzedanych od końca września 2016 r. odbiorników cyfrowych, to urządzenia pracujące w starej technologii DAB.

„Analogicznie jak to miało miejsce w procesie cyfryzacji telewizji mamy dostępne różne rodzaje standardów radia cyfrowego. Polska przyjęła standard DAB+, wobec wcześniejszej jego wersji DAB. Zatem odbiorniki w standardzie DAB są niekompatybilne z sygnałem nadawanym w standardzie DAB+ – tłumaczy prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów. Sprzedając im odbiorniki w technologii DAB świadomie wprowadzają ich w błąd”.

Jak zaznacza prezes Związku konsument powinien mieć dostęp do wiarygodnych informacji, co jest istotne przy wyborze właściwego odbiornika cyfrowego.

„Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez Ministerstwo Cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych” – mówi Kanownik.

Związek ponadto zwraca uwagę, że Polska powinna pójść w ślady innych europejskich państw – np. Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania – które zdecydowały się na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

„Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju. Podążanie w kierunku innowacyjności zawsze będzie budzić wątpliwości, nawet ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jednak stanie w miejscu często okazuje się krokiem w tył. Postulowane przez nas rozporządzenie będzie regulowało obecny stan rynku, a także zapobiegało sytuacji, w której obecne nieuczciwe praktyki sprzedawców mogą zrazić konsumentów do możliwej w przyszłości pełnej transformacji radia z analogowego na cyfrowe” – napisano w liście do minister Streżyńskiej.

Zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” takie rozporządzenie będzie również szansą na to, by rynek mógł się przygotować na dokonaną w przyszłości cyfryzację radia.

„Taka decyzja będzie niewątpliwie bardzo istotna z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, dla których otworzy się szansa na zaistnienie na rynku poprzez oferowanie nowoczesnych, cyfrowych odbiorników radiowych. A dla konsumentów będzie to szansa na dostęp do nowoczesnych usług oferowanych w ramach sygnału cyfrowego” – ocenia prezes Kanownik.

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 21:10
radio » informacje
Prezydencki koncert upamiętniający Tadeusza Kościuszkę na antenie Dwójki
18 października br., Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi transmisję koncertu z Pałacu Prezydenckiego, poświęconego pamięci Tadeusza Kościuszki. Początek o godzinie 19.00.
15.10.17, 21:10
radio » informacje
Radio dla Ciebie będzie transmitować koncert Agnieszki Wilczyńskiej
Radio dla Ciebie zaprasza na co poniedziałkową transmisję koncertu z cyklu Gary Guthman Monday Jazz Club. Tym razem, na scenie wystąpi laureatka wielu nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce – Agnieszka Wilczyńska. 
15.10.17, 19:10
radio » informacje
Projekt Niemen w Radiu dla Ciebie. Transmisja koncertu Janusza Radka
Radio dla Ciebie będzie transmitować koncert z cyklu „Bliżej Gwiazd” – „Projekt Niemen”. 16 października br. słuchacze stacji będą mogli usłyszeć piosenki Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka.
14.10.17, 09:10
radio » informacje
Jan Maria Rokita podsumowuje tydzień w polityce na antenie Radia Kraków
„Polityczne podsumowanie tygodnia” to kolejna publicystyczna propozycja w jesiennej ramówce Radia Kraków.
13.10.17, 17:10
radio » informacje
Premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Dwójce
W sobotę, 14 października br. Program 2 Polskiego Radia zaproponuje słuchaczom premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Emisja została zaplanowana w trzech częściach: o godz. 16.00, 19.00 i 21.00.
13.10.17, 12:10
radio » ludzie
Bartosz Szwoch w zarządzie Eurozetu
Bartosz Szwoch został członkiem zarządów spółek Eurozet i Eurozet Radio wchodzących w skład Grupy Eurozet.
13.10.17, 08:10
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Radio Plus w dół, Radio Wawa w górę
Najpopularniejszą siecią radiowa w Polsce pozostaje Eska – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (sieci radiowe).
12.10.17, 22:10
radio » informacje
Radio WNET ponownie w eterze. Teraz w Warszawie na 87,8 FM przez miesiąc
17 października br. ponownie w eterze zagoszczą „Poranki WNET”. Radio WNET będzie nadawać z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na częstotliwości 87,8 MHz z mocą 150W ERP.
12.10.17, 13:10
radio » badania rynku
III kwartał 2017 r.: RMF FM liderem, Radio Zet w górę, Jedynka i Trójka w dół
Liderem rynku pozostaje Radio RMF FM. Największy wzrost udziałów zanotowało Radio Zet, a największy spadek Jedynka – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
12.10.17, 12:10
radio » informacje
Koncesje dla Eski Kraśnik 92,8 FM oraz Radia FAMA 99,1 FM
Podczas posiedzenia 5 października br., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje dwóm lokalnym stacjom: Esce Kraśnik 92,8 FM oraz Radiu FAMA 99,1 FM.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 23 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL