24.07.17, 08:07

Wielki Powrót. Kampania społeczno-informacyjna Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Losy repatriantów ze wschodu – to od kilku dni temat wielu nowych audycji Polskiego Radia. W połowie lipca na antenach Polskiego Radia rozpoczęła się, zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, kampania społeczno-informacyjna „Wielki Powrót”.

Celem akcji jest poinformowanie o szerokiej akcji repatriacyjnej oraz o kulturowych i cywilizacyjnych korzeniach Polaków, przybywających do naszego kraju z Syberii i Kazachstanu. Kampania, realizowana dzięki wsparciu Fundacji PZU, od lipca 2017 r. do stycznia 2018 r., ma przyczynić się do godnego przyjęcia potomków „Sybiraków” w Ojczyźnie. Kampania będzie prowadzona na antenach Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w przestrzeni publicznej, w Internecie, a także w mediach społecznościowych.

Organizatorzy kampanii są zgodni, że bogactwo historyczne, które jest udziałem repatriantów – Polaków mieszkających na Syberii i w Kazachstanie oraz ich silne związki z Polską wymagają przypomnienia i spopularyzowania. Zdaniem organizatorów akcji, szczególną rolę do odegrania mają w tym nadawcy publiczni, dysponujący ogromnym potencjałem programowym i technologicznym.

W ramach kampanii „Wielki Powrót” do końca 2017 roku powstanie ok. 80 audycji w ramach kilku cykli radiowych, o łącznym czasie emisji ponad 84 godzin.

W ramach kampanii, zaplanowano takie cykle jak: „Powroty Polskie” (25 audycji raz w tygodniu od 21 lipca, cotygodniowe nocne audycje słowno-muzyczne z udziałem słuchaczy i ekspertów, realizowane i emitowane przez Program 1 Polskiego Radia w piątki w godz. 00.00-3.00; programy odwołują się do osobistych doświadczeń i wspomnień słuchaczy oraz gości; audycje prowadzić będą Ewa Heine, Agata Puścikowska i Mira Jankowska), „Na stepach Kazachstanu” (13 audycji co tydzień od 22 lipca; cykl audycji reportażowych, w soboty w godz. 18.00-18.30, poświęconych losom Polaków w Kazachstanie, jednym z najbardziej licznych skupisk Polonii na Wschodzie; audycja pokaże ich tradycje i współczesne życie przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce), słuchowiska radiowe („Syberyjski Legion”, „Góra Dybowskiego”), „Alfabet Syberyjski” (28 audycji raz w tygodniu, w czwartki od 3 sierpnia; cykl kilkuminutowych audycji historycznych ujętych w formie alfabetu, przedstawiającego najważniejsze hasła dotyczące Wschodu), „Akca-repatriacja” (trzy debaty raz w miesiącu od września; program publicystyczny przedstawiający najważniejsze uwarunkowania repatriacji Polaków ze Wschodu, termin emisji: piątki godz. 17.00-17.30), „Syberia – Polska – Operacja Powrót (17 audycji co tydzień w środy o godz. 20.33 w Polskim Radiu 24; w każdej audycji tego cyklu będzie pojawiać się opis regionów Syberii wraz z informacją o zamieszkujących je Polakach i działaniach, które na ich rzecz podejmują polskie władze oraz Kościół Katolicki; w audycji zostaną wykorzystane pamiętniki, listy, wspomnienia, księgi parafialne, relacje, opisy historyczne, kroniki filmowe oraz archiwalne nagrania z zasobów Polskiego Radia).

W ramach kampanii planowana jest również międzydyscyplinarna Konferencja RE-PATRIA, która odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ma ona podsumować przebieg i rezultaty całego projektu. Traktować będzie o repatriacji jako procesie wymagającym aktywności zarówno po stronie repatriantów, jak i społeczności i instytucji polskich. W trakcie konferencji przedstawione zostaną wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Badania dotyczyły postaw Polek/Polaków wobec repatriacji i repatriantów. Podczas konferencji odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem publiczności i reprezentantów środowisk polonijnych transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Kampanii „Wielki Powrót” będzie towarzyszyło wydanie specjalne biuletynu „Wspólnota Polska”, którego głównym tematem będą: repatriacja i efekty kampanii. Biuletyn zostanie wysłany do Domów Polonii, ośrodków polonijnych oraz instytucji zainteresowanych problematyką, a także udostępniony na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Poszczególne etapy kampanii „Wielki Powrót” znajdą odzwierciedlenie w dedykowanym jej specjalnym serwisie internetowym dostępnym na portalu polskieradio.pl oraz portalu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Jego adresatami będą wszystkie grupy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 21:10
radio » informacje
Prezydencki koncert upamiętniający Tadeusza Kościuszkę na antenie Dwójki
18 października br., Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi transmisję koncertu z Pałacu Prezydenckiego, poświęconego pamięci Tadeusza Kościuszki. Początek o godzinie 19.00.
15.10.17, 21:10
radio » informacje
Radio dla Ciebie będzie transmitować koncert Agnieszki Wilczyńskiej
Radio dla Ciebie zaprasza na co poniedziałkową transmisję koncertu z cyklu Gary Guthman Monday Jazz Club. Tym razem, na scenie wystąpi laureatka wielu nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce – Agnieszka Wilczyńska. 
15.10.17, 19:10
radio » informacje
Projekt Niemen w Radiu dla Ciebie. Transmisja koncertu Janusza Radka
Radio dla Ciebie będzie transmitować koncert z cyklu „Bliżej Gwiazd” – „Projekt Niemen”. 16 października br. słuchacze stacji będą mogli usłyszeć piosenki Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka.
14.10.17, 09:10
radio » informacje
Jan Maria Rokita podsumowuje tydzień w polityce na antenie Radia Kraków
„Polityczne podsumowanie tygodnia” to kolejna publicystyczna propozycja w jesiennej ramówce Radia Kraków.
13.10.17, 17:10
radio » informacje
Premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Dwójce
W sobotę, 14 października br. Program 2 Polskiego Radia zaproponuje słuchaczom premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Emisja została zaplanowana w trzech częściach: o godz. 16.00, 19.00 i 21.00.
13.10.17, 12:10
radio » ludzie
Bartosz Szwoch w zarządzie Eurozetu
Bartosz Szwoch został członkiem zarządów spółek Eurozet i Eurozet Radio wchodzących w skład Grupy Eurozet.
13.10.17, 08:10
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Radio Plus w dół, Radio Wawa w górę
Najpopularniejszą siecią radiowa w Polsce pozostaje Eska – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (sieci radiowe).
12.10.17, 22:10
radio » informacje
Radio WNET ponownie w eterze. Teraz w Warszawie na 87,8 FM przez miesiąc
17 października br. ponownie w eterze zagoszczą „Poranki WNET”. Radio WNET będzie nadawać z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na częstotliwości 87,8 MHz z mocą 150W ERP.
12.10.17, 13:10
radio » badania rynku
III kwartał 2017 r.: RMF FM liderem, Radio Zet w górę, Jedynka i Trójka w dół
Liderem rynku pozostaje Radio RMF FM. Największy wzrost udziałów zanotowało Radio Zet, a największy spadek Jedynka – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
12.10.17, 12:10
radio » informacje
Koncesje dla Eski Kraśnik 92,8 FM oraz Radia FAMA 99,1 FM
Podczas posiedzenia 5 października br., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje dwóm lokalnym stacjom: Esce Kraśnik 92,8 FM oraz Radiu FAMA 99,1 FM.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 23.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Noc w Piemoncie”.

do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

Kalendarium
Dziś jest 24 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL