24.07.17, 08:07

Wielki Powrót. Kampania społeczno-informacyjna Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Losy repatriantów ze wschodu – to od kilku dni temat wielu nowych audycji Polskiego Radia. W połowie lipca na antenach Polskiego Radia rozpoczęła się, zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, kampania społeczno-informacyjna „Wielki Powrót”.

Celem akcji jest poinformowanie o szerokiej akcji repatriacyjnej oraz o kulturowych i cywilizacyjnych korzeniach Polaków, przybywających do naszego kraju z Syberii i Kazachstanu. Kampania, realizowana dzięki wsparciu Fundacji PZU, od lipca 2017 r. do stycznia 2018 r., ma przyczynić się do godnego przyjęcia potomków „Sybiraków” w Ojczyźnie. Kampania będzie prowadzona na antenach Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w przestrzeni publicznej, w Internecie, a także w mediach społecznościowych.

Organizatorzy kampanii są zgodni, że bogactwo historyczne, które jest udziałem repatriantów – Polaków mieszkających na Syberii i w Kazachstanie oraz ich silne związki z Polską wymagają przypomnienia i spopularyzowania. Zdaniem organizatorów akcji, szczególną rolę do odegrania mają w tym nadawcy publiczni, dysponujący ogromnym potencjałem programowym i technologicznym.

W ramach kampanii „Wielki Powrót” do końca 2017 roku powstanie ok. 80 audycji w ramach kilku cykli radiowych, o łącznym czasie emisji ponad 84 godzin.

W ramach kampanii, zaplanowano takie cykle jak: „Powroty Polskie” (25 audycji raz w tygodniu od 21 lipca, cotygodniowe nocne audycje słowno-muzyczne z udziałem słuchaczy i ekspertów, realizowane i emitowane przez Program 1 Polskiego Radia w piątki w godz. 00.00-3.00; programy odwołują się do osobistych doświadczeń i wspomnień słuchaczy oraz gości; audycje prowadzić będą Ewa Heine, Agata Puścikowska i Mira Jankowska), „Na stepach Kazachstanu” (13 audycji co tydzień od 22 lipca; cykl audycji reportażowych, w soboty w godz. 18.00-18.30, poświęconych losom Polaków w Kazachstanie, jednym z najbardziej licznych skupisk Polonii na Wschodzie; audycja pokaże ich tradycje i współczesne życie przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce), słuchowiska radiowe („Syberyjski Legion”, „Góra Dybowskiego”), „Alfabet Syberyjski” (28 audycji raz w tygodniu, w czwartki od 3 sierpnia; cykl kilkuminutowych audycji historycznych ujętych w formie alfabetu, przedstawiającego najważniejsze hasła dotyczące Wschodu), „Akca-repatriacja” (trzy debaty raz w miesiącu od września; program publicystyczny przedstawiający najważniejsze uwarunkowania repatriacji Polaków ze Wschodu, termin emisji: piątki godz. 17.00-17.30), „Syberia – Polska – Operacja Powrót (17 audycji co tydzień w środy o godz. 20.33 w Polskim Radiu 24; w każdej audycji tego cyklu będzie pojawiać się opis regionów Syberii wraz z informacją o zamieszkujących je Polakach i działaniach, które na ich rzecz podejmują polskie władze oraz Kościół Katolicki; w audycji zostaną wykorzystane pamiętniki, listy, wspomnienia, księgi parafialne, relacje, opisy historyczne, kroniki filmowe oraz archiwalne nagrania z zasobów Polskiego Radia).

W ramach kampanii planowana jest również międzydyscyplinarna Konferencja RE-PATRIA, która odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ma ona podsumować przebieg i rezultaty całego projektu. Traktować będzie o repatriacji jako procesie wymagającym aktywności zarówno po stronie repatriantów, jak i społeczności i instytucji polskich. W trakcie konferencji przedstawione zostaną wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Badania dotyczyły postaw Polek/Polaków wobec repatriacji i repatriantów. Podczas konferencji odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem publiczności i reprezentantów środowisk polonijnych transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Kampanii „Wielki Powrót” będzie towarzyszyło wydanie specjalne biuletynu „Wspólnota Polska”, którego głównym tematem będą: repatriacja i efekty kampanii. Biuletyn zostanie wysłany do Domów Polonii, ośrodków polonijnych oraz instytucji zainteresowanych problematyką, a także udostępniony na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Poszczególne etapy kampanii „Wielki Powrót” znajdą odzwierciedlenie w dedykowanym jej specjalnym serwisie internetowym dostępnym na portalu polskieradio.pl oraz portalu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Jego adresatami będą wszystkie grupy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Komentarze

Powiązane

16.08.17, 22:08
radio » informacje
Radio Zet zmienia logo
Radio ZET wprowadza zmodernizowane logo i system identyfikacji wizualnej marki. Kreację przygotowało studio UVMW.
16.08.17, 17:08
radio » informacje
Czy znasz ten dworzec? Nowa akcja Trójki
Trójka wystartowała z nowym, trzyodcinkowym konkursem dla słuchaczy – przede wszystkim podróżników i miłośników kolei. 
13.08.17, 12:08
radio » informacje
Pieskie życie zmieniamy na dobre. Akcja adopcyjna Radia Kraków 
11 cudownych psiaków i tysiąc powodów, aby przygarnąć każdego z nich... Podobnie jak rok temu „Marsz jamników” poprzedzi akcja „Pieskie życie zmieniamy na dobre!”, podczas której Radio Kraków postara się pomóc w znalezieniu dobrych domów dla psów czekających na adopcję w małopolskich schroniskach.
12.08.17, 15:08
radio » informacje
Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa w Dwójce
Od 12 do 30 sierpnia w Warszawie trwać będzie 13. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i jego Europa”, organizowanyprzez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Program 2 Polskiego Radia.
12.08.17, 09:08
radio » informacje
Koncert grupy Paula i Karol w Trójce
W  niedzielę 13 sierpnia br., Program 3 Polskiego Radia wyemituje koncert folkowo-popowej grupy Paula i Karol, która w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej zagrała m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty „Our Town”. Początek jak zwykle o godz. 19.05.
11.08.17, 17:08
radio » wydarzenia branżowe
Vavamuffin w Forum Przestrzenie, czyli finał Czwórkowej akcji „Od Ujścia do Źródła”
Radiowa Czwórka zaprasza na finałowy koncert i audycję plenerową „Od Ujścia do Źródła”, który odbędzie się 14 sierpnia br. w krakowskim Klubie Forum Przestrzenie. 
11.08.17, 09:08
radio » badania rynku
Eska liderem, Złote Przeboje w dół
Eska pozostaje najpopularniejszą siecią radiową w Polsce – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 lipca 2017 r. (sieci radiowe).
11.08.17, 08:08
radio » badania rynku
RMF FM liderem, Trójka w dół
Radio RMF FM pozostaje najpopularniejszą stacją radiową w Polsce – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 lipca 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne radiowe).
11.08.17, 00:08
radio » ludzie
Paweł Truszczyński zastępcą Dyrektora Informacji Radia Zet
Paweł Truszczyński, dotychczasowy szef redaktorów wydań, awansował na stanowisko z-cy dyrektora informacji Radia ZET.
09.08.17, 12:08
radio » informacje
Branża elektroniczna apeluje do minister Streżyńskiej w sprawie cyfryzacji
ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 11.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Łowca szczurów".

do 10.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Opowieści tajemnicze i szalone".

do 02.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Zatoka Latarni".

Kalendarium
Dziś jest 24 sierpnia 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL