24.07.17, 08:00

Wielki Powrót. Kampania społeczno-informacyjna Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Losy repatriantów ze wschodu – to od kilku dni temat wielu nowych audycji Polskiego Radia. W połowie lipca na antenach Polskiego Radia rozpoczęła się, zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, kampania społeczno-informacyjna „Wielki Powrót”.

Celem akcji jest poinformowanie o szerokiej akcji repatriacyjnej oraz o kulturowych i cywilizacyjnych korzeniach Polaków, przybywających do naszego kraju z Syberii i Kazachstanu. Kampania, realizowana dzięki wsparciu Fundacji PZU, od lipca 2017 r. do stycznia 2018 r., ma przyczynić się do godnego przyjęcia potomków „Sybiraków” w Ojczyźnie. Kampania będzie prowadzona na antenach Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w przestrzeni publicznej, w Internecie, a także w mediach społecznościowych.

Organizatorzy kampanii są zgodni, że bogactwo historyczne, które jest udziałem repatriantów – Polaków mieszkających na Syberii i w Kazachstanie oraz ich silne związki z Polską wymagają przypomnienia i spopularyzowania. Zdaniem organizatorów akcji, szczególną rolę do odegrania mają w tym nadawcy publiczni, dysponujący ogromnym potencjałem programowym i technologicznym.

W ramach kampanii „Wielki Powrót” do końca 2017 roku powstanie ok. 80 audycji w ramach kilku cykli radiowych, o łącznym czasie emisji ponad 84 godzin.

W ramach kampanii, zaplanowano takie cykle jak: „Powroty Polskie” (25 audycji raz w tygodniu od 21 lipca, cotygodniowe nocne audycje słowno-muzyczne z udziałem słuchaczy i ekspertów, realizowane i emitowane przez Program 1 Polskiego Radia w piątki w godz. 00.00-3.00; programy odwołują się do osobistych doświadczeń i wspomnień słuchaczy oraz gości; audycje prowadzić będą Ewa Heine, Agata Puścikowska i Mira Jankowska), „Na stepach Kazachstanu” (13 audycji co tydzień od 22 lipca; cykl audycji reportażowych, w soboty w godz. 18.00-18.30, poświęconych losom Polaków w Kazachstanie, jednym z najbardziej licznych skupisk Polonii na Wschodzie; audycja pokaże ich tradycje i współczesne życie przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce), słuchowiska radiowe („Syberyjski Legion”, „Góra Dybowskiego”), „Alfabet Syberyjski” (28 audycji raz w tygodniu, w czwartki od 3 sierpnia; cykl kilkuminutowych audycji historycznych ujętych w formie alfabetu, przedstawiającego najważniejsze hasła dotyczące Wschodu), „Akca-repatriacja” (trzy debaty raz w miesiącu od września; program publicystyczny przedstawiający najważniejsze uwarunkowania repatriacji Polaków ze Wschodu, termin emisji: piątki godz. 17.00-17.30), „Syberia – Polska – Operacja Powrót (17 audycji co tydzień w środy o godz. 20.33 w Polskim Radiu 24; w każdej audycji tego cyklu będzie pojawiać się opis regionów Syberii wraz z informacją o zamieszkujących je Polakach i działaniach, które na ich rzecz podejmują polskie władze oraz Kościół Katolicki; w audycji zostaną wykorzystane pamiętniki, listy, wspomnienia, księgi parafialne, relacje, opisy historyczne, kroniki filmowe oraz archiwalne nagrania z zasobów Polskiego Radia).

W ramach kampanii planowana jest również międzydyscyplinarna Konferencja RE-PATRIA, która odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ma ona podsumować przebieg i rezultaty całego projektu. Traktować będzie o repatriacji jako procesie wymagającym aktywności zarówno po stronie repatriantów, jak i społeczności i instytucji polskich. W trakcie konferencji przedstawione zostaną wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Badania dotyczyły postaw Polek/Polaków wobec repatriacji i repatriantów. Podczas konferencji odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem publiczności i reprezentantów środowisk polonijnych transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Kampanii „Wielki Powrót” będzie towarzyszyło wydanie specjalne biuletynu „Wspólnota Polska”, którego głównym tematem będą: repatriacja i efekty kampanii. Biuletyn zostanie wysłany do Domów Polonii, ośrodków polonijnych oraz instytucji zainteresowanych problematyką, a także udostępniony na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Poszczególne etapy kampanii „Wielki Powrót” znajdą odzwierciedlenie w dedykowanym jej specjalnym serwisie internetowym dostępnym na portalu polskieradio.pl oraz portalu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Jego adresatami będą wszystkie grupy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Komentarze

Powiązane

18.01.18, 08:00
| radio » informacje
Krzysztof Zalewski z autorskim programem w Trójce. Zastąpi Monikę Brodkę
26 stycznia br. w ramówce Programu 3 Polskiego Radia pojawi się nowa audycja „Zalef Zgiełku” Krzysztofa Zalewskiego. Muzyk i wokalista zastąpi w nocnym, piątkowym pasmie Monikę Brodkę, która po prawie półtora roku kończy współpracę z Trójką. 
17.01.18, 16:00
| radio » badania rynku
Warszawa: RMF FM pierwszy raz liderem w stolicy, Radio Zet na drugim miejscu
Historyczny moment w stolicy. Nowym liderem zostało Radio RMF FM – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Warszawa).
17.01.18, 09:00
| radio » informacje
Radia Bogoria ma już 20 lat
9 stycznia 1998 roku zaczęło nadawanie lokalne radio w Grodzisku Mazowieckim. To jedyna samorządowa stacja na Mazowszu. Stacja ma już 20 lat. 
15.01.18, 12:00
| radio » informacje
Lista Niezapomnianych Przebojów Radia Kraków ma już 25 lat
20 stycznia br. o godz. 17.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków odbędzie się jubileuszowe spotkanie z Jerzym Skarżyńskim, autorem i gospodarzem „Listy Niezapomnianych Przebojów”.
13.01.18, 12:00
| radio » informacje
Galeria wyobraźni w Dwójce. Autorska audycja prof. Marii Poprzęckiej
„Galeria wyobraźni” – to tytuł nowego, monograficznego cyklu audycji Dwójki, który zainaugurowany zostanie w niedzielę 14 stycznia br. o godz. 11.00. Na cykl złoży się 26 barwnych opowieści przybliżających, w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości, narodową sztukę ostatnich 250 lat. 
12.01.18, 19:15
| radio » informacje
Kwartet smyczkowy z Korei Południowej gościem programu Przy muzyce o sporcie
Wyjątkową, dźwiękową oprawę otrzyma najbliższe wydanie „Przy muzyce o sporcie” w Programie 1 Polskiego Radia. W niedzielę ,14 stycznia br. specjalnym gościem audycji będzie żeński kwartet smyczkowy z Korei Południowej.
12.01.18, 08:00
| radio » informacje | telewizja » informacje
Tomasz Brhel i Dawid Muszyński gospodarzami nowych programów w kanałach 4FUN MEDIA
W styczniu br. na antenie kanałów należących do grupy 4FUN MEDIA pojawią się trzy nowości programowe. Ich gospodarzami będą Dawid Muszyński i Tomasz Brhel. 
11.01.18, 12:00
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: duży wzrost Eski
Najpopularniejszą siecią radiową w Polsce jest Radio Eska, która znacząco umocniła pozycję na rynku radiowym – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (sieci radiowe).
11.01.18, 10:33
| radio » badania rynku
IV kwartał 2017 r.: Duży wzrost RMF FM, duże spadki Trójki i Jedynki
Radio RMF FM w ostatniej fali zanotowało aż 26,6 proc. udziału w rynku. Kolejna stacja w zestawieniu ma zaledwie 12, 4 proc. udziału – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
11.01.18, 10:00
| radio » informacje
Tegoroczna Offensywa de Luxe z udziałem Korteza i Anny Rusowicz
Od jedenastu lat, w jeden ze styczniowych piątków, Piotr Stelmach zaprasza słuchaczy Trójki na specjalne wydanie swojej autorskiej audycji „Offensywa”. Tegoroczna odbędzie się 12 styczniaw Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL