13.07.17, 12:00

Branża cyfrowa w europarlamencie o reformie prawa autorskiego

Michał Kanownik
Fot.: materiały prasowe

O unijnej reformie prawa autorskiego i jej wpływu na krajową oraz europejską gospodarkę cyfrową polscy europosłowie rozmawiali z przedstawicielami ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, reprezentującego polską branżę cyfrową podczas debaty w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej we wtorek (11 lipca) pod patronatem wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. ¬„Konieczne są konstruktywne propozycje godzące interesy twórców, konsumentów i biznesu” – przekonywał Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Debata toczyła się w kontekście proponowanych przez Komisję Europejską nowych regulacji w zakresie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym, które będą miały wpływ na funkcjonowanie branży cyfrowej opartej na nowoczesnych technologiach w całej Unii Europejskiej.

Branża cyfrowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż polskiej gospodarki i dlatego też te przepisy są bardzo istotne z naszego punktu widzenia” – mówił Ryszard Czarnecki. „Parlament Europejski musi znaleźć konsensus między oczekiwaniami konsumentów, bo to ich należy przede wszystkim bronić, ale także twórców i przedsiębiorców” – dodaje Czarnecki.

Czarnecki podkreślił, że reforma prawa autorskiego jest niezbędna, gdyż obecnie obowiązujące przepisy były tworzone dawno i nie odpowiadają współczesnym wyzwaniom, natomiast nasuwa się pytanie o kierunek i kształt tych zmian.Jako polscy europosłowie, będziemy dbali, by interesy zarówno konsumentów, jak i polskich twórców oraz branż były brane pod uwagę w sposób skuteczny” – zadeklarował europoseł.

Z kolei prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” tłumaczył, że dziś wszyscy jesteśmy świadkami digitalizacji całego życia społecznego i gospodarczego. „W cyfrowym świecie, w którym żyjemy to nowoczesne technologie determinują dostęp do kultury, informacji czy edukacji. Musimy zatem dążyć do stworzenia nowych regulacji, które pogodzą interesy zarówno twórców, jak i konsumentów czy przedsiębiorców” – podkreślił Kanownik. „Nowe prawo powinno w większym stopniu niż zakłada to propozycja Komisji Europejskiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, twórców i przedsiębiorców” – dodaje Kanownik.

Michał Kanownik zaznaczył, że przepisy regulujące kwestię prawa autorskiego muszą w swoim ostatecznym kształcie gwarantować konsumentom ze wszystkich krajów Unii Europejskiej równy i swobodny dostęp do treści informacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych.To właśnie nowoczesne technologie są tym narzędziem, które w łatwy i szybki sposób umożliwiają z jednej strony konsumentom legalnie pozyskiwać wytwory kultury, z drugiej – samym twórcom pozwalają szerzej wychodzić ze swoją twórczością i ją promować, szczególnie tym niszowym i dopiero rozpoczynającym karierę” – przekonywał Kanownik.

Zdaniem przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii dyrektywa Komisji Europejskiej w obecnym kształcie zbyt mocno broni interesy twórców, a nie uwzględnia zaś potrzeb konsumentów i producentów. Przykładem na to, że niektóre propozycje KE są nietrafione jest np. pomysł wprowadzenia tzw. podatku od linków. Takie rozwiązanie wprowadziła dwa lata temu Hiszpania. W rezultacie Google zamknął swój serwis newsowy. A to z kolei spowodowało spory spadek internetowego ruchu skierowanego do tamtejszych gazet. „Dlatego te propozycje Komisji godzą też w interesy wydawców, zwłaszcza tych lokalnych, rodzimych” – skwitował Kanownik.

Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” niektóre nowe regulacje mogą również negatywnie wpłynąć na rozwój świata cyfrowego, ograniczą rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, a przez to, że zablokowany zostanie równy dostęp do informacji. „A przecież prawo powinno sprzyjać innowacyjności unijnej gospodarki oraz wspierać kreatywność i twórczość młodych inżynierów, start-upów. Wypracowane w Brukseli rozwiązania będą istotne dla funkcjonowania i rozwijania się branży nowoczesnych technologii, a tym samym przemysłu i całej gospodarki. Należy zrobić wszystko, by spowodowały wzmocnienie pozycji tego sektora” – podkreślił Kanownik.

Zarówno wiceprzewodniczący Czarnecki, jak i prezes Kanownik zgodzili się, że przy projektowaniu nowego prawa autorskiego trzeba pamiętać o konsumentach, którzy napędzają popyt na wytworzony przez twórców kontent, a tym samym przyczyniają się też do rozwoju nowych, innowacyjnych projektów. „Nie powinniśmy w sztuczny sposób hamować i blokować tej naturalnej zależności i symbiozy, jaka istnieje na linii twórca – odbiorca” – argumentował Kanownik. „Ale oczywiście trzeba pamiętać też o interesie twórców czy wydawców prasy, by ich twórczość była należycie chroniona i sprawiedliwie wynagradzana” – dodał Kanownik.

Komentarze

Powiązane

14.01.18, 16:00
| biznes i technologie » sprzęt
HUAWEI i Baidu będą współpracować na rzecz rozwoju nowej ery sztucznej inteligencji
HUAWEI i Baidu ogłosiły porozumienie o zawarciu strategicznej współpracy obejmujące swoim zasięgiem badania i rozwój nad sztuczną inteligencję, platformą i technologiami oraz usługami internetowymi. 
14.01.18, 14:00
| biznes i technologie » informacje
Smartfon niezbędny w nowej, łódzkiej siedzibie mBanku
mBank oficjalnie otworzył naszpikowaną technologią siedzibę w Nowym Centrum Łodzi. Smartfon jest w niej nieodzowny – służy jako klucz wejściowy, pomaga zarezerwować salę czy odnaleźć miejsce spotkania. 
14.01.18, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Lego ma już 85 lat
W 2017 r. Grupa LEGO celebrowała swoje 85. urodziny. Firma przeszła długą drogę, od małego warsztatu stolarskiego do nowoczesnego, globalnego przedsiębiorstwa wyznaczającego trendy w przemyśle zabawkarskim.
14.01.18, 12:00
| biznes i technologie » informacje
Colian Holding kupił irlandzkiego producenta wyrobów czekoladowych premium Lily O’Brien’s Holding Limited
Strategiczna transakcja na rynku wyrobów czekoladowych. Polska firma Colian przejmuje kontrolę nad marką premium wyrobów czekoladowych Lily’s O’Brien’s. Tym samym Colian Holding zyskuje nowe kanały dystrybucji i zwiększa zasięg na rynkach Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii.
14.01.18, 11:00
| biznes i technologie » sprzęt
G2 Esports będzie współpracować z AOC
Firma AOC, producent monitorów gamingowych AGON, nawiązała partnerstwo z organizacją G2 Esports.
14.01.18, 10:00
| biznes i technologie » informacje
H&M nowym najemcą w Pasażach Tesco
W ostatnim kwartale 2017 r., do najemców Pasaży Tesco dołączyła jedna z największych firm odzieżowych na świecie – H&M.
13.01.18, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Pilsweizer wprowadza piwo Legnickie
Browar Pilsweizer, we współpracy ze spólka Piwa Tradycyjne, wprowadza na rynek nową markę piwa – Legnickie. W planach obie strony mają poszerzenie palety piw Legnickich o dodatkowe smaki, oraz uruchomienie w Legnicy patronackiej hurtowni piw.
13.01.18, 19:00
| biznes i technologie » sprzęt
Samsun Notebook 7 Spin już w tym kwartale w USA
Firma Samsung Electronics wprowadzi do sprzedaży notebook Samsung Notebook 7 Spin (2018), który ma zapewnić użytkownikom wysoką wydajność.
13.01.18, 18:00
| biznes i technologie » informacje
70 tys. m. kw. Smyk z nowym centrum logistycznym w Łodzi
Panattoni Europe wybuduje centrum dystrybucji i obsługi sklepu internetowego dla firmy SMYK. Obiekt o docelowej powierzchni 70 tys. m kw. powstanie na terenie Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi. 
13.01.18, 17:00
| biznes i technologie » informacje
Prawie 700 tys. pasażerów. Rośnie liczba osbługiwanych osób przez port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Blisko 700 tys. pasażerów skorzystało w 2017 r. z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. To najlepszy wynik w historii lotniska, uzyskany głównie dzięki wzrostowi ruchu na trasach krajowych i zwiększeniu liczby wakacyjnych lotów czarterowych.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL