04.04.17, 18:04

Badanie: Sytuacja artystów w Polsce jest zła lub bardzo zła

Fot.: Pixabay. licencja otwarta

Sytuacja artystów w Polsce jest zła lub bardzo zła – wynika z badania zrealizowanego przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz portal Patronite.pl na temat finansowania kultury w Polsce.

Powód: pieniądze trafiają głównie do znanych i wypromowanych artystów. Zaś młodzi czy niszowi twórcy są w obecnym modelu pomijani. „Obecny system podziału środków oparty na organizacjach zbiorowego zarządzania rzeczywiście jest niesprawiedliwy i wymaga reformy” – mówi Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Z badania wynika też, że zarówno twórcy, jak i ich odbiorcy duży potencjał widzą w platformach crowdfundingowych.

Celem badania było sprawdzenie, jak użytkownicy internetu oceniają obecny system finansowania pracy polskich twórców. W badaniu – zrealizowanym wśród ponad pół tysiąca artystów i ich odbiorców – zapytano również o opinię na temat platform crowdfundingowych oraz serwisów z e-mecenatem – ich użyteczności i płynących z nich korzyści.

Aż 66 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja ekonomiczna polskich twórców jest zła lub bardzo zła. Dlaczego? Zdaniem 64 proc. respondentów jest to wina obecnego systemu finansowania kultury – pieniądze, które są dystrybuowane przez organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) głównie trafiają do najbardziej popularnych i wypromowanych już artystów. Zaś niszowi i młodzi twórcy, którzy dopiero rozpoczynają karierę, nie otrzymują odpowiedniego wsparcia finansowego. Z kolei jedna czwarta badanych uważa, że państwo nakłada na artystów zbyt duże obciążenia podatkowe, które są nieproporcjonalne do ich dochodów. Co ważne, jedynie 13 proc. badanych twierdzi, że sytuacja finansowa polskich artystów jest dobra. „Model finansowania artystów w Polsce, który w dużej mierze opiera się na gromadzonych i rozdzielanych przez OZZ-y środkach nie sprawdza się, bo jest niejasny, pełen wątpliwości i przede wszystkim niesprawiedliwy. Bo w takim systemie tylko najbardziej znani artyści mają możliwość zarobienia pieniędzy ze swojej twórczości. Młodzi, mniej znani twórcy są tu bez szans. I żeby zarobić na życie, muszą wykonywać często zupełnie inne zawody” – ocenia Michał Kanownik. „Myślę, że trzeba wypracować zupełnie nowe rozwiązania finansowania polskiej kultury” – podkreśla Kanownik.

Internauci wspierają twórców
Okazuje się, że część polskich internautów sama wspiera finansowo twórców dzięki rozwojowi platform crowdfundingowych i serwisów z e-mecenatem. Z badania bowiem wynika, że 51 proc. ankietowanych raz w miesiącu przekazuje w ten sposób pieniądze na projekty artystyczne, a 23 proc. – kilka razy w roku. Jakie są to sumy? Najwięcej, bo 49 proc. respondentów deklaruje, że na artystów przeznacza od 50 do 200 zł rocznie. 24 proc. internautów, która wspiera polskich twórców, nie wydaje na nich więcej niż 50 zł rocznie. Co ciekawe, użytkownicy platform crowdfundingowych i serwisów z e-mecenatem wspierają zazwyczaj tylko jednego wybranego przez siebie artystę.

Jednak zdaniem większości twórców – 53 proc. – wiedza na temat możliwości, jakie dają twórcom i odbiorcom platformy crowdfundingowe jest wciąż niska, według 28 proc. nawet bardzo niska. Według nich, by to zmienić, należy upowszechniać w Polsce wiedzę na temat istnienia tego typu serwisów. Dla 45 proc. badanych jest to zadanie dla mediów. W ocenie 23 proc. ankietowanych w promocję powinien zaangażować się prywatny biznes, a 23 proc. państwo.

Jak przekonuje prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, który jest partnerem serwisu z e-mecenatem Patronite.pl, taki sposób doceniania i pomagania polskim artystom z sukcesem sprawdza się na Zachodzie. „Warto promować tego rodzaju serwisy, edukować i zachęcać polskich internautów, by wspierali artystów. Dzięki takim wpłatom twórca ma szansę rozwijać swoje projekty. Opłaca się to też osobie wspierającej takiego artystę, gdyż nie tylko pokazuje, że go ceni, ale ma też konkretne bonusy – np. pierwszeństwo w dostępie do jego utworów czy możliwość spotkania się z nim w realnym świecie” – tłumaczy Kanownik. I podkreśla, że dobrze by było, gdyby w tę formę pomocy aktywniej angażował się biznes. „Nasz Związek, który zrzesza firmy z branży nowoczesnych technologii pomagając artystom pokazuje, że cyfrowy świat nie jest zagrożeniem dla kultury, ale wręcz przeciwnie – przyczynia się w jej rozwój oraz daje możliwość promocji na światową skalę” – mówi Kanownik.

Komentarze

Powiązane

17.08.17, 11:08
kultura » informacje
Twoja miejscowość zasługuje na Pracownię Orange
Mieszkańcy kolejnych dwudziestu pięciu miast i wsi z całej Polski mają szansę zdobyć multimedialną świetlicę otwartą dla społeczności. Rusza rekrutacja do 3. edycji programu Pracownie Orange.
07.08.17, 20:08
kultura » książki
Premiera książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”
2 sierpnia br. nakładem Agory i Wydawnictwa Czarne ukazała się pierwsza w Polsce biografia Stanisława Lema. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Wojciech Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.
03.08.17, 17:08
kultura » film
Vectra i Enea IRONMAN 70.3 Gdynia zapraszają na projekcje
W dniach 4-6 sierpnia br. Gdynia po raz kolejny gościć będzie międzynarodowe zawody triathlonowe Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife. Dzięki współpracy Vectry z organizatorami zawodnicy i kibice otrzymają bezpłatne Kino Letnie na Plaży Miejskiej oraz transmisję na żywo z tego wydarzenia.
27.07.17, 20:07
kultura » muzyka
Nominacje do MTV Video Music Awards 2017
Znamy gwiazdy, które walczyć będą o statuetki "MTV Video Music Awards 2017". Stacja MTV ogłosiła nominacje podczas relacji na żywo na Instagramie z udziałem Kendricka Lamar, który zgarnął aż osiem nominacji dla swojego klipu „HUMBLE”. Raperowi po piętach depczą Katy Perry i The Weeknd z pięcioma nominacjami.
27.07.17, 19:07
kultura » muzyka
Remiks Ż. Interaktywny teledysk promuje Męskie Granie
W tym roku sponsorowanej przez Żywiec trasie koncertowej towarzyszy wyjątkowa innowacja – Remiks Ż, czyli pierwszy na świecie teledysk dopasowujący się do nastroju widza. Specjalnie dla tej aktywacji nowe aranżacje singla „Nieboskłon” przygotowali artyści Męskiego Grania – KAMP! i XXANAXX.
25.07.17, 20:07
kultura » książki
Polski serial audio wyrusza na podbój Europy
„Jednooki król” Jakuba Ćwieka to pierwszy z polskich seriali audio, który zadebiutuje na zagranicznych rynkach. W najbliższych miesiącach tytuł zostanie wydany w Holandii,Szwecji i Danii.
23.07.17, 12:07
kultura » film
Bright. Premiera 22 grudnia na platformie Netflix
Na platformie Netflix 22 grudnia br. zadebiutuje "Bright". Pełen akcji film reżysera „Legionu samobójców” i „Bogów ulicy” Davida Ayera z Willem Smithem, Joelem Edgertonem i Noomi Rapace.
22.07.17, 12:07
kultura » film
Notatnik śmierci od 25 sierpnia br. na platformie Netflix
„Notatnik śmierci” to oparta na popularnej japońskiej mandze autorstwa Tsugumiego Ohby i Takeshiego Obaty opowieść o licealiście, któremu wpada w ręce niesamowity notes.
20.07.17, 21:07
kultura » muzyka
Turnau, Mozil, Wójcicki, Sztabiński i Grochowska w Piazzolli po polsku oraz Piwnica pod Baranami i Loch Camelot podczas festiwalu III Tydzień Piosenki w Krakowie
W pierwszym tygodniu sierpnia odbędzie się trzecia edycja festiwalu Tydzień Piosenki w Krakowie. Wydarzenie to nabiera rangi wydarzenia ogólnokrajowego, które z powodzeniem wpisuje się w coroczny pejzaż letnich wydarzeń w Krakowie ciesząc się dużym zainteresowaniem publiczności.
07.07.17, 20:07
kultura » muzyka
Wyjątkowy koncert dla Aleppo
9 lipca br., Jedynka zaprezentuje charytatywny koncert z Krakowa. „Co może przynieść nowy dzień” to muzyczne widowisko i gest solidarności z mieszkańcami Aleppo.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Konkursy
do 22.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Ten jeden rok".

do 21.10.17

Do zdobycia jeden egzeplarz książki "Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek".

do 20.10.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Fortuna i namiętności. Klątwa".

Kalendarium
Dziś jest 24 września 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL