26.11.15, 20:00

Eliza Durnakowska i Marek Naruszewicz: Naszym atutem jest zasięg

Eliza Durnakowska i Marek Naruszewicz
Fot.: materiały prasowe

Co jest przewagą Transportoid nad innymi tego typu aplikacjami? Ile obecnie miast jest obsługiwanych przez aplikację? Jakie są plany zwiazane z aplikacją? Rozmowa z Elizą Durnakowską - General Managerem MOBIEM i Markiem Naruszewiczem, Account Directorem MOBIEM,  właścicielami  aplikacji Transportoid.

Kuba Wajdzik: Co jest przewagą Transportoid nad innymi tego typu aplikacjami? 
Eliza Durnakowska: Po pierwsze zasięg, który obejmuje ponad 60 miast i aglomeracji. Transportoid to bezsprzecznie największa baza rozkładów komunikacji miejskiej na terenie całej Polski. Ponadto  nasza aplikacja w porównaniu z innymi tego rodzaju działa w trybie offline na systemie Android oraz Windows Phone.
Marek Naruszewicz: Warto wspomnieć o tym, że zaopatrzyliśmy nasze rozwiązanie w oryginalne i użyteczne funkcje. Wśród nich jest przypominanie o terminie ważności karty miejskiej oraz opcja umożlwiająca zakup biletu przez telefon.

KW: Ile obecnie miast jest obsługiwanych przez aplikację?
E.D.: Obecnie dysponujemy rozkładami jazdy dla 65 miast. W odpowiedzi na zapotrzebowania rynkowe zamierzamy stale powiększać naszą bazę o kolejne mniejsze miejscowości.

Zmienia się sposób korzystania z rozkładów jazdy. Czy na wymóg naszych czasów Waszą odpowiedzią jest właśnie Transportoid?
M.N.: Dla osób korzystających z transportu publicznego ważne jest, by informacje uwzględnione w rozkładach jazdy były aktualne i odpowiadające  rzeczywistości. W Transportoidzie wszystkie zmiany związane z aktualizacją rozkładów są wprowadzane na bieżąco, a jednocześnie zajmują niezmiernie mało miejsca i nie spowalniają działania telefonu. Co więcej, przejrzysty interfejs umożliwia sprawne i szybkie korzystanie z naszej aplikacji, co niezwykle ważne w dzisiejszym „zabieganym” świecie.

KW: W jakiej grupie wiekowej aplikacja cieszy się największym zainteresowaniem?
M.N.: Transportoid jest na tyle uniwersalny i łatwy w obsłudze, że korzystają z niego reprezentanci niemal wszystkich grup wiekowych. Przystępność aplikacji opiera się również na braku jakichkolwiek płatności za użytkowanie oraz obecności na wszystkich najważniejszych systemach.  Jeśli chodzi o miasto to 60 proc.,, czyli zdecydowana większość użytkowników pochodzi z terenu Warszawy.

KW: Aplikacje na rynki pojawiają się coraz częściej. Jednak wiele z nich szybko umiera. O jaki modelu
finansowania rozwoju aplikacji mówimy w przypadku Waszej aplikacji?
E.D.: Strategią, którą obraliśmy w przypadku zarówno aplikacji Transportoid, jak i innych naszych projektów jest reasearch & development. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w dzisiejszych czasach by utrzymać się na rynku, trzeba nieustannie podążać za jego oczekiwaniami, dlatego inwestujemy w elastyczny rozwój aplikacji. Nie spoczywamy na laurach, Transportoid jest systematycznie doskonalony przez zespół doświadczonych programistów z agencji marketingu mobilnego MOBIEM.

KW: Co jest największą trudnością przy pracach nad rozwojem aplikacji?
E.D.: Na dzień dzisiejszy największe trudności pojawiają się podczas wprowadzania aktualizacji w rozkładach. Najbardziej problematyczne są dla nas zewnętrzne bazy, a konkretnie brak spójnych standardów w prowadzeniu danych z różnych miast, z których korzystamy.

KW: W przeszłości skierowaliście skargę na MPK Kraków, która odmówiła dostępu do bazy. Takie sprawy się jeszcze zdarzają?
M.N.: Na szczęście obecnie nie prowadzimy żadnych walk o możliwość  rozpowszechniania publicznych danych.

KW: Za nami kampania reklamowa. Czy można mówić już o jej efektach?
M.N.: Można powiedzieć, że kampania Transportoida przerosła nasze oczekiwania. Efekty prowadzonych działań marketingowych są zdecydowanie odczuwalne i przejawiają się głównie w znacznym wzroście liczby pobrań aplikacji  i we wzmożonej aktywności użytkowników, której wskaźnik  przyrósł aż o 10 proc. porównaniu do statystyk z poprzedniego miesiąca
E.D.: Dzięki tej kampanii utwierdziliśmy się również w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować przyjętą strategię marketingową. Naszym obecnym celem jest podtrzymanie zainteresowania aplikacją.

KW: Jakie są plany na najbliższy okres rozwoju aplikacji?
E.D.: Nie chcemy zdradzić zbyt wielu szczegółów w tej kwestii. W najbliższej przyszłości postaramy się dotrzeć z naszą aplikacją do kolejnej grupy docelowej, wprowadzić pewne  innowacje  związane z korzystaniem z transportu publicznego na terenie całego kraju oraz stworzyć rozwiązanie informujące użytkowników o bieżących zagrożeniach na drodze.

KW: Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 15:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Bauer testuje nowy magazyn Netfilm
Wydawnictwo Bauer testuje nowy koncept, wprowadzając do sprzedaży magazyn „Netfilm”, skierowany do użytkowników platform VOD. 
21.02.18, 10:00
| internet » e-commerce
Sklep-Presto.pl przejęty przez Grupę Morele
Grupa Morele, należąca do portfolio spółek funduszy MCI Capital, zakończyła przejęcie drugiego pod względem wielkości internetowego sklepu sportowego w Polsce Sklep-Presto.pl.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 20:00
| internet » informacje
Ponad 300 prawników współpracuje z serwisem TuPrawnik.pl
Na rynku pojawił się start-up TuPrawnik.pl umożliwiający znalezienie odpowiedniego specjalisty poprzez Internet. 
20.02.18, 12:00
| internet » badania rynku
Internauci obserwowali wyprawę na Nanga Parbat w serwisach sportowych
27 i 28 stycznia br. szczególne zainteresowanie internautów wzbudziły wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Wpłynęło to na wzrost odwiedzalności serwisów sportowych. Wydłużył się również czas spędzony na stronach WWW związanych z tą tematyką - wynika zj analizy firmy Gemius.
19.02.18, 23:40
| internet » wywiady | biznes i technologie » informacje
Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca
O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.
19.02.18, 22:45
| internet » informacje
Pojawił się serwis Noclegi.interia.pl
Noclegi.interia.pl to wspólny projekt Interii i platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, należącej do Szallas.hu.
19.02.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Unique Ad poszerza portfolio o pięć serwisów
Unique Ad poszerza swoje portfolio. Do jego grona dołączył serwis ising.pl oraz cztery serwisy Grupy Popularne: pyszności.pl, nauka.rocks, genialne.to i kochamyzwierzaki.pl. Witryny trafią do oferty lifestylowej Unique Ad.
19.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Jaka przyszłość czeka reklamy wielkoformatowe w sieci?
Polska jest w czołówce krajów, w których reklamodawcy emitują reklamy wielkoformatowe, a internauci instalują adblocka.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL