10.04.15, 21:00

Konrad Jamski o AdReporcie: Każdy gracz na rynku e-marketingu to nasz potencjalny klient

Konrad Jamski
Fot.: materiały prasowe

AdReport to system monitoringu reklamy display w polskim Internecie, badający wszystkie znane formy reklamy display wyświetlane na ponad 5 000 największych polskich stronach internetowych. O tym jak działa, jakie były jego początki i jakie są plany na rozwój opowiada Konrad Jamski, AdReport Manager w Goldbach Audience 

Rozmowa z Konradem Jamskim pracującym na stanowisku AdReport Manager w Goldbach Audience.

Jakie były początki AdReporta? Skąd pomysł na biznes, polegający na monitorowaniu kampanii reklamowych w Internecie?
Gdy projektowaliśmy AdReporta w 2004 roku, miał być tylko naszym wewnętrznym narzędziem. Chcieliśmy wiedzieć, co się dzieje na rynku, jak wygląda sytuacja u konkurencji i kto wydaje, ile pieniędzy, żeby, np. widzieć, który z pracowników odpowiednio wywiązuje się z powierzonych zadań. Komercyjnie zaczęliśmy wykorzystywać AdReporta dopiero w 2006 roku. Po kilku latach doszliśmy do wniosku, że możemy to narzędzie zaoferować zewnętrznie.

A ilu obecnie macie klientów?
Jesteśmy obecnie największym tego typu narzędziem do monitoringu reklamy online w Polsce. W każdym miesiącu z systemu korzysta kilkuset klientów.

Jakie to firmy? Do kogo AdReport jest przydatnym narzędziem?
Duża część stałych klientów, którzy co roku odnawiają abonament, to domy mediowe oraz nasza bezpośrednia konkurencja. Ale widzimy wzrost zainteresowania wśród innych podmiotów.
Bo AdReport jest przydatnym narzędziem tak naprawdę dla wszystkich graczy na rynku reklamy internetowej. W końcu każdy chce wiedzieć jak działa jego konkurencja. Niezależnie, czy jest to wydawca, agencja reklamowa, czy klient końcowy. Dzięki AdReportowi, np. dyrektor marketingu z branży samochodowej może łatwo i szybko dowiedzieć się, ile w przeciągu ostatniego miesiąca wydała na reklamę online cała branża oraz poszczególni gracze. Widzi też jakie to były kreacje, na jakich portalach i dzięki temu może łatwo odgadnąć strategię reklamową konkurencji. Wydawcy mogą zobaczyć, jakie firmy aktualnie kupują powierzchnię na konkurencyjnych stronach i dzięki temu próbować do nich dotrzeć. Z kolei agencja reklamowa, gdy startuje do przetargu musi sprawdzić, jak wyglądały kreacje przygotowywane przez poprzedników. Dzięki AdReportowi można bardzo szybko przejrzeć reklamy danej marki, począwszy od 2006 roku (w naszej bazie znajduje się ponad 100 000 kampanii). Praktycznie każdy segment e-marketingu to potencjalnie nasi klienci.

Jak wygląda funkcjonowanie AdReport od strony technicznej?
Ogromną część pracy wykonują zautomatyzowane boty tzw. Crawlery, które 24 godziny na dobę przeglądają cały Internet. Skanują serwisy wg ustalonego algorytmu i archiwizują wszystkie kreacje reklamowe, dokonując ich kategoryzacji ze względu na ich formę (np. prerolle, billboardy, czy skyscrapery). Co ciekawe, każdy z nich jest inaczej postrzegany przez odwiedzany serwis, ponieważ boty mają różne profile „osobowościowe”. Niektóre posiadają profil użytkownika, który wchodzi po raz pierwszy do Internetu, a inne mają historię wyświetlania, sporządzoną, np. pod profil „aspirującej businesswoman”, „młodego taty” albo „aktywnego seniora”. Dzięki temu monitorujemy też Internet pod kątem reklamy behawioralnej. Wykorzystywanie zróżnicowanych profili pozwala na dokonanie pełnej analizy dostępnych kreacji.

Czy cały proces jest zautomatyzowany?
Samym katalogowaniem reklam zajmują się już w dużej części nasi pracownicy. Weryfikują oni, czy boty dokonały właściwej kategoryzacji kampanii.

A skąd wiadomo, ile kto wydał na kampanię?
To nasze estymacje. W Internecie mamy kilka różnych systemów sprzedaży, więc niełatwo powiedzieć, ile zapłacono za konkretną kampanię. Do budowania modelu obliczeniowego wykorzystujemy kilka źródeł danych o wydatkach na rynku. Podstawą są raporty dostarczane na nasze zlecenie przez firmy badawcze. Źródłem informacji dla naszych obliczeń jest też raport IAB Adex, który podaje deklarowane wydatki w każdej z branż. Dysponując tą wiedzą szacujemy co miesiąc wydatki poszczególnych firm. Nasze obliczenia są weryfikowane z częścią klientów, którzy potwierdzają ich poprawność.

Jakie plany na przyszłość, jak chcecie zmieniać ofertę?
Nasz cel jest prosty - objąć monitoringiem całość działań e-marketingowych na polskim rynku i stale poprawiać jakość usług. Nasze analizy będą z czasem coraz bardziej rozbudowane i szczegółowe. Od kwietnia wprowadzamy nową funkcjonalność, czyli monitoring mailingów, który rozwinęliśmy w ostatnich miesiącach. Równocześnie pracujemy nad wdrożeniem audytu reklam mobilnych. Mamy nadzieję, że zdążymy z tym na oczekiwany w branży od dłuższego czasu „rok mobile’u” (śmiech).
Jednocześnie trwają intensywne prace nad nowoczesnym responsywnym panelem użytkownika. Widzimy, że coraz więcej osób korzysta z AdReporta na urządzeniach mobilnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że narzędzia IT powinny być równie estetyczne, co praktyczne i funkcjonalne.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

20.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
H2O Creative wprowadza na rynek markę BJÖRN
Agencja strategiczno-kreatywna H2O Creative odpowiada za wprowadzenie nowej wódki BJÖRN, która należy do firmy BZK Alco. 
20.01.18, 15:00
| reklama & PR » informacje
Powiedz to na słodko! Kampania Opus B dla marki Delecta
Agencja Opus B przygotowała kampanię „Powiedz to na słodko!” dla marki Delecta. Serię filmów, w których dzieci mówią o emocjach, rozpoczyna spot z okazji Dnia Babci i Dziadka.
20.01.18, 12:00
| reklama & PR » informacje
E.Leclerc wprowadza nową identyfikację graficzną do gazetek
Z początkiem br., grupa sklepów E.Leclerc wprowadza nową identyfikację graficzną do swoich katalogów oraz do innych kanałów komunikacji wizualnej. Oprócz zmiany formy gazetek na bardziej nowoczesną, pojawią się w nich dodatkowe treści poradnikowe. 
19.01.18, 23:00
| reklama & PR » informacje
Mateusz Jasiński ambasadorem Respro
Mateusz Jasiński, trener biegania i jeden z najpopularniejszych w Polsce blogerów influencerów piszących o aktywnym trybie życia, został ambasadorem Respro, producenta brytyjskich masek antysmogowych.
19.01.18, 20:00
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Dębowski dyrektorem marketingu McDonald’s Polska
Do zespołu McDonald’s Polska dołączył Tomasz Dębowski, obejmując stanowisko Dyrektora Marketingu. 
19.01.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Funduszu Alfabeat klientem agencji Profeina
Profeina od stycznia br. opowiada za obsługę komunikacyjną i relacje z mediami funduszu Alfabeat. 
19.01.18, 12:00
| reklama & PR » informacje
I dzień smakuje lepiej. Herbapol promuje herbaty owocowe Herbaciany Ogród
Marka Herbapol wystartowała z kampanią wizerunkową herbatek owocowych z linii Herbaciany Ogród, podkreślającą ich mocno owocowy i przyjemnościowy charakter.
19.01.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
TBM przedłuża współpracę z Schulz brand friendly czwarty rok razem
Firma TBM (właściciel takich marek jak: Tygryski, Non Stopy, Łapsy i Crunlighty), podjęła decyzję o przedłużeniu współpracy z Schulz brand friendly. Agencja obsługuje wymienione marki w zakresie strategiczno-kreatywnym. 
18.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
Deloitte Digital realizuje projekt dla marki Lay’s
Polski oddział Deloitte Digital wygrał przetarg na obsługę projektu dla marki Lay’s. Agencja pracowała nad przygotowaniem materiałów do kampanii digital, bazujących na stworzonym wcześniej, regionalnym koncepcie kreatywnym „Which Lay’s Is Yours?”
18.01.18, 19:00
| reklama & PR » informacje
Audi klientem Isobar Poland Group
Agencja Isobar Polska wygrała przetarg na kompleksową obsługę komunikacji marki Audi.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL