20.02.15, 00:10

Fotografie w bankach zdjęć: Rights Managed czy Royalty Free?

Zdjęcie RM: CRB0000441 © Matt Bird / Corbis / FotoChannels

Wydawcy, graficy, marketerzy, twórcy stron internetowych czy autorzy blogów najczęściej ilustrują tworzone przez siebie treści fotografiami pobieranymi z banków zdjęć. Wyszukanie właściwego zdjęcia w zasobach banku zdjęć jest stosunkowo łatwe, zakres tematyczny jest właściwie nieograniczony, a większość czołowych stocków oferuje możliwość szybkiego zakupu i samodzielnego pobrania zdjęć w trybie on-line. Koszt takiego zdjęcia jest znikomy w porównaniu do ceny dedykowanej sesji zdjęciowej.

Jednak do czego uprawnia taki „zakup zdjęcia”? Czy zdjęciem za 10 złotych możemy posługiwac się legalnie? Czy kupujący staje się właścicielem fotografii? Czy może z nich legalnie korzystać? Jakie są ograniczenia w używaniu takiego zdjęcia?

W przypadku zakupu zdjęć ze stocków zdjęciowych, właścicielem zdjęcia pozostaje jego autor. Wstawiając swoje prace do banku zdjęć, pozwala na udzielanie licencji na korzystanie z tych zdjęć kupującym. Jedym słowem, pomimo iż uiszczając jednorazową opłatę nie stajemy się de facto właścicielem zdjęcia, to możemy z niego swobodnie korzystać w ramach udzielonej licencji. W zamian za udzielenie licencji kupujacemu za pośrednictwem banku zdjęć, autorzy otrzymują uzgodniony procent od kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Krótko mówiąc kupując zdjęcie w banku zdjęć, nie uzyskujemy prawa własności do zdjęcia, lecz prawo do legalnego korzystania z niego w zakresie opisanym w umowie licencyjnej.

Przez lata funkcjonowania banków zdjęć (zwanego też rynkiem fotografii stock, w odróżnieniu od rynku fotografii tworzonych na konkretne zlecenie) wykształciły się dwa podstawowe modele licencjonowania zdjęć: Royalty Free (RF) oraz Rights Managed (RM).

Anglojęzyczny termin „Royalty Free” może być nieco mylący, nie oznacza on bowiem zdjęć bezpłatnych (czy też „wolnych od honorariów autorskich”), oznacza w praktyce że za zdjęcie płaci sie jednorazowo, bez obowiązku każdorazowego uiszczania tantiem przy kolejnym, wykorzystaniu już raz opłaconego i użytego zdjęcia. Model Royalty Free zakłada, że zdjęcie może być wykorzystywane przez kupującego niemal w dowolny sposób. Największą korzyścią jest prawo do korzystania ze zdjęć bez ograniczeń czasowych (licencję kupuje się raz ale „na zawsze”) i terytorialnych (na wszystkie terytoria i kraje), jak również z prawem na umieszczanie zdjęć w dowolnych publikacjach, drukowanych i elektronicznych.

Odmiennym sposobem licencjonowania jest Model Rights Managed. W tym wypadku sposób korzystania ze zdjęcia jest ściśle i indywidualnie określony dla każdego kupującego; poprzez określenie okresu (maksymalnie 5 lat) oraz obszaru (zazwyczaj poprzez wskazanie kraju), oraz formę publikacji, w której zdjęcie zostanie użyte (np. kalendarz, ulotka, czasopismo, książka czy strona www). Nierzadko ustala się również bardziej szczegółowe warunki, np. format zdjęcia w publikacji oraz nakład publikacji. Wszystkie dodatkowe założenia mają bezpośredni wpływ na ostateczną cenę fotografii, a rozszerzenie zakresu licencji np. wydłużenie okresu korzystania lub dodanie nowych publikacji, wymaga uiszczenia kolejnej opłaty licencyjnej. Zdjęcia na licencji Rights Managed z ich ograniczeniami i potrzebą określania gdzie, na jak długo i w jaki sposób możemy z nich korzystać mogą się wydawać mniej atrakcyjną formą licencjonowania niż zdjęcia Royalty Free. Jednak, zdjęcia RM maja jedną znaczącą przewagę, która zaraz przybliżymy.


Zdjęcie RM:
Sygnatura: CRB0000411 © Justin Paget / Corbis / FotoChannels

Wracając do różnic w modelach licencjonowania należy podkreślić ich związek z ceną. W przypadku zdjęć RF cena pojedynczej fotografii zależy najczęściej od ogólnej ilości pobieranych zdjęć. Króluje zasada: im więcej zakupionych zdjęć tym niższa cena pojedynczej fotografii, dodatkowo, w większości banków zdjęć zdjęcia w niższej rozdzielczości, np do wykorzystań w internecie, są tańsze niż zdjęcia z przeznaczeniem do druku.

Inaczej jest w przypadku zdjęć RM gdzie cena jest kalkulowana indywidualnie, na podstawie określonego przez kupującego zakresu korzystania. Wielkość pliku nie jest tutaj brana pod uwagę, a licencjobiorca otrzymuje plik o takich rozmiarach, które spełniają warunki techniczne wynikające z uzgodnionego sposobu korzystania.

http://photogenica.pl/zoom/PHX6578821
Zdjęcie RF: 
PHX31814133 © konradbak / Bank zdjęć Photogenica

Najczęściej konkretne zdjęcie występuje w bankach zdjęć jako RM lub RF przez cały okres swojej bytności na rynku. Nie można więc nabyć licencji w modelu RF dla zdjęcia które jest przez bank zdjęć oferowane jako RM i odwrotnie.

Wróćmy do zalet zdjęć RM. Skoro licencjonowanie RF wydaje się mniej skomplikowane od RM, można się zastanawiać dlaczego model RM jest wciąż stosowany? Otóż zdjęcia RM można zakupić na wyłączność, uzyskując pewność że wiodące zdjęcie kampanii (Key Visual) nie powtórzy się w innej reklamie. W związku z powyższym udzielanie licencji wyłącznych, czyli zagwarantowanie, że dany klient będzie jedynym licencjobiorcą danego zdjęcia w określonym czasie i na określonym terytorium jest niezmiennie popularne. Licencje wyłączne mogą odnosić się do wybranej branży (np. usługi finansowe), do wybranej formy publikacji (np. kalendarz, okładka książki), lub do całości zakresu korzystania (tzw. wyłączność całkowita). Licencjonowanie wyłączne jest możliwe dzięki gromadzeniu przez banki zdjęć dokładnych informacji o wszystkich udzielonych licencjach RM. Można zatem sprawdzić, czy dla danego zdjęcia nie istniałby konflikt praw pomiędzy kupowaną licencją wyłączną, a innymi aktualnie ważnymi licencjami udzielonymi dla innych klientów. W przypadku zdjęć RF nie prowadzi się takiego rejestru szczegółowych informacji, ponieważ każdy licencjobiorca może korzystać ze zdjęcia RF w niemal dowolny sposób. Oznacza to, że wyłączne licencjonowanie zdjęć RF nie jest możliwe.


Zdjęcie RF:
PHX6578821 © konradbak / Bank zdjęć Photogenica

Odpowiedź na pytanie który model licencjonowania jest korzystniejszy zależy od konkretnych potrzeb danego klienta. Zdjęcia RF sprawdzają się znakomicie w Internecie, na przykład jako ilustracje stron www, blogów, profili w sieciach społecznościowych. Pozwalają niskim nakładem kosztów stworzyć profesjonalną stronę internetową. Często wykorzystuje się je również w niewielkich, drukowanych materiałach promocyjnych bądź reklamowych (typu: ulotki, broszury, katalogi, itp.), a także dla dekoracji przestrzeni publicznej i prywatnej. Powyższym wykorzystaniom sprzyja nieograniczony czas i terytorium licencji RF, a nic tak nie przyciąga wzroku jak piękne zdjęcie.

Natomiast na główne motywy kampanii reklamowych lub na opakowania produktów właściwsze mogą być zdjęcia RM, ze względu na - rekomendowaną w takich sytuacjach - możliwość uzyskania licencji wyłącznej, która pozwala chronić wizerunek marki przed działaniami konkurentów.

Przykładem banku zdjęć licencjonującego zdjęcia RF jest polski serwis Photogenica.pl, dysponujący - oprócz zdjęć - grafikami wektorowymi, klipami filmowymi i plikami audio. Wszystkie typy plików dostępne są na licencji Royalty Free. Dzięki takiemu modelowi licencjonowania zdjęć koszt pojedynczego zdjęcia jest znikomy i waha się od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych za zdjęcie w zależności od ilości i rozdzielczości wybranych zdjęć.

Fotografie RM pozwalające na zrealizowanie kampanii z gwarancją niepowtarzalności zdjęcia umożliwia agencja fotograficzna FotoChannels.com oferująca między innymi ekskluzywne zdjęcia gwiazd, oraz słynne zdjęcia historyczne, ceny zdjęć w tym wypadku zależą od konkretnie wybranej fotografii.

Elżbieta Firszt

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 15:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Bauer testuje nowy magazyn Netfilm
Wydawnictwo Bauer testuje nowy koncept, wprowadzając do sprzedaży magazyn „Netfilm”, skierowany do użytkowników platform VOD. 
21.02.18, 10:00
| internet » e-commerce
Sklep-Presto.pl przejęty przez Grupę Morele
Grupa Morele, należąca do portfolio spółek funduszy MCI Capital, zakończyła przejęcie drugiego pod względem wielkości internetowego sklepu sportowego w Polsce Sklep-Presto.pl.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 20:00
| internet » informacje
Ponad 300 prawników współpracuje z serwisem TuPrawnik.pl
Na rynku pojawił się start-up TuPrawnik.pl umożliwiający znalezienie odpowiedniego specjalisty poprzez Internet. 
20.02.18, 12:00
| internet » badania rynku
Internauci obserwowali wyprawę na Nanga Parbat w serwisach sportowych
27 i 28 stycznia br. szczególne zainteresowanie internautów wzbudziły wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Wpłynęło to na wzrost odwiedzalności serwisów sportowych. Wydłużył się również czas spędzony na stronach WWW związanych z tą tematyką - wynika zj analizy firmy Gemius.
19.02.18, 23:40
| internet » wywiady | biznes i technologie » informacje
Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca
O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.
19.02.18, 22:45
| internet » informacje
Pojawił się serwis Noclegi.interia.pl
Noclegi.interia.pl to wspólny projekt Interii i platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, należącej do Szallas.hu.
19.02.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Unique Ad poszerza portfolio o pięć serwisów
Unique Ad poszerza swoje portfolio. Do jego grona dołączył serwis ising.pl oraz cztery serwisy Grupy Popularne: pyszności.pl, nauka.rocks, genialne.to i kochamyzwierzaki.pl. Witryny trafią do oferty lifestylowej Unique Ad.
19.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Jaka przyszłość czeka reklamy wielkoformatowe w sieci?
Polska jest w czołówce krajów, w których reklamodawcy emitują reklamy wielkoformatowe, a internauci instalują adblocka.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL