27.10.14, 13:54

Pingwin 3.0: Google wprowadziło aktualizację algorytmu

Fot.: materiały prasowe

Nieco ponad rok od wdrożenia poprzedniej wersji algorytmu Google zwanego Pingwinem wprowadzona została jego aktualizacja. Omawiany algorytm odpowiedzialny jest za degradowanie w wynikach wyszukiwania stron korzystających z nienaturalnych metod pozyskiwania linków. W przypadku wykrycia niezgodnych z wytycznymi Google linków prowadzących do serwisu nakładana jest na niego kara w postaci obniżenia pozycji lub całkowitego wykluczenia z indeksu.

Wyraźne sygnały mogące świadczyć o wprowadzeniu aktualizacji Pingwina zaobserwowane zostały w Polsce w sobotę 18 października. Pierwsze doniesienia o tym, że update algorytmu został potwierdzony przez Google pojawiły się dzień później, natomiast oficjalne potwierdzenie przez pracownika Google nastąpiło dopiero w poniedziałek. Nieco więcej szczegółów nt. aktualizacji, która powszechnie określana jest mianem Pingwin 3.0 ukazało się ze strony Google we wtorek. Pierre Far z Google poinformował wtedy, że nowy algorytm objął mniej niż 1% wszystkich angielskich zapytań w Stanach Zjednoczonych, a jego wdrażanie będzie odbywać się na całym świecie jeszcze przez kilka tygodni.


Rys. 1 Wpis pracownika Google Pierre’a Far’a w serwisie Google+

Co istotne użyte zostało sformułowanie „refresh”, co sugeruje, że do czynienia mamy tylko z ponownym uruchomieniem algorytmu, a nie wprowadzeniem jego nowej wersji uwzględniającej większą liczbę czynników rankingowych. To z kolei sprzeczne jest ze wcześniejszymi zapowiedziami Google podanymi podczas Search Marketing Expo East na początku października. Analityk Google Gary Illyes poinformował wtedy o planach wprowadzenia w niedługim czasie znacznie zmodyfikowanej wersji algorytmu Pingwin. Na wyciąganie konkretnych wniosków nt. niedawnej aktualizacji warto więc poczekać kilka tygodni do czasu zakończenia jej wprowadzania. W międzyczasie pojawić mogą się także dokładniejsze komunikaty od Google dotyczące ostatniego update’u.

Oczywiście na branżowych portalach, forach i blogach pojawiło się już mnóstwo przypuszczeń i domysłów nt. witryn, które w największym stopniu zostały dotknięte działaniem odświeżonego algorytmu. Najbardziej wiarygodne wnioski z dotychczasowych obserwacji wskazują, iż największe korzyści odniosły serwisy nieposiadające dużej liczby linków przychodzących ze stron niskiej jakości. Przykład jednego z naszych klientów pokazuje, że wyraźne wzrosty pozycji w wynikach Google odnotowały witryny, które posiadają obszerne, ciekawe treści i w ostatnim czasie zdobyły wiele wysokiej jakości linków:

Rys. 2 Panel monitorowania pozycji serwisu w wynikach Google

Niedawna aktualizacja Pingwina sygnalizuje, że Google nadal promuje serwisy ukierunkowane na pozyskiwanie linków zewnętrznych ze zdywersyfikowanych i wartościowych źródeł.

Autor: Maciej Dobkowicz, agencja SEMTEC, należąca do agencji performance Cube Group

SEO Account Manager w agencji SEMTEC Sp. z o. o., od czterech lat związany z branżą SEO, posiada dwuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO serwisów internetowych.
SEMTEC Sp. z o. o. jest agencją specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO), w tym SEO Content Marketing.

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 15:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Bauer testuje nowy magazyn Netfilm
Wydawnictwo Bauer testuje nowy koncept, wprowadzając do sprzedaży magazyn „Netfilm”, skierowany do użytkowników platform VOD. 
21.02.18, 10:00
| internet » e-commerce
Sklep-Presto.pl przejęty przez Grupę Morele
Grupa Morele, należąca do portfolio spółek funduszy MCI Capital, zakończyła przejęcie drugiego pod względem wielkości internetowego sklepu sportowego w Polsce Sklep-Presto.pl.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 20:00
| internet » informacje
Ponad 300 prawników współpracuje z serwisem TuPrawnik.pl
Na rynku pojawił się start-up TuPrawnik.pl umożliwiający znalezienie odpowiedniego specjalisty poprzez Internet. 
20.02.18, 12:00
| internet » badania rynku
Internauci obserwowali wyprawę na Nanga Parbat w serwisach sportowych
27 i 28 stycznia br. szczególne zainteresowanie internautów wzbudziły wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Wpłynęło to na wzrost odwiedzalności serwisów sportowych. Wydłużył się również czas spędzony na stronach WWW związanych z tą tematyką - wynika zj analizy firmy Gemius.
19.02.18, 23:40
| internet » wywiady | biznes i technologie » informacje
Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca
O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.
19.02.18, 22:45
| internet » informacje
Pojawił się serwis Noclegi.interia.pl
Noclegi.interia.pl to wspólny projekt Interii i platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, należącej do Szallas.hu.
19.02.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Unique Ad poszerza portfolio o pięć serwisów
Unique Ad poszerza swoje portfolio. Do jego grona dołączył serwis ising.pl oraz cztery serwisy Grupy Popularne: pyszności.pl, nauka.rocks, genialne.to i kochamyzwierzaki.pl. Witryny trafią do oferty lifestylowej Unique Ad.
19.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Jaka przyszłość czeka reklamy wielkoformatowe w sieci?
Polska jest w czołówce krajów, w których reklamodawcy emitują reklamy wielkoformatowe, a internauci instalują adblocka.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL