21.05.13, 01:32

Małgorzata Prochal: Każdy ma w życiu pasje i chce się rozwijać

Logo Swapit.pl
fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Małgorzatą Prochal i Łukaszem Skrzypeckim - założycielami portalu społecznościowego Swapit.pl.

Inga Pawłowska: Skąd wziął się pomysł na portal Swapit?

Małgorzata Prochal: Wyszliśmy z założenia, że każdy ma w życiu pasje i chce się rozwijać, dlatego stworzyliśmy portal, który ma pomóc ludziom zdobywać nowe umiejętności. Sama przeglądałam oferty w Internecie w poszukiwaniu zajęć muzycznych, ale jednocześnie wiedziałam, że nie stać mnie na opłacanie cotygodniowych lekcji. Póki co nie znalazłam jeszcze na Swapit osoby, która by mi w tym pomogła, ale liczę, że ofert będzie coraz więcej i to tylko kwestia czasu. W ludziach drzemie ogromny potencjał.Problem w tym, że nie wszyscy mają możliwość, żeby rozwijać swoje zainteresowania. Pytanie, czy jesteśmy gotowi na to, żeby odejść od komputera, zamiast zastanawiać się nad tym, jak fajnie byłoby nauczyć się nowego języka? W Internecie łatwo jest polubić jakąś stronę, wystawić komentarz. Nasz portal ma jednak spowodować, aby za konkretnym wpisem, szło działanie. Oczywiście teraz już tylko od ludzi zależy, jak ta społeczność będzie się rozwijać.

IP: Swapit czyli...?

MP: Miejsce w sieci, gdzie można poznać ciekawych i kreatywnych ludzi, którzy maja podobne zainteresowania i zarażać ich swoja pasją. Swapit pozwala, m.in.: na bezgotówkową wymianę usług, ale też na umawianie się na wspólne aktywności, lekcje i szkolenia. Często w gronie naszych znajomych ciężko jest znaleźć ludzi, którzy mają takie same hobby, a Swapit to dobre miejsce, żeby poszerzyć swoje kontakty o osoby, które mają podobne zainteresowania, ale też ludzi, którzy są specjalistami w dziedzinach, z których potrzebujemy pomocy.

IP: Ile zajęła Wam realizacja tego przedsięwzięcia?

MP: Kiedy startuje się z takim projektem, to sam pomysł, to dopiero 10% sukcesu, resztę to ciężka praca wersję. Dlatego gdyby nie mój brat, który jest programistą, Swapit pewnie by nie powstało. Praca nad portalem zajęła nam około roku. Najgorętszy okres był akurat w trakcie sesji, bo startowaliśmy z portalem 9 lutego br., więc ciężko było się skupić w tym czasie na nauce. Ale koniec końców wszystko dobrze skończyło. Tylko, że praca nad Swapit tak naprawdę dopiero się zaczyna. Czasem jakiś pomysł pojawia się, np. przed snem i wtedy, żeby o nim nie zapomnieć, siadam przed komputerem i pisze do brata, żeby po otwarciu skrzynki z wiadomościami mógł o tym przeczytać. Zaczynając realizować taki projekt nie można liczyć na to, że sam będzie się prowadził za rączkę i wszyscy będą z tego zadowoleni. Ludzie, których zainteresował nasz pomysł zaufali nam, a więc nie możemy ich teraz rozczarować.

IP: Swapit to portal dla ludzi z pasją. Jakie są więc wasze pasje?

MP: Ja na co dzień studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim (podobno bardzo nieprzyszłościowy kierunek), jednocześnie pisząc w gazecie. Mówię o tym nie bez przyczyny, bo właśnie pisanie to jedna z moich pasji. Spotkanie z drugim człowiekiem, możliwość opowiedzenia jego historii to bezcenne doświadczenie. Poza tym ważnym elementem mojego życia jest muzyka, nie tylko jej słuchanie, ale też tworzenie. No i oczywiście podróże autostopem, na własną rękę, bez ograniczeń, z ciekawości świata.

IP: Czy również chcecie się dzielić ze społecznością Swapit swoimi umiejętnościami?

MP: Muszę przyznać, że ja już raz spotkałam się na wymianę za pośrednictwem Swapit. I było to naprawdę bardzo fajne doświadczenie. Spotkanie z osobą, która ma pasje i chce się nią dzielić zawsze dodaje pozytywnej energii i chęci do działania. Cały czas czekam, czy może ktoś z moich okolic doda ofertę o możliwości nauki hiszpańskiego. Bardzo chciałabym móc podszkolić konwersacje w tym języku.

IP: Na rynku jest wiele portali, gdzie można znaleźć podobne ogłoszenia do tych zamieszczanych na Waszej stronie. Macie jakiś sposób, aby przebić się przez konkurencję?

MP: Dziś w Internecie możemy znaleźć serwisy pozwalające ludziom na dodawanie ogłoszeń o lekcjach, czy korepetycjach, jednak korzystanie z tego typu portali ogranicza się do wrzucenia ogłoszenia. Czasem kilkukrotnie, bo to zwiększa naszą szansę, że zostaniemy zauważeni. Brakuje tam jednak jednego bardzo ważnego czynnika - społeczności, która mobilizuje do działania. Na Swapit każdy kreuje swój wizerunek, wypełnia profil, dodaje informacje o własnych umiejętnościach oraz o tym, czego sam chciałby się nauczyć. Wrzucając ogłoszenia na różnych stronach i forach internetowych efekt naszego działania pozostaje niezauważony. My chcemy motywować do tego, że warto się starać i dzielić swoją pasją, bo właśnie to przyciągnie do nas kolejne osoby. Każdy użytkownik posiada też własną tablicę, gdzie może na bieżąco publikować informacje dotyczące swojej pasji, projektu, pracy. Może także poddawać je ocenie, poznawać zdanie innych osób, które mają doświadczenie w tej samej dziedzinie.

IP: Portal dopiero wystartował. Ilu serwis zdobył już użytkowników?

MP: Aktualnie zarejestrowanych jest około czterysta osób. Ale nie wszyscy zdecydowali się już na dodanie szukanych, czy oferowanych umiejętności. Kiedy zaczęłam rozmawiać ze znajomymi o pomyśle na Swapit, bardzo często spotykałam się ze stwierdzeniem: „a co ja takiego mogę zaoferować innym", ale już po chwili rozmowy okazywało się, że  jest zupełnie odwrotnie - każdy z nas ma w życiu przecież jakieś pasje i zainteresowania. Nie wiem z czego wynika takie początkowe podejście. Być może jesteśmy wobec siebie zbyt krytyczni, albo zbyt leniwi, żeby realizować swoje plany, marzenia. Ale Swapit właśnie do tego ma służyć, żeby ułatwić ludziom ścieżkę rozwoju. Dlatego mam nadzieję, że będzie przybywać osób, które nie tylko zarejestrują się, ale będą też aktywnie korzystać z portalu.

IP:  Ile spotkań doszło już do skutku?

Łukasz Skrzypecki: Na stronach naszego portalu jest już wiele wystawionych ofert. Najpopularniejszą kategorią są korepetycje. Również sport i rekreacja cieszą się zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że nasi użytkownicy w bezpieczny sposób będą korzystać z usług i możliwości, jakie daje im portal. O konkretnych liczbach odbytych wymian nie chcemy jeszcze mówić.

IP: Czy użytkownicy korzystający z serwisu są zadowoleni?

ŁS: Ważne są dla nas opinie osób zarejestrowanych. Przyjmujemy każdą opinię, cieszymy się z pozytywnych, skrupulatnie zapamiętujemy negatywne. Staramy się dostosować portal do oczekiwań użytkowników, bo to dla nich tworzymy tą stronę.

IP: Co zamierzacie wprowadzić i ulepszyć w najbliższym czasie w portalu Swapit?

MP: Cały czas pracujemy nad kolejnymi funkcjonalnościami. Od kiedy pojawił się pomysł na Swapit od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy, aby nasza praca skończyła się na stworzeniu portalu. Już niedługo startujemy z blogiem, na którym będziemy umieszczać wszystkie wiadomości o portalu i jego funkcjonalnościach. Ale przede wszystkim znajdą się tam informacje i wywiady z tymi spośród użytkowników portalu, którzy będą chcieli opowiedzieć nam o sobie i swojej pasji. Reszty na razie nie zdradzamy, bo liczę się nie słowa, a działanie. W założeniach mamy dotarcie nie tylko do polskich użytkowników, dlatego zdecydowaliśmy się też na obcojęzyczną nazwę. Aktualnie pracujemy nad tłumaczeniem strony na język angielski. Łucja Wiśniewska, lektorka i nauczycielka języka angielskiego podjęła się tego zadania. Zupełnie bezinteresownie. Napisała do nas, czy szukamy kogoś, kto pomoże nam z tłumaczeniem. Powiedziała, że chętnie się tym zajmie bo pomysł bardzo jej się podoba. Bardzo zależy nam na opiniach użytkowników, przecież nie robimy tego portalu dla siebie.

IP: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 18:00
| radio » informacje | internet » informacje
Polskie Radio ze specjalnym serwisem w 40. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych
Z okazji 40. rocznicy powstania pierwszych Wolnych Związków Zawodowych, Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis, w którym znalazły się materiały dźwiękowe i wideo, opinie historyków oraz nagrania i relacje osób, które współtworzyły organizację.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 15:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Bauer testuje nowy magazyn Netfilm
Wydawnictwo Bauer testuje nowy koncept, wprowadzając do sprzedaży magazyn „Netfilm”, skierowany do użytkowników platform VOD. 
21.02.18, 10:00
| internet » e-commerce
Sklep-Presto.pl przejęty przez Grupę Morele
Grupa Morele, należąca do portfolio spółek funduszy MCI Capital, zakończyła przejęcie drugiego pod względem wielkości internetowego sklepu sportowego w Polsce Sklep-Presto.pl.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 20:00
| internet » informacje
Ponad 300 prawników współpracuje z serwisem TuPrawnik.pl
Na rynku pojawił się start-up TuPrawnik.pl umożliwiający znalezienie odpowiedniego specjalisty poprzez Internet. 
20.02.18, 12:00
| internet » badania rynku
Internauci obserwowali wyprawę na Nanga Parbat w serwisach sportowych
27 i 28 stycznia br. szczególne zainteresowanie internautów wzbudziły wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Wpłynęło to na wzrost odwiedzalności serwisów sportowych. Wydłużył się również czas spędzony na stronach WWW związanych z tą tematyką - wynika zj analizy firmy Gemius.
19.02.18, 23:40
| internet » wywiady | biznes i technologie » informacje
Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca
O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.
19.02.18, 22:45
| internet » informacje
Pojawił się serwis Noclegi.interia.pl
Noclegi.interia.pl to wspólny projekt Interii i platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, należącej do Szallas.hu.
19.02.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Unique Ad poszerza portfolio o pięć serwisów
Unique Ad poszerza swoje portfolio. Do jego grona dołączył serwis ising.pl oraz cztery serwisy Grupy Popularne: pyszności.pl, nauka.rocks, genialne.to i kochamyzwierzaki.pl. Witryny trafią do oferty lifestylowej Unique Ad.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL