18.01.10, 21:01

Krajowe Kolegium Radiofonii i Telewizji

"Prowokator" - felieton Jurka Wasiukiewicza, współwłaściciela Agencji Rysunkowej Jurek.pl, rysownika "Super Expressu" i "Najwyższego Czasu". "Nie ma się co specjalnie cieszyć z orzeczenia Krajowego Kolegium Radiofonii i Telewizji, które szybko i sprawnie orzeka winę i karę..." - pisze Wasiukiewicz.

Sąd Najwyższy odrzucił kasację wyroku i Polsat będzie musiał zapłacić pół miliona złotych kary nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za szyderstwa Kazimiery Szczuki pod adresem Magdaleny Buczek. Jak można dowiedzieć się z mediów, w jednym z programów Kuby Wojewódzkiego emitowanych cztery lata temu w Polsacie Kazimiera Szczuka bawiła się w parodiowanie prezenterki Radia Maryja: "Ja nie wiem, jak ona się nazywa. To jest jakby taka stara dziewczynka, założycielka Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych. I ona mówi takim, taką specjalną ma melodię." I Szczuka próbowała naśladować głos Magdaleny Buczek. Tyle, że jak się później dowiedziała pani Kazimiera, osoba z której się nabijała, jest dotknięta bardzo ciężką chorobą (wrodzona łamliwość kości), a wspomniane Dziecięce Podwórkowe Kółka Różańcowe założyła jako dziewięciolatka.
Członkowie KRRiT po obejrzeniu programu Kuby Wojewódzkiego sięgnęła do art. 18 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji : „Audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”.

I to wystarczyło, żeby nałożyć na Polsat karę pół miliona złotych. Ci wszyscy, którzy cieszą się dziś z tej kary, którzy nie dostrzegają, aby było to niezgodne z duchem prawa i nie widzą żadnych zagrożeń, powinni nieco bliżej przyjrzeć się tym samym zapisom ustawy i pomyśleć, co może się stać, kiedy w Radzie zasiądzie większość, która niespecjalnie interesuje się chrześcijańskim systemem wartości. W tym samy artykule ustawy, tyle że w punkcie 1, czytamy bowiem, że „Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu(…)”. Jak można interpretować taki punkt? Dowolnie. W zależności co członkowie Rady uznają za polską rację stanu i w czym będą upatrywali zagrożeń dla tej racji. Racja? Racja. A skoro racja stanu będzie zagrożona, no to kara będzie z pewnością większa niż ta za nieposzanowanie przekonań religijnych i chrześcijańskiego systemu wartości. No bo to przecież racja stanu! Racja? Racja.
A przykład jak dotkliwie można karać już poszedł. Racja!

Tak więc nie ma się co specjalnie cieszyć z orzeczenia Krajowego Kolegium Radiofonii i Telewizji, które szybko i sprawnie orzeka winę i karę, a które działając zgodnie z prawem, de facto stoi ponad tym prawem i może podejmować tak naprawdę dowolne wyroki. W normalnym procesie o ochronę dóbr osobistych żaden sąd nigdy nie przyznałby poszkodowanemu pół miliona. W tym wypadku również nie przyznał, ale winny i tak musi zapłacić. Jeszcze wierzysz, czytelniku, że żyjesz w państwie prawa?

A co do samej sprawy wygłupu Kazimiery Szczuki… Nie żal mi Magdaleny Buczek. Można jej tylko zazdrościć. Ją dotknęła tylko bardzo ciężka choroba. Kazimierę Szczukę dotknęło dużo większe nieszczęście i kalectwo. Żal mi jej.
Siebie też.

Jurek Wasiukiewicz

 

Jerzy Wasiukiewicz na stałe współpracuje z takimi tytułami jak Super Express, do którego codziennie tworzy satyryczny komentarz wydarzeń, oraz z tygodnikiem Najwyższy Czas. Jego rysunkowe komentarze często cytowane są w telewizyjnych programach informacyjnych (m.in. w TVN24) przy okazji tzw. przeglądu prasy. W latach 90. ubiegłego wieku w Pulsie Biznesu ukazywał się pasek komiksowy jego autorstwa "Spółka ZOO", który redakcja tego dziennika okrzyknęła komiksem wręcz kultowym. Był twórcą pisma satyrycznego Gilotyna, które ukazywalo się jako dodatek w Super Expressie w roku 1996 i 2005, a w latach 1998-2003 było samodzielnym miesięcznikiem.

Komentarze

Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS: rss
Konkursy
do 31.08.17

Pula nagród w konkursie to aż 103 książki i inne niespodzianki. 

do 27.08.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Przebudzenie".

do 26.08.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki "Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja 1971–2002".

Kalendarium
Dziś jest 29 czerwca 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

15.09.2017 r., Kraków.

Http://www.Autodoc.PL